Tyrimas: kaip darbas iš namų veikia produktyvumą bei asmeninę gerovę?

Sergu, bet dirbu iš namų: įvardija, kokie pavojai tyko neleidžiant kūnui pailsėti

Nors sergant patariama skirti kuo daugiau dėmesio poilsiui, dažnas žmogus numoja į tai ranka ir renkasi darbą iš namų arba griebiasi drastiškų gydymosi metodų. 

Visgi „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė pabrėžia, kad jei sirgdami iškeisime poilsį į darbą, galime sau padaryti daugiau žalos nei naudos. Todėl jis atskleidžia, kokia yra tikroji poilsio nauda sergant, bei dalinasi patarimais, kurie pagerins miego kokybę ligos metu.

Dirba iš namų ar geria antibiotikus, kai jų nereikia

„Kaip galiu greičiau pasveikti?“, – tai vienas dažniausių klausimų, kurio iš pacientų sulaukia „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė. Jis neslepia, kad tenka išgirsti ir nemažai klaidingų savigydos būdų.

„Natūralu, kad apsirgę žmonės nori kuo greičiau pasijusti geriau, tačiau įvairūs darbai ir planai neturėtų kainuoti mūsų sveikatos. Dažnai tenka girdėti, kad žmonės net su aukšta temperatūra ar kitais peršalimo simptomais nusprendžia toliau dirbti, tik kad lovoje iš namų.

O kiti vos pajutę artėjančią ligą skuba vartoti namuose užsilikusius antibiotikus, nors jų ir taip paprastai neturėtų būti niekeno vaistinėlėse“, – sako M. Rutalė.

Vaistininkas akcentuoja, kad neatsakingas antibiotikų vartojimas gali pakišti koją tada, kai žmogui iš tiesų reikės gydymo, bet jo organizmas jau bus atsparus antibiotikams. Taip pat jis priduria, kad neleisdami sau pasveikti ilsintis arba vartojant antibiotikus, kol palengvėja simptomai, galime prisišaukti greitai sugrįžtančias ir netgi paūmėjusias ligas.

Kodėl sirgdami jaučiame nuovargį?

Sveikatos priežiūros specialistų patarimas sergantiesiems skirti daugiau laiko miegui ir poilsiui nėra sakomas veltui, teigia vaistininkas. Anot jo, būtent miegas yra vienas svarbiausių veiksnių, padėsiančių kūnui greičiau įveikti peršalimo ligas.

„Kai sergame, atrodo, kad visą dieną galėtume snūduriuoti lovoje ir nieko daugiau nedaryti. Mūsų organizmo kova su liga atima daug energijos, todėl mes galime jaustis pavargę, neturintys jėgų.

Iš tiesų reikėtų paklausyti savo kūno ir skirti jam reikalingo poilsio. Būtent miego metu mūsų organizme vyksta imuniniai procesai, padedantys nusilpusiam kūnui kovoti su ligos simptomais“, – pasakoja M. Rutalė.

Atsako, kaip mus gydo miegas

Poilsis ir ypatingai miegas atlieka ne vieną pagalbinę funkciją, padedančia imuninei sistemai kovoti su ligomis. Vaistininkas išskiria dvi pačias svarbiausias:

„Visų pirma, miego metu mūsų organizme aktyviau išsiskiria baltymai citokinai, kurie yra atsakingi už imuninių ląstelių gamybą bei mūsų imuninės sistemos atsaką ligoms. Kita paskata ilsėtis susirgus – tai, jog mūsų kūnas miego metu kur kas lengviau perneša karščiavimą.

O svarbiausia, miegas leidžia visą likusią organizmo energiją sukoncertuoti į kovą prieš ligą – t. y. jeigu mes esame prabudę ir, tarkime, sirgdami darbuojamės prie kompiuterio – mūsų kūnas nesiilsi ir taip sunkiau bei ilgiau kovoja su liga“, – paaiškina M. Rutalė.

Patarimai, kaip kokybiškai išsimiegoti sergant

Net ir jaučiant stiprų nuovargį, kartais liga gali neleisti kokybiškai išsimiegoti, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas. Anot jo, dažniausiai trukdo tokie simptomai – kaip užgulusi nosis, kosėjimas, karščiavimas ir neramios mintys. Jis dalinasi praktiniais patarimais, kurie padės ilgesnį laiką išmiegoti be trukdžių.

Galvą laikykite šiek tiek aukščiau. Jeigu jūsų nosis yra užgulusi, pabandykite eidami miegoti laikyti galvą šiek tiek aukščiau – pavyzdžiui ant didesnės pagalvės ar galbūt papildomai naudokite kelioninę pagalvėlę ant kaklo. Tai palengvins slogos pratekėjimą nosies kanalams. Tik nekelkite galvos per aukštai, kad vėliau nesusidurtumėte su sprando skausmais.

Karštas dušas arba vonia. Jeigu kankina neramios mintys, o nosis užsikimšusi – išbandykite prieš einant miegoti karštą dušą arba vonią. Jie tiek padės atsipalaiduoti, tiek suskaidys gleives nosies ertmėje, jog galėtumėte lengviau kvėpuoti.

Ramunėlių arbata. Tam kad labiau atsipalaiduotumėte ir šiek tiek numalšintumėte gerklės skausmą, išgerkite puodelį ramunėlių arbatos su citrina ir medumi. Tik mėgaukitės arbata ne mažiau nei likus valandai iki miego, jog vėliau jo nedrumstų vaikščiojimas į tualetą.

Melatoninas. Jeigu naktį itin daug prabudinėjate ir dėl ligos skundžiatės negiliu ir neramiu miegu, išbandykite melatoniną. Šis maisto papildas gali sutrumpinti užmigimo laiką bei pagerinti pačią miego kokybę.

Prabudus – jokių išmaniųjų. Jeigu prabudote iš gilaus miego, kuo greičiau pašalinkite jį sutrikdžiusius veiksnius – išsipūskite nosį, atsigerkite vandens ar nueikite į tualetą. Tik jokiu būdu netikrinkite išmanaus įrenginio – kiek valandų ir ar kas nors jums parašė, nes taip tik išsibudinsite ir sunkiau užmigsite iš naujo.

Miego nebus per daug. Vaistininkas nuramina, kad jeigu pirmosiomis dienomis viskas, ką darote – miegate, dėl to jaudintis nereikėtų, kadangi taip jūsų organizmas kovoja su ligomis. Jis pataria visą šį laiką išnaudoti sąžiningam poilsiui, nes tai yra geriausias rūpestis savimi.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder