Norite mesti rūkyti? 10 patarimų, kaip tai padaryt

Naujoji Zelandija pirmoji pasaulyje uždraus rūkyti cigaretes ateinančiai kartai

Naujoji Zelandija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, priėmusia įstatymą, draudžiantį rūkyti ateinančiai kartai.

Pasak "The Guardian", šiuo dokumentu siekiama užtikrinti, kad 14 metų ir jaunesni asmenys niekada negalėtų legaliai įsigyti cigarečių.

"Tūkstančiai žmonių gyvens ilgiau ir sveikiau, o sveikatos apsaugos sistema gaus 5 mlrd. dolerių daugiau, nes nebereikės gydyti rūkymo sukeltų ligų, tokių kaip daugybiniai vėžiniai susirgimai, širdies priepuoliai, insultai ir amputacijos", - sakė Naujosios Zelandijos sveikatos apsaugos ministro pavaduotoja Aisha Werrall.

Pagal įstatymą, kuriuo didinamas rūkymo amžius, tabakas šalyje nebus legaliai parduodamas asmenims, gimusiems 2009 m. sausio 1 d. arba vėliau.

Numatytos ir kitos priemonės, kuriomis siekiama apriboti cigarečių prieinamumą. Tarp šių priemonių - smarkiai sumažinti leistiną nikotino kiekį tabako gaminiuose ir juos pardavinėti tik specializuotose tabako parduotuvėse, o ne parduotuvėse ir prekybos centruose.

Planuojama, kad parduotuvių, kuriose pagal įstatymą leidžiama prekiauti cigaretėmis, skaičius, palyginti su dabartiniu, sumažės 10 kartų - nuo 6000 iki 600 visoje šalyje.

Įstatymas įsigalios 2023 m. Pažymima, kad Naujoji Zelandija siekia tikslo iki 2025 m. padaryti šalį nerūkančią.

Naujoji Zelandija taip pat padidino finansavimą sveikatos priežiūros paslaugoms ir kampanijoms bei pradėjo teikti rūkymo metimo paslaugas specialiai maorių ir Ramiojo vandenyno salų bendruomenėms.

Tačiau naujosios teisėkūros iniciatyvos neapribos "vapes" pardavimų šioje šalyje.

Pasak vietos valdžios, kai kurie Naujosios Zelandijos gyventojai metė rūkyti įprastas cigaretes ir pasirinko elektronines cigaretes.

Lapkričio mėn. paskelbti duomenys parodė, kad kasdien rūkančių žmonių skaičius sumažėjo iki 8 proc., palyginti su 9,4 proc. pernai, ir tai yra mažiausias rodiklis nuo stebėjimo pradžios.

Vis dėlto elektroninių cigarečių vartotojų padaugėjo daugiau nei sumažėjo kasdien rūkančiųjų: dabar kasdien elektronines cigaretes rūko 8,3 proc. suaugusiųjų (pernai tokių buvo 6,2 proc.).

"Dešimtmečius leidome tabako bendrovėms išlaikyti savo rinkos dalį, didindami savo mirtinai pavojingo produkto priklausomybę.

Tai bjauru ir keista. Šioje šalyje yra daugiau saugumo taisyklių, taikomų parduodant sumuštinius nei cigaretes.

Norime, kad jaunimas niekada nepradėtų rūkyti, todėl už rūkalų pardavimą ar tiekimą jauniems žmonėms bus baudžiama.

Kai įstatymas įsigalios, 14 metų amžiaus asmenys niekada negalės legaliai įsigyti tabako. Smarkiai sumažės rūkančiųjų skaičius. Mūsų tikslas - iki 2025 m. nerūkyti - yra pasiekiamas", - sakė J. Verrall liepos mėn., kai pristatė įstatymą per pirmąjį svarstymą.

Taip pat pažymima, kad 2000-2020 m. laikotarpiu PSO Europos regiono suaugusiųjų tabako vartojimas sumažėjo nuo 34,6 proc. iki 25,3 proc. 2020 m. beveik 33 proc. vyrų ir 18 proc. moterų Europoje vartojo tabaką.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder