Pagalbinis apvaisinimas padovanojo ilgai lauktą stebuklą

(1)

Klaipėdiečių Gražinos ir Edvino Rubavičių šeima pagaliau džiaugiasi sūpuodama išsvajotą mažylę. Po beveik penkerių metų bandymų pastoti pora kreipėsi į nevaisingumo gydymo specialistus, su kurių pagalba pavyko įveikti kliūtis ir pagaliau džiaugtis nauja gyvybe.

Nevaisingumo problemas pripažinti nelengva

Gražina Rubavičienė atviravo, kad svarstė, ar viešai kalbėti apie savo patirtį, tačiau nusprendė pasidalinti savo istorija, siekdama įkvėpti ir kitas moteris, kurioms nepavyksta pastoti, bet kreiptis į vaisingumo specialistus nedrąsu.

„Tikriausiai visos, tarp jų buvau ir aš, mano, kad pagalbinis apvaisinimas yra labai ilga, skausminga ir brangi procedūra, bet taip nėra. Yra keletas nemalonių momentų, bet tai neprilygsta džiaugsmui, kurį patiri pamačiusi teigiamą nėštumo testą po 5 metų nesėkmingų bandymų pastoti“, - patikino G. Rubavičienė.

Šeima jau augino du sūnus, tačiau norėjo ir trečio vaikelio.

„Susilaukus dviejų sūnų natūraliu būdu, niekada nebūčiau pagalvojusi, kad susilaukti trečiojo vaiko man bus nebeįmanoma. Kodėl taip nutiko, sunku pasakyti, nes priežasčių gali būti daugybė - uždelsti ir negydyti įvairūs uždegimai, endometriozė, negimdinis nėštumas ir dar daugelis kitų nežinomų faktorių...“ - vardijo G. Rubavičienė.

Moters teigimu, neatsidūrus tokioje situacijoje neįmanoma įsivaizduoti, kaip tai sunku psichologiškai, ypač, kai aplinkiniai klausinėja, kada jau bus tas laukiamas vaikelis.

„Svetimas, nepatyręs šio skausmo žmogus tiesiog negali to suprasti. O jeigu dar pasakai, kad bandai susilaukti kūdikio 5 metus, bet nepavyksta, sulauki iš kojų verčiančių nejautrių komentarų, pavyzdžiui, kad “gal nemokate ar naktimis miegate„. Į tokius juokelius sunku reaguoti ramiai, kai visa širdimi trokšti kūdikio atėjimo, bet vis nepavyksta“, - skaudžia patirtimi dalijosi Gražina.

Pašnekovė patikino, kad pažįsta tikrai nemažai šeimų, kurioms taip pat nepavyksta susilaukti vaikelio. Daugelis, pasak G. Rubavičienės, tyliai kenčia, dalis bando ieškoti pagalbos, tačiau visi bijo pripažinti, kad susiduria su nevaisingumo problemomis, nes baiminasi apkalbų, reakcijų.

„Mūsų atveju nebuvo taip blogai, nes mes jau turėjome du nuostabius vaikus, bet kiek yra porų, kurios negali susilaukti net to pirmojo! Nesėkmingi bandymai mus su vyru stipriai paveikė, tad nusprendėme kreiptis į specialistus. Teko aplankyti ne vieną įstaigą, kol gavome reikiamą pagalbą. Esu dėkinga visatai ir visoms jėgoms, kurios mane atvedė prie vaisingumo specialistės Rasos Dargienės kabineto durų“, - pasakojo G. Rubavičienė.

Moteris prisiminė, kad pirmojo apsilankymo metu buvo nedrąsu, bet sykiu smalsu, kas bus toliau, kilo daugybė klausimų. Tačiau klausydamasi gydytojos žodžių pora pamažu pajuto palengvėjimą bei ramybę, neliko jokių abejonių. Po gydymo procedūrų buvo paimtos Gražinos kiaušialąstės ir apvaisintos mėgintuvėlyje. Sėkmingai buvo apvaisinta keletas kiaušialąsčių, bet buvo nuspręsta į gimdą perkelti vieną penkių dienų embrioną.

„Po 10 dienų turėjau pasidaryti kraujo testą nėštumui nustatyti. Neištvėrusi pasidariau greitąjį nėštumo testą po 5 dienų ir pamačiau du brūkšnelius. Net suklupau ir apsiverkiau. Paskambinau vyrui, pranešiau draugams, giminaičiams, nes atrodė, kad viena neišlaikysiu to džiaugsmo!“ - džiugų momentą prisiminė Gražina.

Moteris džiaugėsi, kad nėštumas ir gimdymas praėjo labai lengvai ir sklandžiai.

Skirtingi metodai

Gydytoja akušerė ginekologė, pagalbinio apvaisinimo specialistė Rasa Dargienė teigė, kad Gražinos ir Edvino istorija iliustruoja antrinio nevaisingumo atvejį.

„Pora, laimingai auginanti jau du vaikus, nutarė laukti šeimos pagausėjimo, tačiau bėgant laikui tai nepavyko. Praėjo penkeri ilgi metai, per kuriuos Gražinai teko patirti net kelias operacijas: buvo pašalintas endometriozės židinys kiaušidėje, atlikta kiaušintakio operacija dėl negimdinio nėštumo. Po kelerius metus trukusių bandymų ir laukimo džiugu, kad pora nusprendė kreiptis pagalbos ir pasirinko mūsų vaisingumo centrą. Įvertinus visus atliktus tyrimus pamatėme, kad nevaisingumą galėjo lemti keletas priežasčių. Koregavus hormonų sutrikimą, pirmo pasirinkimo gydymui pasiūlėme pagalbinį apvaisinimą mėgintuvėlyje. Ši jauna pora, kantriai laukusi pastojimo ne vienerius metus, sutiko ir pradėjome gydymo ciklą“, - prisiminė gydytoja.

Pagalbinio apvaisinimo procedūra prasideda moters pasiruošimu. Toks gydymo ciklas trunka apie dešimt dienų, reikalauja kantrybės ir atidumo, nes laukia kelios kasdienės vaistų injekcijos. Vaistų leidimo laikas ir tvarka taip pat itin svarbūs - tai lemia kiaušialąsčių skaičių ir brandumą. Gydymo proceso eigoje atliekami ultragarsiniai tyrimai, įvertinama, kaip auga folikulai, kaip keičiasi gimdos gleivinė. Sulaukus tinkamo laiko, surenkamos moters ir vyro lytinės ląstelės, kurios perduodamos į vaisingumo laboratoriją embriologui pagalbinio apvaisinimo procedūrai atlikti.

Punkcijos metu gavus optimalų skaičių brandžių kiaušialąsčių ir atlikus IVF, embriologas stebi embrionų augimą moderniame inkubatoriuje. Po penkių dienų ateina kitas etapas - embriono įkėlimas. Tęsiant gydymą nėštumui palaikyti įvyko didžiojo laukimo kulminacija - atlikome kraujo tyrimą, ir... su dideliu džiaugsmu skambinome pacientei pranešti, kad lauktas stebuklas įvyko", - pasakojo R. Dargienė.

Šiuo metu žiūriu į savo nuostabaus grožio dukrytę ir dar negaliu suvokti, kokie mes laimingi.

Medicinos pažanga dovanoja stebuklus

Nors šios šeimos atveju sėkmingas buvo IVF metodas, vaisingumo centruose taikomi įvairūs pagalbinio apvaisinimo metodai, pavyzdžiui, pagalbinis apvaisinimas moters kūne - IUI ar apvaisinimas mėgintuvėlyje atliekant IVF, ICSI, PICSI. Gydymo būdas parenkamas porai pagal nevaisingumo priežastį, ankstesnių gydymų patirtį ir rezultatus. Neretai poroms į pagalbą ateina įvairios donorystės programos.

„Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje vaisingumo laboratorijos aprūpintos naujausia įranga, tad turi visas galimybes padėti poroms susilaukti taip trokštamo stebuklo. 1978 metais įvykęs proveržis nevaisingumo gydyme, kai buvo atliktas pirmasis IVF, lėmė tai, kad pasaulyje jau yra daugiau nei 9 milijonai vaikų, gimusių taikant pagalbinį apvaisinimą. Tikiuosi, jog ir ši Gražinos ir Edvino poros sėkmės istorija, padovanojusi taip lauktą kūdikį jų šeimai, padrąsins poras nelaukti ir kreiptis pagalbos į vaisingumo specialistus“, - dalijosi R. Dargienė.

Gydytojai pritarė ir sprendimą kreiptis pagalbos priėmusi G. Rubavičienė.

„Šiuo metu žiūriu į savo nuostabaus grožio dukrytę ir dar negaliu suvokti, kokie mes laimingi. Dukrytė atnešė ramybę ir pilnatvę į mūsų gyvenimą. Linkiu kiekvienai moteriai pajausti tą stiprų jausmą. Nelaukite, kol bus per vėlu - šiuolaikinė medicina gali padėti ir jums, kaip padėjo man“, - drąsino trečiuoju vaikeliu apdovanota G. Rubavičienė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder