Tyrimas: „veipinimo“ keliama žala DNR – kur kas didesnė, nei paprastų cigarečių

Tyrimas: „veipinimo“ keliama žala DNR – kur kas didesnė, nei paprastų cigarečių

Elektroninės cigaretės anksčiau buvo parduodamos kaip „sveikesnė“ rūkomųjų tabako gaminių alternatyva, tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad tiek vienos, tiek kitos cigaretės gali sukelti tas pačias ligas, o elektroninių cigarečių žala ląstelėms yra kur kas didesnė, rašoma studyfinds.org.

Los Andžele esančios Kecko medicinos mokyklos mokslininkai elektroninių cigarečių poveikį yra tyrę ir anksčiau, tačiau pastarasis tyrimas griauna paplitusius mitus.

„Pirmą kartą buvo atskleista, jog kuo daugiau „veiperiai“ naudoja elektronines cigaretes, ir, kuo ilgiau jie tą daro, tuo didesni DNR pažeidimai burnos ląstelėse atsiranda.

Taip pat nutinka ir rūkantiems įprastas cigaretes“, – sakė profesorius Ahmadas Besarantinia.

Atliekant naujausią tyrimą buvo remiamasi jau anksčiau atliktais A. Besarantinia ir jo komandos tyrimais, kurie parodė, jog „veipinimas“ yra susijęs su genetiniais ir kitais biologiniais pokyčiais, sukeliančiais ligas.

Siekdami įsigilinti į anksčiau gautas išvadas mokslininkai tyrimo metu pasitelkė 72 sveikus suaugusius žmonės, kurie buvo suskirstyti į 3 grupes: amžiaus, rasės ir lyties.

Vėliau šie žmonės buvo išskirstyti pagal tai, ar dabar „veipina“ (tačiau niekada nėra rūkę), rūko (tačiau niekada nėra „veipinę“), ar apskritai nėra bandę nei vieno iš šių variantų.

Mokslininkai atliko išsamius interviu su tyrimo dalyviais, o taip pat ir biocheminius tyrimus, kad įsitikintų, jog bet kokios gautos išvados yra susijusios su „veipinimu“ar rūkymu.

„Mes atlikome tyrimą siekdami išsiaiškinti elektroninių cigarečių poveikį tiems žmonėms, kurie niekuomet nebuvo rūkę cigarečių“, – aiškino A. Besaratinia.

Taip pat buvo renkami duomenys apie tai, kaip dažnai, ir, kiek laiko dalyviai „veipina“ ar rūko, bei, kokius elektroninius prietaisus „veiperiai“ yra konkrečiai naudoję, ir, kokį skonį „veipinę“.

Galiausiai iš kiekvieno dalyvio burnos buvo paimti epitelio ląstelių mėginiai, o vėliau atliekama analizė, siekiant nustatyti, ar specifiniai genai nėra pažeisti.

Nustatyti kenksmingiausi elektroninės cigaretės skysčio skoniai

Rezultatai atskleidė, jog naudojantiems elektronines cigaretes buvo užfiksuoti didesni DNR pažeidimai, lyginant su tais, kurie rūko įprastus tabako gaminius.

„Veiperiams“ nustatyti 2,6 karto didesni DNR pažeidimai, nei pas tuos, kurie išvis nenaudoja jokių gaminių, o rūkantiems įprastas cigaretes – atitinkamai 2,2 karto didesni pažeidimai

Tyrėjai taip pat nustatė, kad saldaus skonio garai buvo susiję su didžiausiu DNR pažeidimo lygiu. Su dideliais DNR pakitimais taip pat susiję ir mėtų bei vaisių skoniai.

Šios išvados yra nepaprastai svarbios kalbant apie visuomenės sveikatą, nes elektroninės cigaretės yra populiarios tiek tarp paauglių, tiek tarp suaugusiųjų. Vien JAV jas naudoja daugiau nei 10 procentų Amerikos paauglių ir daugiau nei 3 procentai suaugusiųjų.

Tyrimą atlikę mokslininkai teigia, kad turėtų būti daugiau informacijos apie tai, jog elektroninės cigaretės kelia pavojų ir nėra sveikesnės už tabako cigaretes.

A. Besarantinia ir komanda tikisi pakartoti savo išvadas su didesniu imties dydžiu ir ištirti kitus biologinius pakitimus, kurie atsiranda pažeidus DNR.

Išvados paskelbtos žurnale „Nicotine & Tobacco Research“.

alfa.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder