Naudingosios slyvos: 7 priežastys, kodėl jų reikėtų valgyti dažniau

(1)

Slyva – tai vienas populiariausių soduose auginamų medžių, kuris nereikalauja ypatingai daug priežiūros, o vaisius mūsų šalyje nokina rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Kuo ilgiau slyvos išbūna ant medžių, tuo daugiau vitaminų jos turi, todėl šių vaisių nereikėtų skubėti skinti.

Iš slyvų neretai yra ruošiami kompotai ar džemai, tačiau svarbu žinoti, kad daugiausiai maistingųjų medžiagų turi šviežios ar džiovintos slyvos.

Priežasčių, kodėl tokių vaisių reikėtų valgyti dažniau, yra ne taip ir mažai, todėl pasidomėkime, kodėl  sveikos mitybos specialistai slyvas vertina itin palankiai.

Vitaminų ir mineralų šaltinis

Slyvose gausu įvairių tipų vitaminų ir mineralų: vitaminų A, B2, B3, B6, C, K, kalio, mangano, vario ir magnio.

Džiovintos slyvos yra kaloringesnės už šviežias, tačiau tai tikrai nereiškia, kad šiuos vaisius vertėtų išbraukti iš savo mitybos raciono.

100 gramų džiovintų slyvų yra didesnis B grupės vitaminų bei vitamino K kiekis nei šviežiuose vaisiuose, todėl toks pasirinkimas gali padėti atstatyti vitaminų ir mineralų trūkumą.

Kova su laisvaisiais radikalais

Ir šviežiose, ir džiovintose slyvose gausu antioksidantų, kurie padeda sumažinti uždegimo procesą ir apsaugo organizmo ląsteles nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.

Slyvose aptinkama itin naudingų antioksidantų polifenolių, kurie padeda palaikyti sveikus kaulus bei gali užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms.

Buvo tirti ir kiti kaulavaisiai (persikai, nektarinai, ir t.t.), tačiau paaiškėjo, kad slyvose esančių antioksidantų polifenolių kiekis yra ženkliai didesnis.

Cukraus kiekio kraujyje optimizavimas

Nors slyvos yra ganėtinai saldžios, ir būtent todėl neretai manoma, kad jos gali padidinti cukraus kiekį kraujyje, tačiau tai anaiptol nėra tiesa.

Veikiau priešingai: dėl tam tikrų savybių šie kaulavaisiai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Ir šviežiose, ir džiovintose slyvose yra ganėtinai nedidelis angliavandenių kiekis, todėl tikrai neverta nuogąstauti, kad cukraus kiekis kraujyje staigiai pakils.

Slyvose esančios medžiagos skatina adiponektino gamybą, kuris yra svarbus hormonas, padedantis reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Sveikatos specialistai teigia, kad reguliarus slyvų valgymas gali padėti sumažinti antrojo tipo diabeto riziką, tačiau visada svarbu jausti saiką: kasdien patartina suvalgyti ne daugiau nei 50 gramų džiovintų slyvų (šviežių kaulavaisių galima suvalgyti daugiau).

Pagalba užkietėjus viduriams

Slyvose  gausu skaidulų, kurios padeda palaikyti normalų virškinimo procesą, todėl esant vidurių užkietėjimui visada rekomenduojama rinktis pakankamai daug skaidulų turinčio maisto.

Susidūrus su vidurių užkietėjimo problema dažniausiai pakanka suvalgyti vos saujelę slyvų, tačiau tuomet, jei su  virškinimo problemomis tenka susidurti pakartotinai, tris savaites rekomenduojama kasdien suvalgyti po 50 gramų džiovintų slyvų.  

Ne jaunesniems nei pusės metų kūdikiams, kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo, taip pat gali pagelbėti šie kaulavaisiai: duokite slyvų tyrelės arba šviežių sulčių (30-50 ml).

Kaulų būklės gerinimas

Kaulų tankio mažėjimas yra itin dažna problema, kuria įprastai skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės.

Įdomu tai, kad atlikti tyrimai leido aptikti sąsajas tarp reguliaraus džiovintų slyvų valgymo ir kaulų būklės: išanalizavus tyrimų duomenis paaiškėjo, kad šis maisto produktas padeda išvengti osteoporozės progresavimo.

Nors iki šiol dar nėra pakankamai aišku, kokia yra sąsaja tarp džiovintų slyvų vartojimo ir kaulų sveikatos, tačiau manoma, kad tam turi įtakos šiuose kaulavaisiuose esantys vitaminai ir mineralai (ypatingai vitaminas K, kalis ir magnis).

Širdies sveikatos palaikymas

Reguliarus šviežių ar džiovintų slyvų vartojimas gali teigiamai paveikti širdies bei kraujagyslių funkcionavimą: tokios išvados buvo padarytos ištyrus šių kaulavaisių poveikį aukštam kraujo spaudimui bei cholesterolio lygiui (būtent tai yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys širdies ir kraujagyslių susirgimus).

Atliekant šį tyrimą kiekvienam dalyviui kas rytą buvo duodama išgerti šviežių slyvų sulčių bei suvalgyti 3-6 džiovintas slyvas (šis maistas buvo vartojamas tuščiu skrandžiu).

Pasibaigus šiam tyrimui buvo vertinama kiekvieno dalyvio bendra savijauta, matuojamas kraujospūdis ir cholesterolio kiekis kraujyje.

Praėjus 8 savaitėms nuo tyrimo pradžios buvo užfiksuoti kur kas geresni dalyvių sveikatos rodikliai, todėl tai leidžia daryti prielaidą, kad slyvų vartojimas gali užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms.

Maistas besilaikantiems dietos

Nors besilaikantys dietos džiovintų vaisių dažniausiai vengia, tačiau slyvomis galima mėgautis be didelės sąžinės graužaties.

Jei kasdien suvalgysite apie 40 g džiovintų slyvų (arba 200 g šviežių), praėjus kelioms savaitėms galėsite džiaugtis pagerėjusia nuotaika ir net šiek tiek nukritusiu svoriu.

Abejojate?

Tikrai verta pabandyti!

Paprasta įtraukti į mitybos racioną

Nors džiovintas ar šviežias slyvas skanu valgyti ir vienas, tačiau iš jų taip pat galima pasigaminti įvairių gėrimų ir patiekalų.

Pavyzdžiui, iš šių kaulavaisių galima plakti tirštuosius kokteilius, jos puikiai tinka salotoms (ypač su špinatais ar bazilikais), slyvos dera su makaronais, vištiena, avokadais, pankoliais, svogūnais, ir t.t.

Tereikia šiek tiek fantazijos, ir iš slyvų tikrai pasigaminsite įvairiausių patiekalų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder