Žmonės, ypač sulaukę vyresnio amžiaus, skundžiasi įvairiais skausmais: galvos, sąnarių, juosmens... Kada reikėtų kreiptis į skausmo gydymo specialistą?
Žmonių, ilgą laiką kenčiančių skausmą, yra nepaprastai daug. Užsitęsęs skausmas sunkiai kontroliuojamas įprastomis skausmo malšinimo priemonėmis (vaistais nuo skausmo, fizioterapinėmis ar kitomis reabilitacijos priemonėmis), sukelia didelį diskomfortą, blogina gyvenimo kokybę, sukelia depresiją.
Kai nepavyksta nustatyti skausmo priežasties arba gydant skausmą sukėlusią ligą nepasiekiama norimo rezultato, verta kreiptis į skausmo gydymo specialistą.
Kas yra skausmo gydymas?
Pirmiausia yra nustatoma priežastis, kodėl žmogui skauda.
Dažnai priežastis yra nematoma ir paaiškėja tik atliekant įvairius provokacinius testus, taikoma palpacija siekiant išsiaiškinti, kuriame audinių gylyje slypi galima skausmo priežastis, analizuojama, kokie nervai, raumenys, fascijos, sausgyslės, sąnariai su ta vieta gali būti susiję, patikslinama echoskopuojant.
Žmogaus organizmas - labai sudėtinga sistema. Todėl gydant skausmą žiūrima ne tik į skaudamą vietą, bet į visą organizmo sistemą: įvertinama ir kraujotaka, anatominiai pakitimai, kūno pozicija, laikysena ir t. t.
Ar tiesa, kad fizinis skausmas gali būti susijęs su žmogaus emocijomis? Ar įmanoma išgydyti emocinį skausmą?
Iš tiesų emocijos ir fizinis skausmas yra labai susiję. Tai įrodyta moksliškai. Mūsų simpatinė nervų sistema susijusi su mūsų emocijomis, širdies darbu, kraujotaka, nervų skausmo intensyvumo jutimu. Jeigu žmogus jaučia emocinę įtampą, - padidėja simpatinės nervų sistemos tonusas. Dėl to gali paūmėti nemiga, depresija ir žmogui pradėti dar labiau viską skaudėti. Jis patenka tarsi į užburtą ratą, iš kurio ištrūkti nėra lengva.
Neviltį dažnai didina ir tai, kad skausmą kenčiančiu žmogumi netikima, jam pasakoma, kad tokių simptomų iš viso būti negali. Simptomai iš tiesų gali būti patys įvairiausi ir keisčiausi, o žmogus kenčia, nes nedrįsta gydytojui apie juos pasakoti, atsiverti.
Daugelis klaidžioja per daktarus, nerasdami skausmo priežasties, daugeliu atveju pasiūloma kreiptis į psichiatrą.
Norėdami vizualiai pamatyti skausmo priežastį, pacientai dažnai atlieka daugybę nereikalingų tyrimų, kurie nieko neparodo. Pavyzdžiui, žmonės įsivaizduoja, kad magnetinis rezonansas tikrai turi atskleisti visas negalavimų priežastis, tačiau skausmo priežastis gali būti tiesiog miniatiūrinis pokytis audiniuose, užspaustas nervas, kurio nepamatysi magnetinio rezonanso nuotraukoje. Arba, pavyzdžiui, sutrikusios organo ar nervo funkcijos taip pat vizualiai nepamatysi.
Skausmas veikia grandinės principu. Pavyzdžiui, prasidėti nugaros apačioje. Jeigu nebus į tai atkreiptas dėmesys, negydomas skausmas pereis į sėdmenis, sutrikus raumenų balansui, esant tam tikrai perkrovai į šlaunies išorinę pusę, blauzdą, sąnarius, pakis žmogaus laikysena, eisena, ims skaudėti ir išlaikant pusiausvyrą dalyvaujančias atokesnes vietas.
Išsiaiškinus priežastį, pavyzdžiui, kad skauda dėl užspausto nervo, - pakanka suleisti vaistų aplink nervą praplečiant audinius ir tokiu būdu jį atlaisvinant, ir skausmas išnyksta. Paprastai žmonės tai vadina blokada.
Skamba grėsmingai. Gal po tokios „blokados“ žmogus iš viso nieko nejaučia?
Skausmo intervencijos dažnai būna susijusios su baime, dėl kurios gimsta įvairiausi mitai. Vienas iš jų, kad pacientas praras pojūčius. Skausmo gydymas injekcijomis nėra tas pats, kas nejautra operacijos metu.
Po skausmo gydymo injekcijomis pacientas nepraranda jokių pojūčių. Injekcija daro įtaką tik skausmo priežasčiai.
Pažymėtina, kad skausmo priežastys gali būti ir kitokios. Pavyzdžiui, nervo perduodamo signalo smegenims funkcijos sutrikimas. Jis pasireiškia taip, kad žmogus net švelniausią plunksnos prisilietimą jaučia kaip svilinimą liepsna.
Tokiu atveju taikomi kiti gydymo metodai: intraveninės infuzijos, nervo funkciją atkuriančios injekcijos.
Ar skausmo gydymas injekcijomis gali panaikinti skausmą visam laikui ar tai - tik laikina pagalba?
Atsakyti į šį klausimą labai sudėtinga. Galiu pateikti palyginimą. Žmogus atvažiuoja į autoservisą su pradurta padanga. Jam tą padangą sutvarko, užklijuoja. Kokią garantiją, kad padanga vėl neprakiurs, gali duoti autoservisas? Tai priklausys nuo to, kokiais keliais toliau tas žmogus važinės. Jeigu važiuos asfaltu - viena, o jei duobėta bekele - žinoma, kad vėl gali padangą pradurti, ir labai greitai.
Taip ir su žmogaus organizmu. Jeigu injekcija atlaisvina nervą ir nebus jo pakartotinį prispaudimą provokuojančių veiksnių, - skausmas išnyks visam laikui.
Pavyzdžiui, stuburo išvarža užspaudžia nervo kanalą. Jeigu užspaudimas nėra labai didelis ir nereikia chirurginio gydymo, padarius injekciją numalšinamas uždegimas, patinimas, nervų šaknelė atlaisvinama nuo spaudimo ir skausmas gali niekada negrįžti. Tačiau jeigu pacientas netaisyklingai kilnos svorius, nesisaugos, skausmas gali sugrįžti labai greitai.
Kiekvienas pacientas yra skirtingas. Koks bus gydymo efektas, turi įtakos daug faktorių: gretutinės paciento ligos, fizinis aktyvumas, gyvenimo būdas. Todėl siekiant efektyvaus skausmo gydymo dažnai tenka koreguoti įpročius.
Rašyti komentarą