Šeimos gydytoja įspėja: profilaktika kalio jodidu – negalima

Kitoks pasaulis – būtent taip pastaruoju metu situaciją apibūdina dauguma gyventojų. Širdyje jaučiamas nerimas apie blogiausius galimus scenarijus verčia apsirūpinti gausiu būtiniausių medikamentų kiekiu. Vieni jų, kalio jodido preparatai. Šeimos gydytoja Elena Šukė įspėja, kad kalio jodidas privalo būti vartojamas itin atsakingai ir tam skirtu metu, kadangi savarankiška profilaktika gali sukelti pavojų gyvybei.

Organizatorių nuotr.

Tabletės. Unsplash

„Kalio jodido veikimo principas pagrįstas radioaktyvaus jodo prisijungimo prie skydliaukės blokavimu, taip ją apsaugant nuo radiacinio pažeidimo.

Šios tabletės ir yra skirtos apsaugoti skydliaukę nuo aplinkoje esančioje radioaktyvaus jodo, kuris susiformuoja po branduolinių katastrofų“, – aiškina šeimos gydytoja Elena Šukė.

Pasak medikės, mūsų skydliaukė negali atskirti radioaktyvaus jodo nuo ne radioaktyvaus, tad ir atsitikus nelaimei juos abu jungtųsi vienodai. Išgėrta kalio jodido tabletė skydliaukę paskatina prisijungti būtent joje esantį jodą, užkirsdama kelią artimiausias 24 valandas jungtis prie kenksmingo radioaktyvaus jodo.

Anot jos, tai yra esminis faktorius, kuris skydliaukę apsaugo nuo galimų pažeidimų bei komplikacijų.

Ji atkreipia dėmesį į tinkamą šio medicininio preparato vartojimą: „Jodas iš išgertos tabletės turi spėti prisijungti prie mūsų skydliaukės, tad tabletę išgerti rekomenduojama bent prieš 6 valandas iki tiesioginio kontakto su radioaktyviu jodu.

Taip pat šio medikamento negalima vartoti ankščiau nei 24 valandos, kadangi išgerta tabletė nebetenka savo poveikio.“

E. Šukė pažymi ir situaciją, kuomet kalio jodido nepavyksta išgerti iki kontakto su radiacija ir papildo, kad tokiu atveju preparatą galima išgerti iki 8 valandų po kontakto.

Išgerta kalio jodido tabletė gali sumažinti radioaktyvaus jodo keliamą žalą net jau įvykus nelaimei ir radiacijai pasiekus mūsų aplinką.

Šeimos gydytoja akcentuoja, jog kalio jodido vartojamos dozės skiriasi priklausomai nuo asmens amžiaus.

„Naujagimiui pavojaus atveju gali būti skiriamas ketvirtis tabletės, vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusė tabletės. Vaikams nuo 3 iki 12 metų – 1 tabletė, vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems – 2 tabletės.

Suaugusiems, nepriklausomai nuo turimų lėtinių ligų, vartojamų vaistų, nėščiosios ir žindančios yra skiriama vartoti ta pati dozė“, – dėsto ji ir priduria, kad vaikams skirtą dozė galima suduoti su maistu, ją galima maišyti su bet kokiu skysčiu ar maistu – sutrintą tabletę dėti į vandenį, sultis, tyreles ar net motinos pieną.

Visgi E. Šukė gyventojus įspėja – kalio jodido tablečių negalima vartoti savarankiškai, nepasitarus su gydytoju, be aiškios priežasties ar profilaktiškai. To pasekmės gali kainuoti ir gyvybę.

„Vienkartinė kalio jodido dozė didelės žalos padaryti negali, tačiau tabletes vartojant be paskyrimo ir ilgą laiką, net ir visiškai sveikiems asmenims gali prasidėti sveikatos sutrikimai, tokie kaip skydliaukės pažeidimas, besivystanti struma, kuomet didėja skydliaukės mazgai.

Žmogus gali pradėti jausti ir net matyti kaklo patinimą.

Dėl skydliaukės veiklos suaktyvėjimo taip pat gali prasidėti širdies plakimai, nuotaikų kaitos, atsirasti karščiavimas, kojų ir rankų tirpimas, krūtinės skausmas, širdies permušimai.

Asmenys gali jausti nuolatinį stiprų nuovargį, didžiulį nerimą, pradeda vystytis hormonų disbalansas ir kitos problemos, kurios negydomo gali sukelti labai rimtų pasekmių ar net mirtį“, – aiškina šeimos gydytoja ir papildo, jog kalio jodido vartoti negali žmonės, kuriems yra nustatyta alergija jodui, tačiau tai yra pakankamai retas reiškinys.

Pasak E. Šukės, specifinių medikamentų, tokių kaip kalio jodidas vartojimas tai atsakingas procesas, kuris privalo būti atliekamas su gydytojo priežiūra arba tik tuomet, kuomet gresia ar jau yra paskelbtas realus pavojus sveikatai. Netinkamas medikamentų vartojimas gali ne tik neapsisaugoti, bet ir pakenkti sveikatai.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder