Pamirškite kojų tinimą vasarą: pasakė, kas padės

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kodėl per karščius tinsta kojos, ką dažniau kankina ši problema bei kaip atskirti, kada tinimo priežastis yra karštis, o kada – ligos.

Dažniau vargina moteris

Karštą vasaros dieną dažnai kojos, ypač dirbantiems sėdimą ar stovimą darbą, sutinsta, ima mausti, atsiranda veržimo pojūtis. To priežastis – galūnėse, išsiplėtus kraujagyslėms, besikaupiantys skysčiai.

„Jeigu yra karščiai, poodinis kapiliarų, venų, venulių tinklas linkęs išsiplėsti, kad kūnas neperkaistų, atiduotų daugiau šilumos į išorę. Išsiplečiant įvyksta kraujo stazė ir dėl jos venose kraujo plazma pereina į audinius ir tinsta kojos“, – aiškino profesorius.

Pašnekovas pastebi, kad viena priežasčių, kodėl sveikam žmogui ima tinti kojos karštą dieną, gali būti padidėjęs suvartojamų skysčių kiekis. Be to, pastebi jis, jei žmogus yra sveikas ir neturi gretutinių ligų, visada galima atsekti tinimo priežastį.

„Jeigu tai yra sveikas ar sąlyginai sveikas žmogus, neturintis jokių lėtinių ligų ar nevartojantis vaistų, galima įtartį priežastį. Pavyzdžiui, vakar ilgai stovėjo eilėje karštyje ir sutino kojos arba ilgai skrido lėktuvu, nėjo pasivaikščioti ir sėdėjo 4-5 valandas, tai yra paaiškinamas vienkartinis sutrikimas“, – pažymi prof. L. Valius.

Be to, pastebima, kad kojų tinimas dažniau vargina moteris, ypač, jeigu jos vartoja geriamus kontraceptinius preparatus. Polinkį į šią problemą taip pat turi stambesnės kūno kompleksijos asmenys.

Kad dieną, kai kepina saulė, pavyktų sumažinti tikimybę susidurti su kojų tinimu arba jo išvengti, nedėvėkite sintetinių audinių kojinių, su kuriomis bus tik karščiau. Geriau pasirinkite laisvesnius drabužius ir avalynę.

Patarė, kaip sumažinti tinimą

Jei dirbate sėdimą darbą, pasirinkite tinkamą sėdėjimo pozą – tai padės išvengti nemalonių pojūčių:

„Reikėtų ilgai nesėdėti užsikėlus koją ant kojos bei taip pat nesėdėti darbo vietoje ar sode prie stalo nuleistomis kojomis. Kojų pakėlimas aukštyn kūno lygmenyje, su krūtinės ar juosmens lygmeniu, yra prevencija.“

Taip pat, jei karštas dienas leidžiate dirbdami sėdimą darbą biure ar namuose, nepamirškite kas kiek laiko prasimankštinti.

„Jeigu yra polinkis kojų tinimui, kas valandą laiko reikėtų padaryti pratimus – pasistiebti, vieną kitą minutę pavaikščioti ant pirštų galų arba sparčiai prasieiti, išeiti pasivaikščioti.

Arba, jei pajuntate simptomus, kada atsiranda maudimas, veržimo pojūtis, tada reikia eiti vaikščioti arba atsigulti ir aukštai iškelti kojas“, – kaip elgtis sutinus kojoms pataria profesorius.

Kojų tinimo lengvinimui ar prevencijai galima naudoti tonusą pagerinančius papildus, kiti griebiasi kitų įvairiausių būdų, tačiau L. Valius sako, kad viena dažnai naudojama priemonė – neveiksminga:

„Tepalai, kurie reklamuojami, nepadeda. Jie daugiau skirti, kai yra venų pakitimai, išsiplėtusios venos, ką lemia genetika, paveldėjimas. Tokiu atveju tepalai padeda. Tačiau kojų tinimo prevencijai jų nauda nepastebėta ir medikai šių priemonių nenaudoja.“

Kaltos gali būti ligos

Kita priežastis, dėl ko vasarą per karščius ima intensyviau tinti kojos, yra lėtinės ligos, kurių eiga, šoktelėjus termometro stulpeliams, pablogėja.

„Viena priežasčių – širdies nepakankamumas, kada širdis nepajėgi cirkuliuoti didesnio kraujo tūrio, tada kraujo plazma išeina į aplinkinius audinius ir jeigu yra stovima, nevaikštoma, sėdima nuleidus kojas, kojos tinsta, ypač į vakarą.

Kita priežastis – inkstų ligos, paprastai tinimas būna ne į vakarą, o iš ryto dėl medžiagų apykaitos sutrikimų“, – vardijo L. Valius.

Be to, dėl nutukimo ar amžiaus silpnėja venų vožtuvėliai, dėl kurių susilpnėjimo tinsta kojos, taip pat išsivysto lėtinis venų nepakankamumas, ko pasekoje galiausiai vystosi ir venų varikozė.

Vis dėlto, svarbu žinoti, kad vienkartinis kojų tinimas greitai praeina, pavyzdžiui, jei kojos sutino vakare, ryte tinimas jau turėtų būti praėjęs. Jei ir atsikėlus po nakties kojos patinę, kreipkitės į medikus – tai gali išduoti ir sveikatai pavojingas būkles.

„Yra pavojingos būsenos, pavyzdžiui, giliųjų arba paviršinių venų uždegimas, trombozės, su aiškiais požymiais, simptomatika – skausmu, temperatūra, sukietėjimu, pažeistos galūnės spalvos kitimu, būdingas asimetriškumas. Tada reikia sunerimti ir kreiptis į gydytoją“, – įspėja pašnekovas.

Galiausiai, kojų tinimo priežastimi gali būti ir persirgtos ligos, dažnu atveju – rožė, pažeidžianti limfagysles, dėl ko pablogėja kraujotaka ir savo ruožtu sąlygoja tinimą.

tv3.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder