Edita Šunokienė

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

(1)

Nors dažniausiai skrandžio skausmą lemia netinkama mityba ir virškinimo sutrikimai, kartais jis gali signalizuoti ir apie itin rimtas sveikatos problemas. Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja gastroenterologė, echoskopuotoja, endoskopuotoja Edita Šunokienė pasakoja apie skrandžio skausmo priežastis ir kt.

E. Šunokienė sako, kad susidūrus su skrandžio skausmu pirmiausia reikėtų pakoreguoti savo mitybą - atsisakyti aštraus, riebaus maisto, gazuotų gėrimų, kavos, alkoholio, citrusinių vaisių, česnakų, svogūnų, valgyti reguliariai, nerūkyti, vengti streso, nepersivalgyti, neprisivalgyti prieš miegą, maistą gerai sukramtyti.

Jei skausmas nepraeina ar kartojasi, reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų patikslinta skausmo priežastis ir parenkamas tinkamas gydymas.

Tai padaryti reikėtų kuo greičiau, jeigu pasireiškia vadinamieji aliarmo simptomai, kurie gali signalizuoti apie rimtą ligą.

Tai - stiprus, užsitęsęs skausmas, vėmimas, svorio kritimas, tuštinimasis juodomis skystomis išmatomis (melena) ar su krauju, rijimo sutrikimai, skausmingas rijimas, kraujo tyrimuose stebima mažakraujystė.

Ypač sunerimti reikėtų, jei negalavimai vargina arba pirmą kartą gyvenime pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms.

E. Šunokienės teigimu, skrandžio ligas gali sukelti netinkama mityba, stresas, ilgalaikis vaistų vartojimas, taip pat Helicobacter pylori (H. pylori) bakterija, kuri yra skrandžio uždegimo (gastrito), opaligės ir skrandžio vėžio rizikos veiksnys. Svarbūs ir genetiniai faktoriai, paveldimumas.

Tam tikros skrandžio vėžio formos gali būti paveldimos.

Pagrindinės ligos, kurios gali sukelti skrandžio skausmą, yra gastritas (skrandžio gleivinės uždegimas), gastroezofaginis refliuksas (rūgštaus skrandžio turinio atsipylimas į stemplę), funkcinė dispepsija (kai nerandama jokių struktūrinių pakitimų, bet žmogus jaučia skausmą), taip pat skrandžio opaligė ir skrandžio vėžys.

Specialistės teigimu, skrandžio ligų gydymas dažniausiai yra kompleksinis. Labai svarbus yra paties paciento atsakingas požiūris - sveikas gyvenimo būdas, reguliarus fizinis aktyvumas, sveika, subalansuota mityba, žalingų įpročių atsisakymas, streso ir įtampos mažinimas.

Priklausomai nuo simptomus sukėlusių priežasčių, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas.

Norintiesiems išvengti skrandžio skausmų specialistė pataria pasitikrinti ir išsigydyti H. pylori bakteriją - taip ženkliai sumažinama rizika susirgti skrandžio ligomis.

Taip pat reikėtų vengti ilgalaikio vaistų nuo skausmo ir uždegimo vartojimo, nes tai didina gastrito, opaligės, kraujavimo iš opų riziką.

Labai svarbu atsisakyti žalingų įpročių, nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu. Rūkymas skatina skrandžio rūgščių sekreciją, ypač kai rūkoma nevalgius.

O alkoholis tiesiogiai dirgina skrandžio gleivinę ir tokiu būdu didina skrandžio rūgšties išsiskyrimą. Svarbią reikšmę skrandžio ligų išsivystymui bei jų eigai taip pat turi stresas, todėl svarbu išmokti jį valdyti.

Skrandžio ligas nulemia ir netinkama mityba, kai vartojama daug valgomosios druskos, daug nitratų bei nitritų turinčio perdirbto, aštraus, riebaus maisto, mažai vaisių ir daržovių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder