Štai ką sukelia per dažnas prausimasis duše

(2)

Nors šiuolaikinėje visuomenės dalyje aknė vargina pusę vyresnių nei 25 metų žmonių, neindustrinėse šalyse žmonės ja beveik neserga.

Šį skirtumą lemia ne genetika ar paveldimumas. Gyvenimas vakarietiškoje modernioje visuomenėje lemia polinkį sirgti akne.

Tam įtakos gali turėti mityba, stresas, per didelė asmens higiena ir fizinio aktyvumo stoka.

Nors vis dar tiksliai nežinoma, kodėl šiuolaikinėje visuomenėje žmonės turi polinkį sirgti akne, aišku viena: sergamumas ja sparčiai didėja ir nuo 1990 m. išaugo apie 48 proc.

Vakarų pasaulyje retas kuris nėra bent kartą susidūręs su akne.

Atrodo, kad visi žmonės, nepriklausomai nuo rasės, yra linkę į šią neestetišką odos būklę, kuri atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais ir negyvomis odos ląstelėmis.

Aknės paplitimas tarp paauglių, gyvenančių moderniose šalyse, siekia 80-90 %.

Spuogai iš esmės yra pereinamasis ritualas, rimtas iššūkis, žymintis perėjimą į naują gyvenimo etapą.

Maždaug pusė vyresnių nei 25 metų žmonių turi spuogų.

Tačiau, kaip bebūtų keista, mokslininkai nustatė, kad aknė beveik neegzistuoja neindustrinėse visuomenėse. Pavyzdžiui, Trobrijos salose netoli Papua Naujosios Gvinėjos gyvenantys kitavanai neserga spuogais, įvairių tipų akne (net ant hormonų antplūdį išgyvenančių paauglių veidų).

Taip pat ir ačės genties medžiotojai ir rinkėjai Paragvajuje, Okinavos gyventojai iki Antrojo pasaulinio karo kolonizacijos, inuitai prieš tai, kai tapo labiau orientuoti į Vakarų kultūrą, ir daugelis kitų.

Šios problemos taip pat nėra susijusios su paveldimumu.

Kai šių kultūrų atstovai persikelia į JAV, Europą, Australiją, pramoninius Azijos regionus ar bet kur kitur, kur prasidėjo modernizacija, jie pradeda sirgti spuogais taip pat dažnai, kaip ir mes.

Tai reiškia, kad kai kurie ar daugelis šiuolaikinės visuomenės aspektų sukelia aknę.

Taigi, kokie yra šie veiksniai?

Veiksniai, darantys įtaką spuogų atsiradimui

Žmonėms, susiduriantiems su spuogų problemomis, tikrai būtų malonu išgirsti paprastą atsakymą, bet, deja, jo nėra.

Mokslas dar nenustatė vienos priežasties, kurią būtų galima laikyti pagrindine.

Tačiau geriau suprasti šią problemą galima palyginus mūsų gyvenimo būdą su kultūromis, kuriose nėra aknės.

Mūsų mitybos įpročiai labai skiriasi.

Ypač daug rafinuotų angliavandenių ir paprastųjų cukrų, kurie didina insulino kiekį, vartoja žmonės, neturintys aknės, ir jiems trūksta skaidulinių medžiagų.

Nors sujungus tyrimų rezultatus ir juos išanalizavus, iš tiesų nebuvo rasta jokių faktų, kurie aiškiai rodytų ryšį tarp kurio nors mitybos komponento ir aknės.

Mes mažiau fiziškai aktyvūs. Reguliarus fizinis aktyvumas gali sumažinti stresą, sumažinti uždegimą ir padidinti odos kraujotaką, o tai gali sumažinti spuogų atsiradimo tikimybę.

Tačiau tyrimais nenustatyta aiškaus ryšio tarp fizinio aktyvumo ir spuogų.

Mažiau būname saulėje, iš kurios žmonės gauna daug vitamino D. Šis vitaminas padeda pagreitinti žaizdų gijimą ir sumažinti uždegimą.

Atlikto tyrimo duomenimis, žmonėms, kurie susiduria su odos problemomis dėl spuogų, daugiau nei du kartus dažniau trūksta vitamino D nei tiems, kurie neturi spuogų.

Esame labiau linkę patirti stresą.

Nesibaigianti šiuolaikinio gyvenimo rutina gali neigiamai paveikti mūsų odą, sutrikdyti hormonų lygį ir susilpninti imuninę sistemą.

Per daug prausiamės po dušu. Ar gali būti, kad visos mūsų naudojamos higienos priemonės ir per dažnas prausimasis flanelėmis pažeidžia mūsų odos mikrofloros pusiausvyrą?

Jei oda "paliekama ramybėje" ir per dažnai nevaloma, ji gali puikiai "pasirūpinti" savimi, nors tikriausiai skleis aštresnį kvapą.

Esame linkę būti labiau veikiami užteršto oro. Azoto dioksido ir kitų oro teršalų poveikis gali prisidėti prie uždegiminės aknės formos paūmėjimo.

Nors tikslios aknės priežastys šiuolaikinėje visuomenėje vis dar nežinomos, aišku viena - jos paplitimas sparčiai didėja.

Praėjusiais metais tyrėjai pastebėjo, kad nuo 1990 m. visame pasaulyje sergamumas padidėjo maždaug 48 %, o labiausiai jis pasireiškė Vakarų Europoje ir dideles pajamas gaunančiose Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalyse. 

aknė

Jei patiko straipsnis, nepamirškite pasidalinti su draugais Facebook!

Taip pat skaitykite:

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder