Nemiga

Nemigos priežastis: paslėptas baltymas sutrikdo mūsų biologinį laikrodį ir sukelia šį negalavimą

Ksavjero Trepato vadovaujami mokslininkai iš IBEC ir Pompeu Fabra universiteto Barselonoje Integracinės ląstelių ir audinių dinamikos skyriaus neseniai atskleidė naujus cirkadinio laikrodžio mechanizmus. Komanda parodė, kaip išorinės fizinės jėgos, pavyzdžiui, spaudimas ar stresas, gali sutrikdyti vidinį mūsų ląstelių laikrodį, rašo Phys.org.

Kai atsibudę ryte jaučiatės budrūs ir pasiruošę pradėti dieną, galite padėkoti savo kūno vidiniam biologiniam laikrodžiui, arba cirkadiniam laikrodžiui.

Ši mažai žinoma, bet svarbi sistema reguliuoja įvairias organizmo funkcijas, pavyzdžiui, miegą, medžiagų apykaitą ir hormonų pokyčius, kad galėtume sinchronizuotis su 24 valandų dienos ir nakties ciklu.

Kai cirkadinis laikrodis sutrinka, tai labai jaučiame.

Prisiminkite, kada paskutinį kartą patyrėte laiko juostos pasikeitimą. Tai buvo jūsų cirkadinis laikrodis, kuris žaidė pasivijimo žaidimą.

Pagrindinis šio proceso dalyvis yra baltymas, vadinamas YAP.

Normaliomis sąlygomis YAP yra neaktyvus ir yra ląstelės citoplazmoje, į drebučius panašioje medžiagoje ląstelės viduje.

Tačiau kai ląstelė patiria mechaninį poveikį, pavyzdžiui, tempimą ar spaudimą, YAP tampa aktyvus. Jis persikelia į ląstelės branduolį, ląstelės valdymo centrą, ir pradeda veikti tam tikrus genus.

Vienas iš genų, su kuriais sąveikauja YAP, yra genas Rev-erbα - pagrindinis cirkadinio laikrodžio reguliavimo elementas.

Kai YAP suaktyvėja ir pakeičia geną Rev-erbα, sutrinka ląstelės vidinis laikrodis, todėl sutrinka normalus ląstelės dienos ir nakties ritmas.

Kad atskleistų šį procesą, tyrėjų komanda naudojo įvairius pažangius metodus, įskaitant konfokalinę mikroskopiją, kuria gaunami didelės skiriamosios gebos ląstelių vaizdai, ir mikrofabrikaciją - metodą, naudojamą mažoms, tikslioms struktūroms, skirtoms sąveikai su ląstelėmis, kurti.

Šių tyrimų reikšmė yra labai plati.

Pirma, šis atradimas padeda mums suprasti, kaip mūsų ląstelės palaiko dienos ir nakties ritmą, o tai galėtų padėti sukurti miego sutrikimų ar su cirkadiniu ritmu susijusių būklių, pavyzdžiui, reaktyvinio atsilikimo, gydymo būdus.

Intriguoja ir tai, kad YAP baltymas jau žinomas dėl savo vaidmens ląstelių dauginimosi ir tam tikrų vėžinių susirgimų plitimo procese.

Naujas atradimas ir supratimas, kad YAP taip pat veikia vidinį ląstelių laikrodį, leidžia įžvelgti galimą ryšį tarp sutrikusio cirkadinio ritmo ir vėžio.

Tai gali atverti naują vėžio tyrimų lygmenį, leidžiantį ateityje sukurti veiksmingesnes gydymo strategijas.

Galiausiai šis tyrimas atveria duris tolesniems tyrimams, kaip fizinės jėgos veikia kitus ląstelių procesus.

Tai priminimas, kad esame sudėtingos būtybės, ir kiekviena dėlionės detalė priartina mus prie supratimo apie save ir apie tai, kaip galime gyventi sveikiau. Ir dėl to tikrai verta pabusti.

Šaltinis: focus.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder