Visą parą dirbančiose vaistinėse gyventojai naktimis perka ir vaistus nuo skausmo, ir skubiąją kontracepciją

Pasijutus prastai dažniausiai skubame į vaistinę, tačiau ką daryti, jei negalavimas užklupo naktį?

Lietuvoje šiuo metu veikia šešios visą parą dirbančios vaistinės, kurių vaistininkai tikina, kad naktimis pacientų netrūksta, o vasarą jų srautas dar labiau išaugo, ypač pajūryje veikiančiose vaistinėse. Dažniausiai naktimis į vaistininkus kreipiasi mamos su sunegalavusiais vaikais bei ūmių skausmų ar skrandžio sutrikimų kamuojami gyventojai.

Pasak visą parą Klaipėdoje veikiančios „Gintarinės vaistinės“ vedėjos, vaistininkės Editos Drungilienės, vasarą čia apsilankė kur kas daugiau pacientų nei šaltuoju metų laiku, kadangi daug Lietuvos gyventojų atostogauja pajūryje.

„Vykdami atostogauti ne visi pasiima vaistų iš namų – mano, gal neprireiks, o ir prireikus galės bet kada apsilankyti vaistinėje. Tačiau negalavimai paros laiko nesirenka ir gali užklupti naktį, kuomet vaistinės nedirba, todėl labai gerai, kad pajūryje gyvenantys ar atostogaujantys žmonės turi galimybę greitai rasti pagalbą naktinėje vaistinėje. Nakties valandomis esame sulaukę pacientų ne tik iš Klaipėdos, bet ir Palangos, Šventosios, Kretingos ar Gargždų“, – sako E. Drungilienė.

Šiuo metu „Gintarinės vaistinės“ per naktį budinčios vaistinės veikia Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, dar šalyje veikia kitų tinklų budinčios vaistinės Kaune ir Alytuje.

Kreipiasi ir suskaudus dančiui, ir nudegus saulėje

Pasak E. Drungilienės, Klaipėdoje budinti vaistinė veikia nuo praėjusių metų rudens, o didžioji dalis per tą laiką naktimis apsilankančių pacientų atvyksta dėl skubių, ūmių atvejų, pavyzdžiui, įvykus nedideliam nelaimingam atsitikimui ar traumai, kuomet nebūtina gydytojo pagalba, taip pat staiga pakilus temperatūrai, vemiant ar suviduriavus.

„Nemažai ateina tėvų, besikreipiančių dėl sunegalavusių atžalų, nemaža pacientų grupė yra ir besiskundžiantys ūmiu dantų skausmu. Ne visi namuose kaupia vaistus, ne visada namuose ir būna tokių vaistų, kurių reikia konkrečiu atveju. Kartais pacientai nori ne tik įsigyti medikamentų, bet ir pasikonsultuoti, išgirsti farmacijos specialisto nuomonę. Kol visą parą veikiančios vaistinės uostamiestyje nebuvo, gyventojams tekdavo kviestis greitąją medicinos pagalbą, net ir tais atvejais, kai ji nebūtina, arba vykti į ligoninės priėmimo skyrių. Dabar daugelis tokių pacientų pirmiausia kreipiasi į vaistinę“, – vardija ji.

Žinoma, pasitaiko ir įdomesnių ar pikantiškesnių pageidavimų. Vaistininkė vardija, kad naktimis perkamos ir skubiosios kontracepcijos priemonės, ir prezervatyvai, ir preparatai pagirioms malšinti.

„Sykį į vaistinę kreipėsi moteris, kuri deginosi paplūdimyje ir persistengė. Naktį jai pradėjo taip stipriai perštėti odą, kad pacientė negalėjo užmigti, tad atvyko į vaistinę pagalbos. Apžiūrėjus odos būklę jai rekomendavome ne tik dekspantenolio tepalą, bet ir ibuprofeno, palengvinančio nudegus saulėje atsirandantį odos perštėjimą ir šaltkrėtį“, – pasakoja E. Drungilienė.

Daugiausiai „naktinių“ pacientų vaistinė sulaukia penktadienio ir šeštadienio naktimis, taip pat labai anksti ryte, apie 5-6 val., bei vėlai vakare, link vidurnakčio.

Ateina tiesiai iš ligoninės priėmimo skyriaus

Kauno budinčios „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Virginijus Škėma sako, kad šiame mieste pacientų sezoniškumo nesijaučia. Jo teigimu, bene dažniausiai naktį į vaistinę atvyksta tiesiai iš ligoninės priėmimo skyriaus paleisti pacientai, kuriuos išleidžiant namo gydytojai išrašo receptą kokiems nors vaistams, o šių namuose nėra.

„Dažniausiai tai antibiotikai, vaistai nuo skausmo. Skausmą – dantų, dieną patirtų sumušimų, nudegimų ar kitokių susižeidimų – vadinčiau pagrindine priežastimi, kodėl pacientai naktimis praveria vaistinių duris. Retai, bet tenka susidurti ir su priklausomybių kamuojamais žmonėmis, kurie ateina mėgindami be recepto įsigyti psichotropinių vaistų“, – teigia V. Škėma.

Jis tikina, kad darbas vaistinėje naktį turi ir savo niuansų, ypač susijusių su klientų aptarnavimu. Pacientai dažnai ateina į vaistinę neišsimiegoję, įsitempę, susinervinę, todėl ne visada adekvačiai vertina tiek savo situaciją, tiek vaistininko norą padėti. Tenka ne tik parinkti ir parduoti reikiamas prekes, bet ir nuraminti, išklausyti, pasitelkti kantrybę, gesinti bekylantį konfliktą.

„Išvengti bent dalies tokių situacijų padėtų efektyvesnė komunikacija tarp gydytojų ir vaistininkų, ypač, kai trūksta antibiotikų ar kitų vaistų, kai naktimis stringa e. sveikatos portalas, pacientams reikalingas specifinis gydymas ar jie yra vaikai. Vertėtų susiskambinti, pasitarti, išrašyti popierinį receptą ir vaisto vartojimo ypatybes ant lapelio. Kartais vaistininkas būna bejėgis ką nors padaryti ir tenka siųsti pacientus atgal į gydymo įstaigą“, – sako vaistininkas.

Pasak Šiaulių „Gintarinėje vaistinėje“ dirbančio vaistininko Audriaus Božio, kadangi ši budinti vaistinė įsikūrusi netoli ligoninės priėmimo skyriaus, tai dažniausiai naktį joje taip pat sulaukiama pacientų tiesiai iš ligoninės, ateinančių su receptais. Vaistinėje tamsiuoju paros metu dažnai apsilanko ir mamos su negaluojančiais vaikais.

„Didžioji dalis apsilankymų yra skubūs, kai žmogui preparato reikia čia ir dabar. Tačiau yra tekę naktį parduoti ir veido kremą, dantų pastą ar indelį šlapimui“, – vardija jis.

Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad miestų, kuriuose nėra naktinių vaistinių, gyventojai arba žmonės, neturintys galimybių fiziškai atvykti į vaistinę naktį, gali ekspertines vaistininkų konsultacijas sveikatos klausimais gauti paskambinę specialiu Gintarinės sveikatos linijos telefonu bet kuriuo paros metu septynias dienas per savaitę. Pacientai, pasak A. Božio, šia paslauga patenkinti ir aktyviai naudojasi.

„Kai skambinama esant skubiam poreikiui, iškilus negalavimui, tuomet žmogus, būna, vardija savo namų vaistinėlėje esančius preparatus, o vaistininkas pataria, kuris preparatas kam skirtas, kuris tinka, o kuris ne. Dienomis sulaukiama ir skambinančiųjų prašymų patarti vaistų suderinamumo ar vaistų ir maisto papildų vartojimo klausimais, ką daryti, jei pasireiškė neįprasta ar nepageidaujama reakcija į vaistą“, – pasakojo „Gintarinės vaistinės“  vaistininkas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder