Ką privalote žinoti, nuėję į manikiūro saloną

VU dermatovenerologė: UV lempos gali pažeisti ląsteles, bet gali ir pagydyti odos ligas

Ultravioletinės nagų lempos, naudojamos grožio salonuose gelinio manikiūro darymo metu, gali sukelti ląstelių pakitimus ir padidinti tikimybę susirgti odos vėžiu, rodo Kalifornijos universiteto mokslininkų tyrimo rezultatai.

Tyrėjai paveikė žmonių ir pelių ląsteles UV spinduliais ir nustatė, kad toks 20 minučių trukmės seansas sukėlė 20–30 proc. ląstelių mirtį. Trys iš eilės 20 minučių trukmės seansai sukėlė 65–70 proc. paveiktų ląstelių mirtį.

Likusios ląstelės patyrė mitochondrijų ir DNR pažeidimus, sukėlusius mutacijas, kurios buvo pastebėtos odos vėžiu sergančių žmonių organizmuose.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkė, dermatovenerologė gyd. Inga Kisielienė labai džiaugiasi, kad apie tai pradedama kalbėti, ir siūlo nenumoti ranka į galimas rizikas bei kiek įmanoma rečiau naudotis manikiūro salonų ir soliariumų paslaugomis.

Tai tik pirmos tyrimo fazės rezultatai

Daugumai žinoma, kad ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai gali sukelti odos senėjimą ar net vėžį, bet medikams kildavo klausimų ir dėl manikiūro meistrų naudojamų UV lempų poveikio.

Mokslininkė I. Kisielienė paaiškina, kad UV spinduliai pagal jų bangos ilgį yra skirstomi į UV-A, UV-B ir UV-C.

„Dažnai manikiūro salonuose yra naudojamos lempos su UV-A spektro spinduliais (jų bangos ilgis yra 315–400 nanometrų), kurie yra ilgesni ir pasiekia gilesnius odos sluoksnius, kaip ir saulės skleidžiami spinduliai, galintys sukelti odos vėžį arba kitus odos pakitimus.

Gelinio manikiūro metu plaštaka dedama po UV lempa ir ta dalis odos yra veikiama UV spindulių.

Jei mes tai darome dažnai ir ilgą laiko tarpą, akumuliacinė UV spindulių dozė tose vietose yra daug didesnė negu kitur ir tikimybė, kad ten atsiras ląstelių pažaida, yra didesnė. Todėl tyrimas tikrai turėtų priversti susimąstyti“, – sako pašnekovė.

Tačiau ji priduria, kad 100 proc. tvirtinti, jog UV lempos pavojingos ir sukelia vėžį, tikrai dar negalima, nes nebuvo atlikti ikiklinikiniai ir klinikiniai tyrimai su gyvūnais ir žmonėmis.

Kalifornijos universiteto mokslininkai laboratorijoje UV spindulius naudojo tiesiogiai žmonių ir pelių ląstelėms keratinocitams paveikti ir tas poveikis atskiroms ląstelėms UV šviesoje gali skirtis nuo tyrimo su gyvais žmonėmis ir gyvūnais, nes ląstelės, esančios gyvame organizme, turi tam tikrų apsauginių mechanizmų.

Ultravioletiniai spinduliai naudojami gydymui

UV spinduliai ne visada yra kenksmingi mūsų sveikatai. Pavyzdžiui, UV-B spinduliai, kurie yra trumpesni ir labiau veikia tik odos paviršių, yra dažniausiai naudojami gydant odos ligas.

„Siaurabangė UV-B spinduliuotė, kai naudojamas tik vienas spindulys, priskiriama prie saugių procedūrų odos ligoms gydyti, bet tik su gydytojo leidimu. Dermotologai UV-B šviesą naudoja žvynelinės, dermatito, egzemos, baltmės, odos limfomoms gydyti, tačiau visada tai daro atsižvelgdami į žmogaus odos fototipą bei naudos ir žalos santykį.

Pasveriama, kiek galima skirti spindulių, kad gydymas būtų saugus. Iki 80 kursų gydomosios fototerapijos per metus yra tikrai saugi dozė pacientui“, – teigia I. Kisielienė.

Medikai skaičiuoja, kad iki 200 procedūrų su UV-A spinduliuote ir iki 500 procedūrų su UVB 311 nanometrų (siaurabange) spinduliuote yra saugi riba, bet ją peržengus jau rekomenduojama atsargiau skirti fototerapiją ir vertinti tokį pacientą kaip turintį didesnę tikimybę susirgti odos vėžiu.

Į soliarumą – ne daugiau kaip 20 kartų per metus

Soliarumai, naudojami ne gydymo tikslais, paprastai taiko platesnį spektrą UV spindulių (ir UV-A, ir UV-B). Į juos žmonės vaikšto dažniau nei į medicinines fototerapijos procedūras ar į manikiūrą – kartais net ir kasdien ar 2–3 kartus per savaitę šaltojo sezono metu, todėl jų gaunamas spindulių kiekis būna daug didesnis.

„Jeigu į soliariumus einama daugiau kaip 20 kartų per metus, mes, dermatologai, tokį asmenį laikome rizikos veiksnį turinčiu pacientu, vertinant odos vėžinius susirgimus.

Todėl, jeigu nėra medicininių indikacijų, tai į soliarumus eiti nėra rekomenduojama. Galima pabūti saulėje tiek, kiek mums užtenka vitaminui D pasisavinti – iki 15 min. vasaros metu ar šiltuose kraštuose“, – kategoriškai sako medikė.

Einant darytis gelinio manikiūro ji rekomenduoja prieš procedūrą patepti rankas apsauginiu kremu nuo saulės, kuris apsaugo ir nuo UV-A spindulių, arba rinktis kitos rūšies manikiūrą ar lempas, skleidžiančias kitą bangos ilgį, pvz., LED lempas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder