Post-trauminis sindromas: kaip keičiasi gydymas?

Po nerimą keliančio įvykio normalu turėti nerimą keliančių prisiminimų, jaustis nekaip ir prastai miegoti. Daugumai žmonių šie simptomai laikui bėgant išnyksta. Tačiau kai tam tikri simptomai išlieka ilgiau nei mėnesį, žmogus gali patirti PTSD.

Kas yra PTSD?

PTSD yra potencialiai sekinanti psichinės sveikatos būklė. Jį žymi pasikartojantys, bauginantys epizodai, kurių metu žmogus iš naujo išgyvena traumuojantį įvykį.

Šie simptomai apima

pasikartojantys košmarai ar įkyrios mintys apie įvykį

jaučiasi emociškai sustingęs ir atsijungęs

atsitraukimas nuo žmonių ir tam tikrų situacijų

jautrumas bet kokiam stimului.

Nacionalinis PTSD centras siūlo trumpą savianalizės testą internete, kuris gali padėti nuspręsti, ar ieškoti daugiau informacijos ir pagalbos.

Kas labiau linkęs patirti PTSD?

Ne visi, patyrę smurtą, nelaimes ir kitus nerimą keliančius įvykius, suserga PTSD. Tačiau kariškiai, susidūrę su mūšiu karo zonoje, yra ypač pažeidžiami. Nacionalinio PTSD centro duomenimis, apie 11–20 % veteranų, tarnavusių Irake ar Afganistane, turi PTSD.

Ką daryti su žmonėmis, kurie nebuvo kariuomenėje? Remiantis apskaičiavimais, PTSD pasireiškia 4% vyrų ir 8% moterų – skirtumas bent iš dalies susijęs su tuo, kad moterys dažniau patiria seksualinę prievartą.

Kokios yra naujos PTSD gydymo gairės?

JAV veteranų reikalų departamento ir Gynybos departamento ekspertai bendradarbiavo kurdami naujas PTSD gydymo gaires. Jie išsamiai išdėstė įrodymus tiek už, tiek prieš konkrečius PTSD gydymo būdus.

Jų išvados galioja ir civiliams, ir kariškiams, sako dr. Sofia Matta, Harvardo Masačusetso bendrosios ligoninės psichiatrė ir Home Base, ne pelno organizacijos, teikiančios priežiūrą veteranams, tarnybos nariams ir jų šeimoms, vyresnioji medicinos paslaugų direktorė.

Priežiūros ratas yra plačiai nubrėžtas dėl geros priežasties. „Svarbu pripažinti, kad PTSD veikia ne tik kenčiantį asmenį, bet ir jo šeimas, o kartais ir visą bendruomenę“, – sako dr. Matta. Ji priduria, kad daugėja masinių šaudynių viešose vietose ir atsiranda šių įvykių pasekmės.

Kokie gydymo metodai yra veiksmingiausi gydant PTSD?

Naujosiose gairėse buvo nagrinėjama psichoterapija, vaistai, nemedikamentinė terapija. Psichoterapija, kartais kartu su tam tikrais vaistais, pasirodė kaip veiksmingiausias būdas.

Ekspertai taip pat rekomendavo nevartoti tam tikrų vaistų dėl įrodymų trūkumo ar galimos žalos.

Kokios psichoterapijos rekomenduojamos sergant PTSD?

Rekomenduojamas PTSS gydymas – psichoterapija – yra veiksmingesnis už vaistus. Jis taip pat turi mažiau neigiamų šalutinių poveikių, todėl pagal gaires žmonės jį renkasi.

Kokia psichoterapija gali padėti? Svarbu tai, kad veiksmingiausi gydymo būdai žmonėms, sergantiems PTSD, skiriasi nuo kitų psichikos sveikatos problemų turinčių žmonių, sako dr. Matta.

Tiek kognityvinė terapija, tiek ilgalaikės ekspozicijos terapija buvo veiksmingos. Šios dvi terapijos moko žmones įvertinti ir iš naujo išdėstyti nerimą keliančias mintis, kylančias dėl trauminės patirties. Gairėse taip pat rekomenduojama dėmesingumu pagrįstą streso mažinimą, aštuonių savaičių programą, apimančią meditaciją, kūno skenavimą ir paprastus jogos tempimus.

Kokie vaistai rekomenduojami sergant PTSD?

Kai kuriems žmonėms, turintiems sunkių simptomų, reikia vaistų, kad jaustųsi pakankamai gerai, kad galėtų dalyvauti terapijoje. „Žmonės, sergantys PTSD, dažnai blogai miega dėl nemigos ir košmarų, o dėl to atsirandantis nuovargis apsunkina dėmesį ir susikaupimą“, – sako gydytojas Matta.

Rekomenduojami trys vaistai nuo depresijos ir nerimo – paroksetinas, sertralinas ir venlafaksinas. Prazosinas gali padėti žmonėms, sapnuojantiems košmarus, tačiau įrodymai yra silpni.

Kokie vaistai nerekomenduojami PTSD?

Gairėse primygtinai rekomenduojama nevartoti benzodiazepinų (vaistų nuo nerimo, dažnai vartojamų miegui). Benzodiazepinai, tokie kaip alprazolamas (Xanax) ir klonazepamas (klonopinas), nesuteikia jokios naudos žmonėms, sergantiems PTSS. Jie turi keletą galimų žalos, įskaitant neigiamus pažinimo pokyčius ir sumažėjusį PTSD psichoterapijos veiksmingumą.

O kaip su kanapėmis, psichodeliniais vaistais ir smegenų stimuliavimo terapija?

Šiuo metu įrodymai nepatvirtina minties, kad kanapės padeda palengvinti PTSD simptomus. Ir galimi rimti šalutiniai vaisto poveikiai, tokie kaip kanapių hiperemezijos sindromas (sunkus vėmimas, susijęs su ilgalaikiu kanapių vartojimu).

Nėra pakankamai įrodymų, kad būtų galima rekomenduoti už ar prieš psichodelinius gydymo būdus, tokius kaip psilocibinas (stebuklingi grybai) ir MDMA (ekstazis). „Kadangi šie galimi gydymo būdai yra neteisėti pagal įstatymus, kliūtys atlikti jų tyrimus yra labai didelės“, – sako dr. Matta. Tačiau naujausios teisės aktų reformos gali padaryti tokius tyrimus labiau įmanomus.

Taip pat yra įvairių įrodymų, susijusių su daugeliu kitų nemedikamentinių terapijų, tokių kaip smegenų stimuliavimo terapija, tokia kaip pasikartojanti transkranijinė magnetinė stimuliacija arba transkranijinė nuolatinės srovės stimuliacija.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder