Ne­aiš­ki vais­ti­nių at­ei­tis ke­lia su­maiš­tį

Ne­aiš­ki vais­ti­nių at­ei­tis ke­lia su­maiš­tį

(1)

Vi­suo­me­nė ne­at­ran­da su­ta­ri­mo dėl vais­ti­nių si­tu­a­ci­jos Lie­tu­vo­je. Dėl pri­im­tų Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sų nuo lie­pos pir­mo­sios pri­va­lo­ma, kad kar­tu su far­ma­ko­tech­ni­ku (vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­ju) fi­ziš­kai dirb­tų ir vais­ti­nin­kas. Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­ja (LVA) tvir­ti­na, kad toks nu­ro­dy­mas su­kė­lė  (ir to­liau kels) itin rim­tų pro­ble­mų, ta­čiau Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja (SAM) tei­gia prie­šin­gai.

Ne­su­ta­ria­ma, ar pro­ble­ma eg­zis­tuo­ja

„Ne­be­ga­lint far­ma­ko­tech­ni­kams dirb­ti, nuo­to­liu pri­žiū­ri­miems vais­ti­nin­kų, esant itin di­de­liam vais­ti­nin­kų trū­ku­mui, ma­to­me, kad ne tik dau­gės du­ris už­ve­rian­čių vais­ti­nių, bet ir vais­ti­nių, ku­rio­se bus trum­pi­na­mas dar­bo lai­kas ar­ba pri­ima­mi spren­di­mai ne­be­dirb­ti šeš­ta­die­niais ar sek­ma­die­niais“, – L.S tei­gė LVA pir­mi­nin­kė Kris­ti­na Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.

LVA duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je yra dau­giau kaip 420 pen­si­nio am­žiaus vais­ti­nin­kų, ku­rie bet ka­da ga­li nu­spręs­ti iš­ei­ti į pen­si­ją.

Be to, nuo lie­pos 1 d. (dėl įves­tų griež­tes­nių rei­ka­la­vi­mų) 34 tin­kli­nės vais­ti­nės su­stab­dė veik­lą ar­ba už­si­da­rė.

Da­lis ne­be­dir­ba sek­ma­die­niais. Pir­mi­nin­kė tei­gia, kad LVA su­lau­kia ne­ma­žai skam­bu­čių – žmo­nės ne­su­pran­ta, ko­dėl jų vais­ti­nės už­si­da­rė.

„Ne­be­ga­lint far­ma­ko­tech­ni­kams dirb­ti, nuo­to­liu pri­žiū­ri­miems vais­ti­nin­kų, ma­to­me, kad ne tik dau­gės du­ris už­ve­rian­čių vais­ti­nių, bet ir vais­ti­nių, ku­rio­se bus trum­pi­na­mas dar­bo lai­kas ar­ba pri­ima­mi spren­di­mai ne­be­dirb­ti šeš­ta­die­niais ar sek­ma­die­niais“, – tei­gė Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kė Kris­ti­na Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.

„Šiuo me­tu dau­ge­lis vais­ti­nių dir­ba įtam­pos re­ži­mu, kal­ba­ma­si su kiek­vie­nu vais­ti­nin­ku, pla­na­vu­siu iš­ei­ti į pen­si­ją, pla­na­vu­siu atos­to­gas ar anks­čiau iš­ei­ti į vai­ko prie­žiū­ros atos­to­gas, kad su­tik­tų bent kiek il­giau pa­dirb­ti, kol bus su­ras­ta pa­mai­na“, – tei­gė K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.

VDPS pir­mi­nin­kas Žyd­rū­nas Mi­nei­kis L.S. tei­gė, kad jį ste­bi­na tai, ko­kiu in­ten­sy­vu­mu vie­šo­jo­je erd­vė­je lie­pą nar­plio­ja­mas šis klau­si­mas.

Pa­šne­ko­vas, skep­tiš­kai ver­tin­da­mas LVA pa­tei­kia­mą sta­tis­ti­ką, tei­gia, kad net, jei­gu ti­kė­si­me, jog už­si­da­rė 34 vais­ti­nės, – re­a­lios pro­ble­mos vis tiek nė­ra, mat Lie­tu­vo­je vei­kia dau­giau kaip tūks­tan­tis vais­ti­nių.

„Ma­to­me, kad yra or­ga­ni­zuo­ta pa­kan­ka­mai di­de­lė kam­pa­ni­ja, ke­lian­ti su­maiš­tį vi­suo­me­nė­je. Pa­tei­kia­mi fak­tai ir skai­čiai, ku­rių kar­tais ne­la­bai ga­li­ma pa­tik­rin­ti.

Vie­na­me straips­ny­je nu­ro­do­mi skai­čiai, ki­ta­me – re­mia­ma­si prieš tai bu­vu­sia me­džia­ga, ku­rią pa­tei­kė ta pa­ti Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­ja.

Ma­to­me no­rą su­kel­ti tam tik­rą su­maiš­tį, pa­da­ry­ti (tik­riau­siai) spau­di­mą val­džios at­sto­vams“, – tei­gė VDPS pir­mi­nin­kas Ž.Mi­nei­kis.

„Ma­to­me, kad yra or­ga­ni­zuo­ta pa­kan­ka­mai di­de­lė kam­pa­ni­ja, ke­lian­ti su­maiš­tį vi­suo­me­nė­je.

Pa­tei­kia­mi fak­tai ir skai­čiai, ku­rių kar­tais ne­la­bai ga­li­ma pa­tik­rin­ti“, – sa­ko Vais­ti­nių dar­buo­to­jų pro­fe­si­nės są­jun­gos pir­mi­nin­kas Žyd­rū­nas Mi­nei­kis.

 

Rem­da­ma­si Vals­ty­bi­nės vais­tų kon­tro­lės tar­ny­bos duo­me­ni­mis, SAM tei­gia, kad nuo lie­pos 1 d. už­si­da­rė tik 4 vais­ti­nės.

Pa­sak svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro Arū­no Dul­kio, pro­ble­mos dėl vais­ti­nių už­da­ry­mo nė­ra, o ga­li­mi po­ky­čiai vyks­ta dėl ki­tų prie­žas­čių, nei pri­im­tos Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sos.

Pa­sak SAM Far­ma­ci­jos po­li­ti­kos de­par­ta­men­to di­rek­to­rės An­že­li­kos Orai­tės, fi­zi­nis vais­ti­nin­ko bu­vi­mas svar­bus, sie­kiant už­tik­rin­ti far­ma­ci­nių pa­slau­gų ko­ky­bę.

Vais­ti­nin­ko fi­zi­nis bu­vi­mas vais­ti­nė­je vi­są dar­bo lai­ką bū­ti­nas ne tik far­ma­ko­tech­ni­ko tam tik­ros veik­los tie­sio­gi­nei prie­žiū­rai vyk­dy­ti, bet ir už­tik­ri­nant tin­ka­mą vais­ti­nės veik­lą, rei­ka­lin­gą pa­slau­gų spek­trą bei ko­ky­biš­kas pa­slau­gas.

Vais­ti­nin­kas ne­tu­rės sto­vė­ti ša­lia vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­jo (far­ma­ko­tech­ni­ko), ta­čiau jis ga­lės grei­čiau ir efek­ty­viau iš­ki­lus ne­aiš­ku­mui įver­tin­ti pa­cien­to pa­teik­tą re­cep­tą, ne­del­siant pa­kon­sul­tuo­ti vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­ją (far­ma­ko­tech­ni­ką) ir, jei rei­kia, pa­cien­tą.

K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė pa­klaus­ta, ko­dėl LVA ir SAM pa­tei­kia skir­tin­gą sta­tis­ti­ką ir si­tu­a­ci­ją ver­ti­na ki­taip, tei­gė, kad vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jos ne­ma­to re­a­lios si­tu­a­ci­jos dėl il­gų biu­ro­kratinių pro­ce­sų, o LVA ga­li at­lik­ti re­a­lią rin­kos duo­me­nų ana­li­zę. „Bet ku­rio­je sri­ty­je spren­di­mo pri­ėmė­jams tu­ri bū­ti svar­bi re­a­li, o ne po­pie­ri­nė si­tu­a­ci­ja“, – sa­kė ji.

Ne­vie­na­reikš­miš­ka pa­dė­tis re­gio­nuo­se

LVA duo­me­ni­mis, vais­tų pri­ei­na­mu­mo si­tu­a­ci­ja ta­po su­dė­tin­ga Bir­žuo­se, Kur­šė­nuo­se, Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je, Pa­bra­dė­je, Šven­čio­ny­se, Šven­čio­nė­liuo­se, Šir­vin­to­se, Za­ra­suo­se, Skuo­de, Birš­to­ne, Prie­nuo­se, Aly­tu­je, Ro­kiš­ky­je, Pa­ne­vė­žy­je, Ma­žei­kiuo­se, Šiau­liuo­se ir Pa­sva­ly­je.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas L.S. tei­gė, kad vais­ti­nėms ke­lia­mi vis aukš­tes­ni rei­ka­la­vi­mai: „Man at­ro­do, jog per daug griež­tai su­reg­la­men­tuo­ja­me vi­sus da­ly­kus – tvar­ka tu­rė­tų bū­ti li­be­ra­les­nė.“

V.Mit­ro­fa­no­vas nei­gia­mai ver­ti­na, kad da­lis vais­ti­nių ne­be­dir­ba sek­ma­die­niais. Jis svars­to, kad dėl to­kios si­tu­a­ci­jos da­lis gy­ven­to­jų (ne­ga­lė­da­mi nu­si­pirk­ti rei­kia­mų vais­tų) ga­li ap­krau­ti grei­to­sios me­di­ci­nos per­so­na­lą, kreip­tis į pri­ima­mą­jį sky­rių. 

„Romainių vais­ti­nės“ di­rek­to­rius Rim­vy­das Kri­vic­kas pa­sa­ko­jo, kad dėl nau­jų Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sų te­ko už­da­ry­ti tris iš sep­ty­nių vais­ti­nių Kau­ne.

Di­rek­to­rius tvir­ti­no, kad pas­ta­ruo­sius ke­le­rius me­tus jam ne­pa­vy­ko su­ras­ti ir įdar­bin­ti vais­ti­nin­kų. „Kai pra­ne­šė­me, kad už­si­da­ry­si­me, gy­ven­to­jai pra­dė­jo keiks­no­ti mus, kad esą jums rū­pi tik pel­nas, o gy­ven­to­jų ge­ro­vė – ne.

Pa­aiš­ki­no­me, kad vis­kas pri­klau­so nuo Vy­riau­sy­bės ir Sei­mo spren­di­mų“, – apie liūd­ną si­tu­a­ci­ją pa­sa­ko­jo di­rek­to­rius.

R.Kri­vic­kas pa­sa­ko­ja, kad da­lis vais­ti­nės dar­buo­to­jų ne­te­ko dar­bo. „Kva­li­fi­kuo­tam dar­buo­to­jui, ku­rio kom­pe­ten­ci­ja ne­abe­jo­ji, rei­kia pa­sa­ky­ti: at­si­pra­šau, to­kia si­tu­a­ci­ja... Dar­buo­to­jai su­pran­ta, kad tai ne nuo ma­nęs pri­klau­so, bet ne­tek­ti dar­bo, kai kas nors su­abe­jo­jo jo kva­li­fi­ka­ci­ja, yra skau­du“, – at­vi­ra­vo jis.

LVA tei­gi­mu, kai ku­riuo­se mies­tuo­se ir mies­te­liuo­se, t.y. Za­ra­suo­se, Pa­sva­ly­je, Bir­žuo­se, Skuo­de, Šven­čio­ny­se, Šven­čio­nė­liuo­se, Vi­sa­gi­ne ir Pa­bra­dė­je, sek­ma­die­niais ne­be­dir­ba nė vie­na vais­ti­nė. Ki­ta ver­tus, L.S. duo­me­ni­mis, pa­vyz­džiui, Pa­bra­dė­je, ki­taip, nei tei­gia­ma dau­gy­bė­je me­di­jų ka­na­lų, sek­ma­die­nį įma­no­ma at­ver­ti vais­ti­nės du­ris. Tik vais­ti­nių rei­kia ati­džiau pa­ieš­ko­ti.

Pa­sak „Gin­ta­ri­nės vais­ti­nės“ rin­ko­da­ros at­sto­vės Ire­nos Tė­ve­lie­nės, gir­di­mas far­ma­ko­tech­ni­kų ir vais­ti­nin­kų nu­si­vy­li­mas.

Pas­ta­rie­siems ten­ka pa­lik­ti dar­bo vie­tą ir va­žiuo­ti il­gus at­stu­mus į ki­tas vais­ti­nes.

Pa­sak rin­ko­da­ros at­sto­vės, ne vi­sur pa­vy­ko ras­ti vi­są dar­bo die­ną no­rin­čių dirb­ti vais­ti­nin­kų – už­da­ry­tos 6 vais­ti­nės Aly­tu­je, Vil­niu­je, Šiau­liuo­se, Kau­ne, Pa­lan­go­je ir Ig­na­li­no­je. 

Įžvel­gia fi­nan­si­nius in­te­re­sus

„Vais­ti­nės yra svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mos da­lis. Ko­ky­bės rei­ka­la­vi­mai tu­ri bū­ti pa­tys aukš­čiau­si.

Svar­bu, kad vais­ti­nin­kas, ku­ris iš­ma­no vais­tų po­vei­kį ir su­de­ri­na­mu­mą, bū­tų vais­ti­nė­je, o jei­gu vais­ti­nes pa­ver­si­me pre­ky­bos kios­ke­liais, jos ne­teks pras­mės (svei­ka­tos sis­te­mo­je)“, – tei­gė Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys Ze­no­nas Strei­kus.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo nu­ro­dy­mai tik­rai ne­su­kė­lė jo­kios pro­ble­mos ša­lies mas­tu.

Svar­biau­sia už­tik­rin­ti pa­slau­gų ko­ky­bę, o ne siek­ti, kad vais­ti­nės tap­tų par­duo­tu­vė­mis, ypač kuo­met vais­tų su­var­to­ji­mas Lie­tu­vo­je yra itin di­de­lis.

Par­la­men­ta­ras įžvel­gia fi­nan­si­nius vais­ti­nin­kų at­sto­vų in­te­re­sus: „Ma­ny­čiau, kad far­ma­ci­nin­kai do­mi­si ne ko­ky­be, bet fi­nan­si­niais da­ly­kais.“

LVA pir­mi­nin­kė K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė pra­ne­ši­me ži­niask­lai­dai tei­gė, kad vi­suo­me­nės po­rei­kį vais­ti­nėms ro­do du da­ly­kai: skam­bu­čiai (dėl už­da­ry­tų vais­ti­nių), ku­rių su­lau­kia LVA, bei vi­suo­me­nės ap­klau­sos ty­ri­mai.

Pa­sak pir­mi­nin­kės, vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos, pa­brėž­da­mos vais­ti­nių skai­čiaus per­tek­lių Lie­tu­vo­je, neat­si­žvel­gia į vi­suo­me­nės nuo­mo­nę. 91 proc. Lie­tu­vos gy­ven­to­jų svar­bu ar­ba gan svar­bu, kad ne­to­lie­se gy­ve­na­mo­sios vie­tos bū­tų bent vie­na (ar dvi) vais­ti­nės, o 75 proc. pa­jaus­tų ne­pa­to­gu­mą, jei­gu to­kios vais­ti­nės už­si­da­ry­tų.

Ki­ta ver­tus, Ž.Mi­nei­kis tei­gia, jog iš pro­fe­si­nei są­jun­gai pri­klau­san­čių dar­buo­to­jų bent jau da­bar ne­gir­dė­jęs, kad vyk­tų kar­di­na­lūs dar­bo or­ga­ni­za­vi­mo pa­si­kei­ti­mai. 

Tarp kitko:

  • Pasaulio sveikatos organizacijos 2019 m. duomenimis, Lietuvos vaistinių tinklas yra vienas tankiausių ES. Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 47 vaistinės, o ES vidurkis – 31 vaistinė.

Vaistinių skaičius Lietuvoje pastaraisiais metais išlieka stabilus: 2020 m. ir 2021 m. šalyje veikė 1344 vaistinės, praėjusiais metais – 1363 vaistinės.

• Pagal vaistininkų skaičių Lietuva taip pat užima aukštas pozicijas Europoje, jų skaičius pastaraisiais metais nežymiai augo.

VVKT duomenimis, 2018 m. Lietuvoje licencijas turėjo 3415 vaistininkų, 2019 m. – 3438, 2020 m. – 3484, 2021 m. – 3582, 2022 m. – 3654 vaistininkai.

Vaistininkų skaičiaus augimą iš dalies lemia didinamas farmacijos studijų valstybės finansuojamų vietų skaičius.

• Vaistininkų padėjėjų skaičius nuo 2018 m. mažėjo: 2018 metais šalyje buvo 1292 vaistininko padėjėjai, 2019 m. – 1234, 2020 m. – 1193, 2021 m. – 1198, 2022 m. – 1161. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder