Skiepai

Tyrimas: moterys gali dažniau patirti šalutinį poveikį po skiepo nuo gripo

(1)

Tyrėjai teigia, kad moterys gali dažniau nei vyrai patirti šalutinį gripo vakcinos poveikį, įskaitant karščiavimą, galvos ir raumenų skausmus, todėl jos turėtų būti informuotos apie padidėjusią riziką.

Ši žinia paskelbta naujame žurnale ,,Journal of Epidemiology & Community Health" paskelbtame metaanalizės tyrime, kuriame tyrėjai lygino nepageidaujamas reakcijas į gripo vakcinas vyrams ir moterims. Apskritai moterys dažniau patyrė tiek reakcijų injekcijos vietoje, tiek sisteminių reakcijų.

Nors pripažįstama, kad moterų ir vyrų imuninės reakcijos ir nepageidaujamos reakcijos į vakcinas skiriasi, daugumoje tyrimų šie skirtumai konkrečiai neįvardijami. Duomenų apie reakcijų skirtumus trūkumas taip pat gali kelti riziką moterims ir padidinti jų neryžtingumą skiepytis.

Štai ką reikėtų žinoti apie reakcijų į gripo vakcinas skirtumus tarp lyčių ir kodėl šie duomenys yra svarbūs visuomenės sveikatai.

Moterys turi didesnę reakcijų po skiepo nuo gripo riziką

Atlikdami tyrimą mokslininkai analizavo 18 skirtingų tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 34 000 suaugusiųjų, duomenis. Jie nustatė, kad injekcijos vietos reakcijų (skausmo, patinimo ar paraudimo) rizika yra didesnė moterims nei vyrams, o didžiausia rizika buvo vyresnėms nei 65 metų moterims.

Moterys taip pat dažniau patyrė sistemines vakcinos reakcijas (karščiavimą, galvos ar raumenų skausmus) ir dažniau patyrė sunkias reakcijas po injekcijų.

Pasak tyrimo autorių, absoliutus rizikos padidėjimas yra maždaug 115 papildomų injekcijos vietos reakcijų moterims, palyginti su vyrais, tarp 1000 vakcinas gavusių žmonių ir 75 papildomi sisteminių reakcijų atvejai.

Tyrimas turėjo tam tikrų apribojimų

Tyrimo autoriai pažymėjo, kad moterys taip pat gali dažniau nei vyrai pranešti apie šalutinį poveikį ar kitus sveikatos sutrikimus.

Anksčiau pranešta apie lyčių skirtumus, susijusius su reakcijomis į vakcinas.

Ekspertai iš esmės sutinka, kad vakcinos gali skirtingai paveikti abiejų lyčių atstovus.

Buvo ir kitų literatūros šaltinių, kuriuose daroma panaši išvada.

Pernai paskelbtame Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) tyrime nustatyta, kad iš 6 994 žmonių, kurie pranešė apie šalutinį COVID-19 vakcinos poveikį, 79,1 proc. jų buvo moterys.

Praėjusiais metais paskelbtame 843 sveikatos priežiūros darbuotojų skersinio pjūvio tyrime nustatyta, kad apie 65 proc. vyrų patyrė vienokią ar kitokią reakciją į COVID-19 vakciną, palyginti su 77 proc. moterų.3 2021 m. atlikta 41 mokslinio straipsnio apie COVID-19 vakcinas analizė taip pat parodė, kad moterims šalutinio poveikio rizika buvo didesnė nei vyrams.

Nepaisant šio skirtumo, skiepų saugumo rezultatai dažnai nepateikiami pagal lytį, nepaisant to, kad nepageidaujamų reiškinių po skiepų rizika vyrams ir moterims gali skirtis.

Teorijos apie reakcijų į vakcinas lyties skirtumus

Tyrime nebuvo tiriama, kodėl moterys dažniau patiria šalutinį poveikį - tiesiog nustatytas ryšys. Tačiau yra keletas teorijų, kodėl moterys gali dažniau patirti reakcijas į vakcinas nei vyrai.

Genetiniai ir hormoniniai moterų ir vyrų skirtumai daro įtaką imuniniam atsakui į infekcijas ir skiepus. Moterims paprastai po skiepų išsivysto stipresnė uždegiminė reakcija, o tai gali sukelti šalutinį poveikį.

Estrogenas gali būti svarbesnis veiksnys. Gali būti, kad estrogenai yra labiau susiję su imunine sistema, nei mes žinome.

Galiausiai vis dar yra daug nežinomųjų.

Tikėtina, kad yra daug lyčių skirtumų, apie kuriuos nežinome arba kurių nesuprantame, kai kalbama apie vaistų ir vakcinų vartojimą. Deja, lyčių skirtumai yra menkai ištirti ir menkai suprantami.

Moterų informavimas apie padidėjusią riziką

Svarbu, kad medicinos paslaugų teikėjai žinotų apie šiuos lyčių skirtumus - ir dalytųsi šia informacija su pacientais.

Skaidrus informavimas apie šią padidėjusią riziką padėtų išlaikyti ilgalaikį pasitikėjimą vakcinomis. Sveikatos priežiūros darbuotojai taip pat turėtų žinoti, jog reakcijos paprastai būna lengvos.

Pacientams Schaffner sakė, kad moterys neturi daryti nieko kito, kad pasiruoštų skiepams. Gerai žinoma, kad vakcinos turi šių galimų šalutinių poveikių.

Moterys ir vyrai gali norėti įsitikinti, kad namuose turi vaistų, pavyzdžiui, paracetamolio ar ibuprofeno, jei karščiuoja, o grįžę namo injekcijos vietą patepti šaltu, drėgnu kompresu.

Šaltinis: www.health.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder