sėdėjimas 10 valandų per dieną padidina demencijos riziką, bet štai kaip tai galite sustabdyti

Nauji tyrimai rodo, kad sėdėjimas 10 valandų per dieną padidina demencijos riziką, bet štai kaip tai galite sustabdyti

Kai galvojate apie demenciją, tikriausiai įsivaizduojate kognityvinę ligą, kuri tampa labiau tikėtina vyresniame amžiuje, ypač jei egzistuoja šios ligos atvejų giminėje. Bet ar žinojote, kad yra dalykų, kuriuos darote (galbūt net šiuo metu) ir kurie gali padidinti jūsų tikimybę susirgti demencija?

Remiantis nauju tyrimu, kurį finansavo Nacionaliniai sveikatos institutai, yra ryšys tarp sėslaus gyvenimo būdo ir demencijos - sėdėjimas 10 valandų per dieną gali žymiai padidinti tikimybę susirgti šia liga vyresniame amžiuje.

Dabar mes žinome, ką jūs galvojate - 10 valandų yra pakankamai ilgas laiko tarpas, bet jei tikrai apie tai galvojate, atsižvelgiant į laiką, kurį praleidžiate biure, ant sofos, automobilyje, ar valgant, šis laikas pasidaro gana suvokiamas. Ir kai kurie iš mūsų neturi kito pasirinkimo, kaip tik sėdėti visą dieną kiekvieną dieną - juk toks darbas.

Tai kelia klausimą - ką galite padaryti sėdėdami, kad sumažintumėti šį poveikį sveikatai? Tai padės išsiaiškinti neurologijos ir neurodegeneracinių ligų ekspertas Dale Bredesen, MD.

Sėdimo gyvenimo būdo rizika smegenų sveikatai

Kažkada vaikai ir suaugusieji judėdavo po 10 valandų per dieną. Priežastis? Darbas, laisvalaikis, bendruomenės pramogos ir tiesiog linksmybės. Šiais laikais technologijų dėka galima užsidirbti pragyvenimui ir pramogauti nepaliekant savo sofos, o tuo labiau namų. Kad ir kokios nuostabios būtų technologijos, tai šiek tiek dviašmenis kardas. 

Pasak Dr. Bredesen, sėdimas gyvenimo būdas gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, suprastėjusią medžiagų apykaitą ir, kaip neseniai buvo įrodyta, demenciją.

Nors visi šie trūkumai yra gana skirtingi, jie iš tikrųjų eina koja kojon, nes jie visi susiveda į energiją ir uždegimus, sako dr. Bredesen.

Dažniausia demencijos forma yra Alzheimerio liga, o tyrimai parodė, kad tai daugiausia lemia du veiksniai. Patogenai, toksinai, nesandarus žarnynas, oro tarša, prasta dantų kokybė.

Sėdimas gyvenimo būdas sumažina smegenų energijos balansą ir dažnai siejamas su prasta mityba – sėdėjimu ant sofos ir, pavyzdžiui,valgant perdirbtus maisto produktus, o tai padidina uždegimų kiekį organizme. 

Kaip pažaboti sėslaus gyvenimo būdo poveikį pažinimo funkcijoms

Tiesiog stovėti ir vaikščioti dažniau per dieną gali būti neįmanoma visiems, pavyzdžiui, tiems,  kurių darbas reikalauja ilgų valandų, praleistų prie ofiso stalo.

Jei taip yra, daktaras Bredesenas sako, kad yra penki pagrindiniai gyvenimo būdo įpročiai, kuriuos galite išsiugdyti, kad palaikytumėte energiją ir sumažintumėte uždegimus, taip veiksmingai apsisaugoti nuo kognityvinių procesų pablogėjimo.

1. Užpildykite savo lėkštę naudingų maistinių medžiagų turinčiu maistu

Pirmenybė teikiama maistinių medžiagų turinčiam augalinės kilmės maistui, kuris gali padėti pagreitinti medžiagų apykaitą ir virškinimą, užkirsti kelią uždegimams ir apskritai pagerinti sveikatą.

2. Judinkite savo kūną

Bredesenas pabrėžia kasdienių 45–60 minučių mankštų svarbą, įskaitant aerobikos ir jėgos treniruotes. Šios treniruotės turi skirtingus kognityvinės paramos mechanizmus. Tačiau tai nereiškia, kad kūnas negali ilsėtis.

Bredesenas sako, kad svarbu atlikti jėgos pratimus, taip pat aerobinius pratimus. Kita idėja? Įsigykite vaikščiojimo kilimėlį, kad tradicinį stalą paverstumėte judėjimą skatinančia darbo vieta, jei tai jums tinka.

3. Suteikite pirmenybę miegui

Kad ir kaip svarbu judėjimas ir mityba, kokybiškas miegas turi didžiausią įtaką jūsų sveikatai. Dėl šios priežasties daktaras Bredesenas rekomenduoja kokybiškai miegoti bent septynias – aštuonias valandas per naktį.

Konkrečiai, jis sako siekti bent vienos valandos gilaus miego ir mažiausiai 1,5 valandos REM miego. Lengvas būdas sekti šiuos skaičius yra miego stebėjimo programėlės, išmanieji laikrodžiai.

4. Valdykite savo stresą

Nors judėjimas, dieta ir miegas gali padėti gyventi mažiau įtemptą gyvenimą, taip pat verta skirti laiko meditacijai ir kitoms raminančioms praktikoms, tokioms kaip joga, gilus kvėpavimas ir poilsis. Yra daugybė nemokamų meditacijos programų, kurios padės ugdyti dėmesingumą ir ramybę.

5. Treniruokite smegenis

Sudoku, kryžiažodžiai ir net Wordle turi vieną bendrą bruožą - jie skatina smegenų veiklą. Pasak Dr. Bredesen, smegenų lavinimas yra būtinas norint išlaikyti smegenų sveikatą. 

Šaltins: www.wellandgood.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder