Užkrečiamas stresas, hipnoterapija, smegenų ir žarnyno ryšys: psichiatras atsako į nepatogius klausimus

Užkrečiamas stresas, hipnoterapija, smegenų ir žarnyno ryšys: psichiatras atsako į nepatogius klausimus

Daugeliui iš mūsų psichiatrija yra tankus miškas. Susiduriame su kai kuriais ligų pavadinimais, diagnozėmis ir labai įmantriomis frazėmis, iš kurių visiškai nieko neaišku. Kažkas protingas sako, kad sveikų žmonių nėra ir kiekvienam iš mūsų nustatyta skirtinga diagnozė. Skamba neoptimistiškai, o jei taip yra iš tikrųjų, tai kam to klausti?

Specialiai WIRED kanalo psichiatras daktaras Erikas Benderis atsakė į keletą skaitytojų klausimų, kad bent šiek tiek išsklaidytų nesusipratimų miglą apie psichologinę egzistencijos sritį.

Depresija ir miegas

Kai sergate depresija, jūsų cirkadiniai ritmai nustoja tinkamai veikti arba visai išsijungia. Todėl pirmiausia pacientų klausiama, kaip jie miega.

Žmonės nekreipia į tai dėmesio ir nesupranta, nes jų galvoje susidaro vaizdas, kad sergant depresija reikia visą laiką miegoti. Tačiau galite atsibusti labai anksti su klausimu: „Na, kodėl aš taip anksti atsikėliau 5 val. ryto, kai net nenusistačiau žadintuvo?“

Ir to priežastis yra ta, kad jūsų miego ciklas pasikeitė arba pasislinko kita fazė. Jūs anksčiau einate miegoti ir anksčiau pabundate. Manoma, kad taip yra dėl neurotransmiterių trūkumo, kai sergate depresija. Todėl gaminasi mažiau serotonino, noradrenalino ir acetilcholino, ir dėl kažkokių priežasčių tai verčia mus pabusti anksčiau.

Ar stresas užkrečiamas

Pavyzdžiui, jei pažvelgtumėte į studentus prieš egzaminą, galima drąsiai teigti, kad taip! 

Buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo stebima auditorija, kurioje kalbėjo pranešėjas, kuris pristatymo metu labai nervinosi. 

Tada buvo paimti seilių mėginiai iš tų, kurie klausėsi kalbos, ir iš paties kalbėtojo. Iš seilių buvo nustatytas padidėjęs kortizolio, streso hormono, kiekis ne tik kalbėtojo, bet ir jo klausytojų organizme.

Taigi galima teigti, kad stresas yra užkrečiamas.

Hipnoterapija

Tam tikrais atvejais hipnoterapija gali būti labai veiksminga. Ji gali padėti žmonėms mesti rūkyti, sumažinti agresyvų temperamentą. Kartais ji naudojama miego sutrikimams ar nemigai gydyti. 

Tačiau, deja, hipnoterapija negali pakeisti neurotransmiterių lygio smegenyse, kuris koreliuoja su depresija.

Psichologija ir psichiatrija

Psichiatras yra asmuo, turintis medicininį išsilavinimą ir galintis skirti vaistų. Tačiau jei jaučiatės prislėgti ir jums reikia su kuo nors pasikalbėti, pakaks psichologo. Tačiau jei tai yra situacija, kai reikia vartoti vaistus, reikėtų kreiptis į psichiatrą.

Lengvas narcisizmas yra norma

Vienokia ar kitokia narcisizmo forma gali pasireikšti kiekvienam žmogui. Tai normalu, tačiau blogai, kai pradedama galvoti tik apie save. 

Už fantazijų ir apsėdimo savimi, savo grožiu ir stiprybe visada slypi tam tikras sutrikimas ir visa tai gali nueiti labai toli, kai žmogus virsta „piktybiniu narcizu“ ir jam visiškai nebelieka empatijos ir pagarbos, supratimo ir rūpinimosi kitais žmonėmis. 

Tokiu atveju jau galime kalbėti apie psichopatizmą.

Smegenų ir žarnyno ryšys

Ikiklinikiniai duomenys parodė, kad egzistuoja ryšys tarp smegenų, žarnyno ir mikrobiotos, kitaip tariant, žarnyne esančių bakterijų. 

Duomenys parodė, kad stresas turi įtakos trumpalaikėms riebalų rūgštims ir serotonino sumažėjimui. Tačiau tai ne mūsų smegenyse gaminamas serotoninas, o tokios pat struktūros serotoninas, kuris gaminamas jūsų žarnyne. 

Nustatyta, kad dėl streso metu atsirandančio uždegimo sutrinka klajoklio nervo veikla, o tai savo ruožtu susiję su depresija. Vadinasi, dėl to šis uždegimas gali turėti tam tikrą ryšį su depresija. 

Tai rodo, kad sveikas žarnynas ir mikrobiomas gali pagerinti mūsų nuotaiką.

Depresija ir atminties praradimas

Žinoma, kad dėl depresijos galime pamiršti daugelį dalykų ir prarasti atmintį. Manoma, kad taip atsitinka dėl glutamato - sužadinimo mediatoriaus - trūkumo, o kai jo organizme nepakanka, žmogaus atmintis pradeda blogai veikti ir žmogus daug ko neprisimena. 

Informacijos apdorojimo greitis, kai slopinama smegenų veikla, gali sumažėti beveik 40 %, palyginti su normalia psichologine būsena. 

Tokia būklė dažnai vadinama pseudodemoralizacija. Iš tikrųjų tai nėra tikroji demencija, o tik vienas iš depresijos simptomų.

Panikos priepuoliai

Panikos priepuolis paprastai ateina iš niekur. Galite jausti spaudimą krūtinėje, sunkiai kvėpuoti, gali atrodyti, kad kažkas jus spaudžia už gerklės, rankos pradeda prakaituoti ir jus išpila šaltas prakaitas, taip pat galite jausti tikrą skausmą, todėl visa tai atrodo taip, tarsi jus ištiktų širdies priepuolis. 

Po kelių minučių šis nerimas atslūgsta ir nurimsta, tačiau jūs jau esate toks išsekęs ir sutrikęs, kad ir toliau jaučiate paniką. Yra ir toks nemalonus jausmas kaip nerimo priepuolis. 

Šis jausmas gali atsirasti prieš kokį nors svarbų pasirodymą, testo laikymą. Kai nerimas ateina bangomis ir jaučiate, kad nieko negalite padaryti - tai yra nerimo priepuolis.

Ką daryti nerimo priepuolio metu

Pabandykite atlikti įžeminimo techniką. Priminkite sau, kur esate ir kas vyksta. Galite naudoti 3-3-3 techniką: sutelkite dėmesį į tris dalykus, klausykitės trijų skirtingų garsų ir judinkite tris kūno dalis.

Giliai įkvėpkite pro nosį ir lėtai iškvėpkite pro burną, pakartokite tai dar du kartus.

Omega-3

Omega-3 riebalų rūgštys didina kraujo tekėjimą į smegenis, o kai kurie žmonės, jų pavartoję, net patiria hipokampo tūrio padidėjimą. Kai kurie žmonės sako, kad vartojant ją pagerėjo nuotaika ir sumažėjo depresinių minčių. 

Užtenka suvartoti 1-2 gramus, daugiausiai 4 gramus, daugiau jau gali kelti grėsmę organizmui. Tačiau atminkite, kad jei valgysite pakankamai riebios žuvies, jūsų organizmui nereikės papildomai vartoti omega-3.

Šizofrenija

Yra žinoma, kad už šizofreniją atsakingi daugiau kaip 200 genų. Jei šiuose genuose yra tam tikras klaidų skaičius bei tam tikri aplinkos veiksniai, deja, galite susirgti šia liga. 

Šiandien yra žinomi ligos atvejai žmonėms, kurių giminaičiai nesirgo šizofrenija. Vadinasi, paaiškėjo, kad jos išsivystymui gali turėti įtakos tam tikrų medžiagų vartojimas ar įvairios traumos. 

Iki šiol gydytojai vis dar bando rasti sąsajas tarp visų veiksnių, kad būtų galima užkirsti kelią šiai ligai ir ją sustabdyti.

Depresijos įveikimas

Depresiją galima įveikti, tačiau tik pasitelkus vaistus. Tai specialūs vaistai (selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai), kurie padidina nervinių ląstelių dendritų arba atšakų skaičių, padidina sinapsinius ryšius ir pagerina žmogaus nuotaiką. 

Tyrimais nustatyta, kad terapija ir vaistai, veikdami kartu, gali padėti ir duos geresnių rezultatų nei atskirai gydant kažką atskirai.

Genetika ir liga

Deja, kai kurios psichologinės būklės turi stiprių genetinių komponentų: bipolinis sutrikimas, šizofrenija, autizmas ir kt. 

Aplinka taip pat turi didelę reikšmę tam, ar mūsų genai pasireiškia. Tai vadinama epigenetika ir reiškia, kad kažkas kitas įjungia tam tikrą genetinį kodą, kuris atrakina ligas.

Tai tik dalis iš vandenyno klausimų, į kuriuos atsakė gydytojas, ir tikiuosi, kad rasite atsakymą į savąjį.

Vis dėlto pabrėžiame, kad jei dėl ko nors nerimaujate, nereikėtų drovėtis, geriau užsirašyti pas konkretų specialistą ir gauti visą jus dominančią informaciją.

Šaltinis: tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder