Psichinė ir fizinė sveikata yra laimės čempionai: investicijos į psichikos sveikatos priežiūrą ir prevenciją yra efektyvios
Abiejų šalių vyriausybės skelbė, kad taip taupomos lėšos.
Nors pokyčiai psichikos sveikatos priežiūros srityje buvo pateisinami, gydymo įstaigų panaikinimas nebuvo sprendimas nei fiskaliniu, nei medicininiu požiūriu.
Dėl psichikos sveikatos priežiūros trūkumo didėjo benamių skaičius, o kalėjimai ir policija, nepritaikyta psichikos sveikatos krizėms įveikti, patyrė stresą.
Per 20 metų abiejų šalių piliečiai atkreipė dėmesį į psichikos sveikatą.
2006 m. Jungtinės Tautos ir "Gallup" Pasaulio laimės tyrimas pradėjo vykdyti žmonių apklausas visame pasaulyje, klausdamas, kiek jie patenkinti savo gyvenimu.
Jų parengtose Pasaulio laimės ataskaitose fizinė ir psichikos sveikata užima pirmąją vietą veiksnių, turinčių įtakos dalyvių gerovės jausmui, sąraše.
2023 m. ataskaitoje "Laimės darbotvarkė: ateinantys 10 metų" daroma išvada: "Remiantis tuo, ką sužinojome iš milijonų apklausos respondentų gyvenimo vertinimų, galima daryti aiškią išvadą, kad psichikos sveikatos priežiūrai ir visuomenės sveikatai reikia skirti daug daugiau lėšų."
Menkos išlaidos
Preeti Vankar interneto svetainėje Statista skelbia, kad valstybės išlaidos psichikos sveikatai vienam gyventojui yra didžiausios Europoje ir 2020 m. vidutiniškai siekė 46,49 JAV dolerio.
Mažiausios jos yra Pietryčių Azijoje ir Afrikoje - dešimt centų JAV dolerio vienam gyventojui 2020 m.
Chisholmas, Sweeney ir kolegos, ekonomistų, medikų, neurologijos ir psichologijos profesorių komanda, žurnale "The Lancet Psychiatry" rašo, kad šios visame pasaulyje menkos investicijos į visuomenės psichikos sveikatą turi įtakos ne tik psichikos sutrikimų turinčių žmonių ir jų šeimų narių sveikatai ir gerovei, bet ir lemia darbdavių produktyvumo praradimą ir darbo jėgos sumažėjimą, mažina mokesčių įplaukas ir vartojimą, didina vyriausybių išlaidas sveikatos apsaugai ir gerovei.
Pasak Harvardo visuomenės sveikatos tyrėjų, apskaičiuota, kad 2019 m. pasaulinė ekonominė psichikos sutrikimų kaina siekia daugiau nei 4,7 trilijono JAV dolerių ir iki 2030 m. padvigubės, jei nebus imtasi bendrų veiksmų.
Geros naujienos
Tačiau yra ir gerų naujienų. Investicijos į psichikos sveikatos priežiūrą ir prevenciją yra visuotinai ekonomiškai efektyvios.
2021 m. Le, Esturas ir kolegos atliko sisteminę psichikos sveikatos prevencijos ir skatinimo intervencijų ekonominių vertinimų ekonominio efektyvumo įrodymų apžvalgą.
Jie nustatė, kad psichikos sveikatos priežiūra veiksmingai mažina neįgalumo išmokas ir sveikatos priežiūros išlaidas bei didina mokesčių mokėjimus.
Layardas ir Clarkas (2016) nustatė, kad šiuolaikinė įrodymais pagrįsta depresijos ir nerimo sutrikimų psichoterapija sutaupo daugiau, nei kainuoja.
Dar ekonomiškesnis nei gydymas yra aktyvus sąlygų, palaikančių gerą psichikos sveikatą ir užkertančių kelią psichikos ligų atsiradimui, skatinimas.
Visame pasaulyje psichikos sveikatos priežiūra duoda ekonominių dividendų.
Psichikos sveikatos priežiūros ir prevencijos finansavimas yra vienas iš nedaugelio paprastų sprendimų vyriausybėms.
Tai yra svarbiausias milijonų žmonių visame pasaulyje prioritetas, kaip nurodė Pasaulinio laimės tyrimo respondentai, o paprastas veiksmas - pirštu į investicijas užkimšti gresiantį dvigubų nuostolių pylimą - sumažina kančias, sustabdo ekonominių ir socialinių išlaidų bangą ir duoda bendrą fiskalinę naudą.
Geriau nebūna.
Rašyti komentarą