Testosteroną blokuojantys prostatos vėžio vaistai padidina širdies ligų riziką, kai jie vartojami kartu

Vaistai pagerina vyrų, sergančių prostatos vėžiu, išgyvenamumą, tačiau reikia pasirūpinti, kad būtų valdomas jų šalutinis poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai.

Vėžio gydymas gali apimti sudėtingus kompromisus, ir tai pasakytina ir apie testosteroną blokuojančius vaistus, naudojamus gydant prostatos vėžį. Šie vaistai veikia dviem skirtingais būdais. 

Androgenų trūkumo terapija (ADT) sustabdo testosterono, hormono, skatinančio prostatos vėžio augimą, gamybą organizme. Naujesnė vaistų klasė, vadinama androgenų receptorių signalizacijos inhibitoriais (ARSI), blokuoja testosteroną, nukreipdama hormoną nuo jo ląstelių receptorių. 

ADT gali sulėtinti arba kontroliuoti prostatos vėžį, o vis daugiau įrodymų rodo, kad ARSI pridėjimas taip pat pagerina išgyvenamumą, kai liga yra pažengusi. Šis gydymo derinys vadinamas sustiprintu ADT. Mokslininkai dabar tiria sustiprintą ADT kai kuriems vyrams, sergantiems ankstyvos stadijos prostatos vėžiu. 

Tačiau visi vaistai, blokuojantys testosteroną, turi sudėtingą šalutinį poveikį, įskaitant medžiagų apykaitos pokyčius, kurie gali pakenkti širdies ir kraujagyslių sveikatai. Birželio mėnesį britų mokslininkai pranešė, kad kartu vartojant ADT ir ARSI padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Autoriai padarė išvadą, kad vyrai, kuriems suintensyvėja ADT, turėtų būti konsultuojami apie riziką ir stebimi dėl širdies ligos požymių prieš ir po gydymo pradžios. 

Studijų tikslai ir rezultatai 

Išvados buvo gautos sistemingai peržiūrėjus 24 klinikinius tyrimus, kuriuose buvo įvertintas ADT ir ARSI gydymas nuo prostatos vėžio. 2012–2024 m. paskelbtuose tyrimuose iš viso dalyvavo 22 166 vyrai nuo 63 iki 77 metų amžiaus. Jų diagnozės svyravo visame prostatos vėžio spektre – nuo nemetastazavusio vėžio su agresyviais požymiais iki metastazavusio prostatos vėžio, kuris nebereagavo į ADT. 

Sisteminės peržiūros tikslas buvo palyginti ADT ir sustiprintą ADT, atsižvelgiant į širdies sutrikimus, įskaitant hipertenziją, širdies aritmijas (nenormalų širdies plakimą), kraujo krešulius arba, blogiausiu atveju, širdies priepuolį ar insultą. 

Rezultatai parodė, kad ARSI pridėjimas prie ADT maždaug padvigubina širdies ligos riziką visose prostatos vėžio būsenose. Sunkių „3 laipsnio“ įvykių, dėl kurių gali prireikti hospitalizacijos, rizika svyravo nuo 7,8% iki 15,6%. 

Pažymėtina, kad skiriant du ARSI – abiraterono acetatą ir enzalutamidą – rizika susirgti širdimi padidėjo maždaug keturis kartus. Daugėja įrodymų, kad abiraterono acetato ir enzalutamido derinys pablogina šalutinį poveikį nepagerindamas prostatos vėžio išgyvenamumo. Šiuo metu ekspertų grupės visame pasaulyje nerekomenduoja naudoti šio derinio. 

Autoriai pabrėžia, kad intensyvesnė terapija yra rizikingesnė vyrams, turintiems širdies sutrikimų, nei sveikesniems vyrams. Pridedamame vedamajame straipsnyje daktarė Katelyn Atkins, radiacinė onkologė iš Cedars-Sinai medicinos centro Los Andžele, pažymėjo, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra antra pagrindinė vyrų, sergančių prostatos vėžiu, mirties priežastis. 

Gydytojas Atkinsas rašė, kad kandidatai į tradicinį ar suintensyvintą ADT turėtų būti įvertinti dėl aterosklerozės, riebalinių plokštelių vainikinėse arterijose, kurios gali kauptis besimptomiai. Laimei, širdies rizikos veiksnius galima išgydyti mažinant kraujospūdį, valgant sveiką širdžiai mitybą, sportuojant ir kai kuriais atvejais vartojant cholesterolio kiekį mažinantį vaistą, vadinamą statinu. 

Ekspertai komentuoja 

„Vis daugiau tyrimų rodo, kad intensyvi terapija pailgina išgyvenamumą, o kai kuriems vyrams netgi gali išgydyti“, – sakė tyrime nedalyvavęs Kolorado universiteto Anschutz medicinos universiteto urologinės onkologijos vadovas daktaras Davidas Crawfordas. „Gydant daugelį vėžio formų, mes ne kartą sužinojome, kad geriausius rezultatus duoda ne vienas vaistas, o kitas, o ne vienas, o veiksmingesnis vaistų derinimas vėžiui gydyti. 

"Vis dėlto turime spręsti prostatos vėžio gydymo iššūkius ir sutelkti dėmesį į širdies ir kraujagyslių reiškinių bei kitų ADT šalutinių poveikių prevenciją. Kaip gydytojai ir klinikinių tyrimų metu matėme, kad vyrai, kurie palaiko svorį, sportuoja, plečia raumenų masę ir išlaikyti normalų lipidų kiekį ir kraujospūdį daug geriau nei vyrai, kurie priauga svorio ir turi daug širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnių. 

„Šiame svarbiame tyrime dar kartą pabrėžiama būtinybė, kad paciento širdies ir kraujagyslių ligos istorija būtų priekyje ir centre, kai pasirenkamas gydymas“, – sakė dr. Marcas Garnickas, Harvardo medicinos mokyklos ir Beth Israel Deaconess medicinos centro medicinos profesorius ir redaktorius. - Harvardo medicinos mokyklos prostatos ligų vadovo vyriausiasis.

"Gydymo intensyvinimas, t.y. kai kurių vaistų vartojimas vis anksčiau ir anksčiau gydant prostatos vėžį, turi būti skatinamas ir įspėjamas. Gydytojai turi apsvarstyti ir aptarti esamus rizikos veiksnius ir kaip juos pakeisti, priimdami sprendimą dėl gydymo. 

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder