Mokslininkai peržiūrėjo paros vandens normą

Škotijos mokslininkai: rekomendacija gerti 8 stiklines vandens per dieną yra klaidinga

Škotijos Aberdyno universiteto mokslininkai nustatė, kad rekomenduojama paros norma - du litrai vandens - gali būti per didelė.

Škotijos mokslininkai pastebėjo, kad maždaug pusė per parą suvartojamų skysčių gaunama su maistu, todėl nebūtina gerti tiek daug gryno vandens.

Dabar, remiantis išsamiais tyrimais, patariama per dieną išgerti 1,5-1,8 litro, praneša BBC.

Vienas iš tyrimo autorių profesorius Johnas Speakmanas sakė: "Pirminis dviejų litrų paros poreikio matavimas yra nedidelės klaidos rezultatas.

Vanduo, kurį turėtume gerti, yra skirtumas tarp bendro paros poreikio ir to, kurį gauname su maistu."

Su maistu suvartojamų skysčių kiekis buvo matuojamas klausinėjant žmonių, kiek jie suvalgo.

Tačiau žmonės yra linkę sakyti, kad valgo mažiau nei iš tikrųjų, todėl skaičiavimai yra neteisingi, o vandens kiekis, kurį reikia išgerti, yra per didelis", - aiškino Spickmanas.

Tačiau atlikus naują tyrimą pavyko tiksliau apskaičiuoti vandens apykaitą žmogaus organizme naudojant stabiliųjų izotopų technologiją.

Tyrime dalyvavo 5604 žmonės iš 23 šalių, kurių amžius nuo 8 dienų iki 96 metų.

Eksperimento dalyviai išgėrė stiklinę vandens, kuriame dalis vandenilio molekulių buvo pakeistos stabiliu izotopu deuteriu.

Deuteris gaminasi žmogaus organizme ir yra visiškai nekenksmingas.

Pagal tai, kokiu greičiu deuteris pasišalina iš tyrimo dalyvių organizmo, išmatuotas vandens apykaitos greitis jų organizme.

Ši norma skiriasi priklausomai nuo žmogaus, todėl ir tiksli paros vandens norma skiriasi priklausomai nuo žmogaus.

Pavyzdžiui, žmonių, gyvenančių karštame ir drėgname klimate, aukštai virš jūros lygio, taip pat sportininkų, nėščiųjų ir žindančių moterų organizme vandens apykaita vyksta greičiau.

Svarbiausias veiksnys, lemiantis vandens apykaitos greitį, yra sunaudojamos energijos kiekis.

Didžiausias šis rodiklis yra 20-35 metų amžiaus vyrų, kurie kasdien iš organizmo pašalina vidutiniškai 4,2 litro vandens.

Su amžiumi šis rodiklis mažėja, o sulaukus 90 metų - iki 2,5 litro.

20-40 metų amžiaus moterys per dieną išgeria 3,3 litro vandens, o sulaukusios 90 metų iš organizmo per parą išleidžiamų skysčių kiekis sumažėja iki 2,5 litro.

Tačiau jei jūsų organizmas per dieną netenka 4,2 litro vandens, tai nereiškia, kad turite išgerti tiek pat, - pažymėjo profesorius Speakmanas.

"Iš tikrųjų jums reikėtų išgerti 3,6 litro. Kadangi didžiąją dalį mums reikalingo vandens gauname tiesiog valgydami", - sakė jis.

Svarbiausia, ką rodo šis tyrimas, yra tai, kad įprasta nuostata, jog per dieną reikia išgerti aštuonias stiklines vandens, daugeliui žmonių daugelyje situacijų yra pervertinta.

"Mūsų duomenys nepatvirtina galimybės taikyti vieną standartą visiems žmonėms", - pažymi mokslininkas.

Pasak jo, per didelis vandens suvartojimas taip pat gali būti kenksmingas. Tačiau ne tiek dėl sveikatos, kiek dėl ekologijos.

"Švarus geriamasis vanduo nėra nemokamas", - pažymėjo Spickmanas.

"Jei žmonės vidutiniškai išgeria vienu litru daugiau, nei jiems reikia, padauginkite tai iš 40 milijonų suaugusių britų ir gausite 20 milijonų litrų, kuriuos be reikalo išgeriame ir vėliau pašaliname kaip šlapimą. Tai neišnyksta", - paaiškino jis.

Kiek vandens reikia išgerti per dieną

Įprasta sakyti, kad sveikam suaugusiam žmogui per dieną reikia apie 35 ml vandens vienam kūno svorio kilogramui - taip teigiama bendrosiose mokslinių organizacijų rekomendacijose. 50 kg sveriantis žmogus turėtų išgerti 1,7 l, 60 kg sveriantis - 2,1 l, 70 kg sveriantis - 2,4 l, o 80 kg sveriantis - 2,8 l per dieną.

vanduo

Jei patiko straipsnis, nepamirškite pasidalinti su draugais Facebook!

Taip pat skaitykite:

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder