Spermatozoidų skaičius pasaulyje mažėja dar greičiau, nei manėme

(1)

Per pastaruosius penkis dešimtmečius spermatozoidų skaičius visame pasaulyje sumažėjo perpus, o nuo amžiaus pradžios mažėjimo tempas padidėjo daugiau nei dvigubai, rodo nauji tyrimai, - paskelbė euronews.com.

Jį parengusi tarptautinė komanda teigia, kad šie duomenys kelia nerimą ir byloja apie vaisingumo krizę, keliančią grėsmę žmonijos išlikimui.

Atliekant metaanalizę buvo išnagrinėti 223 tyrimai, atlikti remiantis daugiau kaip 57 000 vyrų iš 53 šalių spermos mėginiais.

Ji pirmą kartą parodė, kad Lotynų Amerikos, Azijos ir Afrikos vyrų bendras spermatozoidų skaičius ir koncentracija mažėja panašiai, kaip anksčiau pastebėta Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Australijoje.

Autoriai įspėja, kad vidutinis spermatozoidų skaičius dabar pavojingai priartėjo prie ribos, dėl kurios pastoti tampa sunkiau, o tai reiškia, kad poros visame pasaulyje gali susidurti su problemomis susilaukti kūdikio be medikų pagalbos.

Antradienį žurnale "Human Reproduction Update" paskelbtos išvados yra "kanarėlė anglių kasykloje", - sakė tyrimo pagrindinis autorius profesorius Hagai Levine'as iš Jeruzalės Hebrajų universiteto Hadassah Braun visuomenės sveikatos mokyklos.

"Turime rimtą problemą, kuri, jei nebus sušvelninta, gali kelti grėsmę žmonijos išlikimui", - sakė jis pareiškime.

Dalyvaudamas komandoje, kurioje taip pat dirbo Niujorko Icahno medicinos mokyklos profesorė Shanna Swan ir Danijos, Brazilijos, Ispanijos, Izraelio ir JAV mokslininkai, Levine'as tyrė spermatozoidų skaičiaus tendencijas regionuose, kurie anksčiau nebuvo apžvelgti.

Ta pati komanda 2017 m. jau buvo pranešusi apie nerimą keliantį spermatozoidų skaičiaus mažėjimą visame Vakarų pasaulyje.

Šiame naujausiame tyrime jie nustatė, kad vidutinis spermatozoidų skaičius visame pasaulyje per pastaruosius penkis dešimtmečius sumažėjo daugiau kaip 50 proc.

1973-2018 m. duomenys parodė, kad spermatozoidų skaičius per metus vidutiniškai sumažėdavo 1,2 proc. Duomenys po 2000 m. parodė, kad spermatozoidų skaičius mažėjo daugiau kaip 2,6 proc. per metus.

"Tai tiesiog neįtikėtina. Pats negalėjau tuo patikėti", - "Euronews Next" sakė Levinas.

Tai, kad šie duomenys pasitvirtino visame likusiame pasaulyje, anot Levine'o, rodo pasaulinę krizę, kurią būtų galima palyginti su klimato kaita.

"Kaip ir klimato kaitos atveju, poveikis skirtingose vietose gali būti skirtingas, tačiau apskritai šis reiškinys yra globalus ir turėtų būti traktuojamas kaip toks", - pridūrė jis.

"Tai panašu į pandemiją. Ji yra visur. Ir kai kurios priežastys gali likti su mumis labai ilgai".

Spermatozoidų kiekis taip pat yra vyrų sveikatos rodiklis, nes mažas spermatozoidų kiekis siejamas su didesne lėtinių ligų, sėklidžių vėžio ir trumpesnės gyvenimo trukmės rizika.

Dr. Sarah Martins da Silva, Dundee universiteto reprodukcinės medicinos vyresnioji lektorė, teigė, kad ją ypač neramina tai, jog nuo 2000 m. spermatozoidų skaičius sumažėjo dvigubai, ir paragino atlikti daugiau šios tendencijos priežasčių tyrimų.

"Žmonių rasei negresia tiesioginis išnykimo pavojus, tačiau mums tikrai reikia tyrimų, kad suprastume, kodėl spermatozoidų skaičius mažėja", - sakė ji. 

"Manoma, kad prie to prisideda tarša, plastikas, rūkymas, narkotikai ir paskirti vaistai, taip pat gyvenimo būdas, pavyzdžiui, nutukimas ir netinkama mityba, nors poveikis yra menkai suprantamas ir blogai apibrėžtas".

Lūžio taškas žmonijai?

Tyrimo rezultatai buvo paskelbti tą dieną, kai pasaulio gyventojų skaičius perkopė 8 mlrd. ribą, o tai dar labiau padidino spaudimą ribotiems planetos gamtos ištekliams.

"Filosofiškai žiūrint, galbūt spermatozoidų skaičiaus mažėjimas ir nevaisingumas yra kažkoks būdas pasauliui subalansuoti tai, kas vyksta, - sakė Levine'as "Euronews Next".

"Bet, žinote, tai tik mintis. Tai nėra mokslinė mintis".

Jis teigė, kad šios išvados turėtų kelti susirūpinimą visiems - nepriklausomai nuo jų nuomonės apie tai, kiek žmonių šiuo metu reikia planetai.

"Spermatozoidų skaičius yra labai geras pasaulio sveikatos ir mūsų ateities rodiklis.

Ir nepriklausomai nuo to, kiek, jūsų manymu, žmonių Žemėje mums reikia, nesinori, kad tai lemtų pavojingi įvykiai, o ne mūsų pačių pasirinkimai", - sakė Levine'as.

"Manau, kad turime tai labai atidžiai stebėti pasauliniu, gyventojų, vietiniu šalies, taip pat asmeniniu lygmeniu."

Jis pridūrė, ragindamas valdžios institucijas gerinti gyvenimo būdą ir riboti žmogaus sukurtų cheminių medžiagų poveikį geresniu reguliavimu.

"Kartais įvyksta lūžio taškas ir sistema iš karto sugriūva.

Tai reiškia, kad kažkas vyksta su mūsų ekologinėmis sistemomis, mūsų reprodukcinėmis sistemomis - ir tam tikru momentu to tiesiog per daug".

Organizatorių nuotr.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder