Sensacingos išvados: persodintos kepenys gali funkcionuoti daugiau nei 100 metų

Nustatyta, kad vyresnio amžiaus žmonių persodintos kepenys iš viso gali veikti daugiau nei 100 metų ir net pranokti jaunesnių donorų kepenis, - paskelbė euronews.com.

Šie rezultatai atveria kelią kur kas didesniam donorų ratui, kuriuo galės naudotis chirurgai, ir galbūt suteiks naujos vilties būsimiems pacientams.

Pagal dabartinę medicinos praktiką jaunesnių donorų kepenys paprastai veikia geriau nei vyresnių donorų kepenys, nes jie rečiau serga lėtinėmis ligomis.

Tačiau Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro ir medicinos prietaisų bendrovės "TransMedics" (JAV) mokslininkai pateikė naujų duomenų, kad vyresnių donorų kepenys gali gerai funkcionuoti.

Jie išanalizavo Jungtinių Amerikos Valstijų Jungtinio organų dalijimosi tinklo transplantacijų duomenis, kad išsiaiškintų, kas lemia, kad šios vadinamosios "šimtamečių kepenys" yra tokios atsparios.

Iš 253 406 kepenų, persodintų 1990-2022 m., jie nustatė 25 kepenis, kurios atitiko šimtamečių kepenų kriterijus - tai kepenys, kurių bendras amžius viršijo 100 metų (bendras pradinis amžius transplantacijos metu ir išgyvenamumas po transplantacijos).

"Mes vertinome išgyvenamumą iki transplantacijos, t. y. iš esmės donoro amžių, ir tai, kiek laiko kepenys išgyveno recipiento organizme", - sakė pagrindinis tyrimo autorius Yashas Kadakia, Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos mokyklos medicinos studentas.

"Mes išskyrėme šias nepaprastas kepenis, kurių išgyvenamumas viršija 100 metų, ir nustatėme donoro, recipiento ir transplantacijos veiksnius, susijusius su šio unikalaus derinio, kai kepenys galėjo gyventi iki 100 metų, sukūrimu".

Šių "šimtamečių kepenų" rezultatai iš tikrųjų buvo geresni

Mokslininkų tirtų "centurioninių" kepenų vidutinis donoro amžius buvo 84,7 metų, t. y. gerokai didesnis nei "necenturioninių" kepenų transplantacijų donoro amžius - 38,5 metų.

Tačiau jie nustatė, kad šių vyresnio amžiaus kepenų rezultatai buvo geresni.

"Šimtamečių grupės rezultatai buvo žymiai geresni pacientų išgyvenamumo atžvilgiu", - teigiama Amerikos chirurgų koledžo pranešime spaudai, kuriame aprašomos išvados.

"Nė vienas centurionų grupės transplantatas nebuvo prarastas dėl pirminio nefunkcionavimo arba kraujagyslių ar tulžies komplikacijų", - priduriama pranešime.

Šių centuriono kepenų sėkmę jie aiškina palankių veiksnių sutapimu.

"Donorai buvo optimizuoti, recipientai buvo optimizuoti, o tam, kad būtų pasiektas tikrai geras rezultatas, reikia unikalios veiksnių sankirtos", - sakė Kadakia.

Pirma, centurionų grupės donorai rečiau sirgo diabetu ir turėjo mažiau donorinių infekcijų.

Šimtamečių kepenų donorų grupėje taip pat buvo mažiau transaminazių - fermentų, atliekančių svarbų vaidmenį kepenyse.

Padidėjęs transaminazių kiekis gali sukelti problemų persodinant kepenis.

Mokslininkai tikisi, kad jų išvados gali atverti kelią didesniam kepenų kiekiui ateityje.

"Anksčiau vengdavome naudoti vyresnio amžiaus donorų kepenis, - sakė tyrimo bendraautorė Christine Hwang, Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro chirurgijos docentė.

"Jei mums pavyks išsiaiškinti, kuo ypatingos šių donorų kepenys, potencialiai galėsime gauti daugiau laisvų kepenų, kurios bus transplantuojamos ir kurių rezultatai bus geri."

"Kepenys yra neįtikėtinai atsparūs organai", - pridūrė Kadakia.

"Mes naudojame vyresnio amžiaus donorus, turime geresnius chirurgijos metodus, imunosupresijos pažangą ir geresnį donoro ir recipiento suderinamumą.

Visa tai leidžia pasiekti geresnių rezultatų".

 

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder