Žmonės, kurie atidžiau laikėsi bet kurio iš sveikos mitybos modelių, kurių pagrindinis tikslas - vartoti daugiau neskaldytų grūdų, vaisių, daržovių, riešutų ir ankštinių augalų, taip pat rečiau mirė nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, kvėpavimo takų ir neurodegeneracinių ligų.
Pirmadienį žurnale "JAMA Internal Medicine" paskelbti tyrimo rezultatai rodo, kad "yra daugiau nei vienas būdas gerai maitintis ir gauti naudos sveikatai", - sakė tyrime nedalyvavęs gyvenimo būdo medicinos specialistas daktaras Davidas Katzas.
Tyrimo bendraautorius daktaras Frankas Hu (Frank Hu) teigė, kad žmonėms dažnai nusibosta maitintis vienu būdu, "todėl tai gera žinia.
Tai reiškia, kad turime daug lankstumo kuriant savo sveikos mitybos modelius, kurie gali būti pritaikyti prie individualių maisto pasirinkimų, sveikatos būklės ir kultūros.
"Pavyzdžiui, jei maitinatės sveikai Viduržemio jūros regiono mityba, o po kelių mėnesių norite išbandyti ką nors kita, galite pereiti prie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) dietos arba prie pusiau vegetariškos mitybos, - sakė Hu, Harvardo T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos mitybos ir epidemiologijos profesorius ir mitybos katedros vedėjas.
"Arba galite laikytis JAV mitybos rekomendacijų ir susikurti savo sveikos mitybos lėkštę".
Ilgalaikis tyrimas
Tyrimo metu 36 metus buvo stebimi 75 000 moterų, dalyvavusių Slaugytojų sveikatos tyrime, ir daugiau kaip 44 000 vyrų, dalyvavusių Sveikatos specialistų stebėjimo tyrime, mitybos įpročiai.
Tyrimo pradžioje nė vienas iš vyrų ir moterų nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis ir tik keli iš jų buvo rūkantys.
Visi jie kas ketverius metus pildė valgymo klausimynus.
"Tai vienas didžiausių ir ilgiausiai trunkančių kohortos tyrimų, kuriame nagrinėjami rekomenduojami mitybos modeliai ir ilgalaikė ankstyvos mirties ir mirčių nuo pagrindinių ligų rizika", - sakė Hu.
Hu ir jo komanda vertino dalyvius pagal tai, kaip jie laikėsi keturių sveikos mitybos stilių, kurie atitinka dabartines JAV mitybos rekomendacijas.
Vienas iš jų - Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje akcentuojami vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai, riešutai, ankštinės daržovės, žuvis ir didelis kiekis alyvuogių aliejaus, sakė Hu.
"Šis mitybos modelis pabrėžia sveikus riebalus, ypač mononesočiuosius riebalus, be to, augalinės kilmės maisto produktus ir saikingą alkoholio vartojimą", - sakė jis.
Kitas mitybos modelis vadinamas sveikatai palankia augaline mityba, pagal kurį taip pat daugiausia dėmesio skiriama daugiau augalinių produktų vartojimui, tačiau neigiami balai suteikiami už visus gyvūninės kilmės produktus ir bet kokį alkoholį.
"Ji net neskatina palyginti sveikų pasirinkimų, tokių kaip žuvis ar kai kurie pieno produktai", - sakė Hu ir pridūrė, kad šis mitybos planas nepalankus nesveikam augaliniam maistui, pavyzdžiui, bulvių produktams.
"Taigi galite įsivaizduoti, kad vegetarai tikriausiai yra aukštesnėje šios mitybos balų pusėje, - sakė jis, - o žmonės, kurie valgo daug gyvulinės kilmės produktų arba labai perdirbtų angliavandenių maisto produktų, būtų žemesnėje šio balo pusėje."
Sveikos mitybos indekse vertinama, ar žmonės laikosi pagrindinių JAV mitybos rekomendacijų, kuriose pabrėžiamas sveikas augalinės kilmės maistas, nemėgstama raudona ir perdirbta mėsa ir nerekomenduojama vartoti pridėtinio cukraus, nesveikų riebalų ir alkoholio, sakė Hu.
Pasak Hu, alternatyvus sveikos mitybos indeksas buvo sukurtas Harvarde ir, remiantis "geriausiais turimais įrodymais", į jį įtraukti maisto produktai ir maistinės medžiagos, labiausiai susiję su mažesne lėtinių ligų rizika.
"Mes aiškiai įtraukėme riešutus, sėklas, neskaldytus grūdus ir mažesnį raudonos ir perdirbtos mėsos bei cukrumi saldintų gėrimų vartojimą", - pridūrė jis. "Leidžiama saikingai vartoti alkoholį."
Išvados pagal ligas
Įvertinus kiekvieno asmens mitybos modelį, dalyviai buvo suskirstyti į penkias grupes, arba kvintilius, nuo labiausiai iki mažiausiai besilaikančių vieno ar kelių mitybos modelių.
"Aukščiausias mitybos kokybės kvintilis, palyginti su žemiausiu, buvo susijęs su maždaug 20 proc. mažesniu mirtingumu nuo visų priežasčių, - sakė Katzas, ne pelno siekiančios organizacijos "True Health Initiative", pasaulinės ekspertų koalicijos, siekiančios įrodymais pagrįstos gyvensenos medicinos, prezidentas ir įkūrėjas.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad mirties nuo tam tikrų lėtinių ligų rizika sumažėja, jei žmonės laikui bėgant pagerina savo mitybą, sakė Hu.
Dalyviai, kurie 25 % pagerino savo mitybą, galėjo sumažinti mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką 6-13 %, o mirties nuo vėžio - 7-18 %, sakė jis.
Mirties nuo neurodegeneracinių ligų, pavyzdžiui, demencijos, rizika sumažėjo iki 7 %.
"Mirtingumo nuo kvėpavimo takų ligų sumažėjimas iš tikrųjų buvo daug didesnis - rizika sumažėjo 35-46 %", - sakė Hu.
Tyrime remtasi dalyvių pranešimais apie maisto pasirinkimą, todėl jis parodė tik ryšį, o ne tiesioginę priežastį ir pasekmę tarp mitybos įpročių ir sveikatos rodiklių.
Vis dėlto tai, kad tyrimo metu kas ketverius metus buvo klausiama apie mitybą per tokį ilgą laikotarpį, suteikė išvadoms papildomo svorio, sakė Hu.
Kokią išvadą galima daryti iš šio didelio ir ilgalaikio tyrimo?
"Niekada nevėlu pradėti sveikai maitintis, o sveikos mitybos nauda gali būti didelė, nes sumažėja bendras ankstyvų mirčių skaičius ir įvairios ankstyvos mirties priežastys", - sakė Hu.
"Be to, žmonės gali labai lanksčiai kurti savo sveikos mitybos modelį.
Tačiau bendri principai - valgyti daugiau augalinio maisto ir mažiau raudonos mėsos, perdirbtos mėsos, pridėtinio cukraus ir natrio - turėtų būti vienodi, nesvarbu, kokią mitybą norėtumėte susikurti."
Rašyti komentarą