Moterys autoimuninėmis ligomis serga 4 kartus dažniau nei vyrai- sužinokite to priežastį

Moterys autoimuninėmis ligomis serga 4 kartus dažniau nei vyrai- sužinokite to priežastį

(1)

„Kompleksas“, reguliuojantis genų aktyvumą žmonėms, turintiems dvi X chromosomas, gali paskatinti juos susirgti autoimuninėmis ligomis, rodo naujas tyrimas.

Moterys iki keturių kartų dažniau nei vyrai serga autoimuninėmis ligomis – sąlygomis, kai imuninė sistema klaidingai atakuoja paties organizmo ląsteles. Dabar mokslininkai mano, kad žino, kodėl- didelė moterų rizika gali būti susijusi su tuo, kaip organizmas kontroliuoja savo X chromosomas.

Žmonės turi dviejų tipų lyties chromosomas- X ir Y. Daugumos moterų kiekvienoje ląstelėje yra po dvi X chromosomas, o dauguma vyrų turi X ir Y. X chromosoma yra didesnė už Y ir joje daug daugiau genų, koduojančių baltymus. Tačiau žmonėms, turintiems dvi X chromosomas, baltymų gamyboje turi dalyvauti tik viena - kitaip ląstelės netrukus gali būti perpildytos per daug baltymų. Siekiant to išvengti, patelėse embriono vystymosi metu „nutildoma“ viena X chromosoma kiekvienoje ląstelėje.

Ilga RNR molekulė – genetinė DNR pusseserė – vadinama Xist atlieka šį nutildymą užsifiksuodama vienoje X chromosomoje. Tačiau paaiškėja, kad daugelis baltymų yra linkę prilipti prie Xist, o šie dideli RNR ir baltymų kompleksai gali paskatinti pateles susirgti autoimuninėmis ligomis.

Taip yra todėl, kad kompleksai gali sukelti imuninę reakciją, kurios metu organizmas gamina antikūnus prieš jame esančius baltymus, teigiama naujame tyrime su pelėmis ir žmonėmis, ketvirtadienį (vasario 1 d.) paskelbtame žurnale Cell.

"Taigi, be Xist užduoties kontroliuoti genų aktyvumą, iš tikrųjų yra didelis imunologinis pėdsakas, kuris galbūt anksčiau nebuvo atpažintas", - sakė daktaras Howardas Changas, vienas iš vyresniųjų tyrimo autorių ir Stanfordo universiteto vėžio tyrimų ir genetikos profesorius.

Todėl šios išvados gali atverti naujas galimybes autoimuninių ligų gydymo tyrimams, sakė jis.

Autoimunines ligas, kuriomis serga daugiau nei 23,5 milijono amerikiečių, sukelia genetinių ir aplinkos veiksnių derinys. Mokslininkai pasiūlė daugybę teorijų, paaiškinančių, kodėl moterims dažniau išsivysto šios ligos, analizuojant hormonus ir mikrobus, tačiau nė viena iš šių idėjų nebuvo galutinai patvirtinta.

Ankstesni Chang ir jo kolegų tyrimai parodė, kad Xist kompleksas gali paskatinti lytį pagrįstą autoimunitetą, nes daugelis baltymų, susijusių su autoimuninėmis ligomis, gali prisijungti prie jo. Tačiau Xist reikėjo tirti atskirai, be kitų veiksnių, tokių kaip hormonai, kurie galėtų užmaskuoti jo įtaką.

Taigi komanda genetiškai modifikavo dvi pelių patinų padermes, kad sukurtų Xist- vieną, kuri buvo genetiškai jautri autoimuniniams simptomams, panašiems į vilkligės simptomus, ir kitą, kuri buvo atspari – palyginimo grupė. Sergant vilklige linkusios padermės pelių patelės buvo labiau linkusios į simptomus nei pelių patinai, todėl komanda iškėlė teoriją, kad Xist patinų ligos lygį padidins iki patelių.

Savo eksperimentuose komanda į pelių patinų genomus įsiuvo specialią Xist geno versiją, kuri gali būti įjungta, bet nenutildytų jų vienintelės X chromosomos. Norėdami paskatinti autoimuninę ligą, jie turėjo paveikti į vilkligę linkusias peles su specifine chemine medžiaga.

Kai Xist buvo suaktyvintas ir buvo sukelta vilkligė, komanda pastebėjo, kad pelių patinai, kurie išreiškė Xist, susirgo panašiu greičiu kaip patelės ir sirgo sunkesnėmis ligomis nei pelėms be Xist.

Tačiau Chang sakė, kad reikalingas ir aplinkos cheminis veiksnys, ir genetinis polinkis į vilkligę. Dėl to eksperimentai su pelėmis tapo aktualesni žmonėms.

„Jei kas nors gimsta turėdamas genetinį jautrumą, Xist buvimas turi tam tikrą poveikį, bet taip pat, labai svarbu aplinkos veiksnys“, - sakė Chang. Xist nešiojimas negarantuoja, kad asmuo turės autoimuninę būklę- Xist kompleksas gali tiesiog paaiškinti neatitikimą tarp lyčių.

Norėdami patvirtinti savo pelių rezultatus, komanda išanalizavo daugiau nei 100 pacientų, sergančių autoimuninėmis ligomis, įskaitant vilkligę, ir 20 nesergančių autoimuninėmis ligomis, kraujo mėginius. Jie išsiaiškino, kad pacientų, sergančių autoimunite, kraujyje buvo daugiau Xist autoantikūnų nei asmenų, neturinčių autoimuniteto.

Chang sakė, kad skirtingų žmonių autoantikūnų tipai ir skaičius buvo specifiniai ligai, o tai gali padėti ateityje diagnozuoti ir gydyti šias sąlygas. Pavyzdžiui, kada nors šių autoantikūnų profilių paėmimas galėtų padėti gydytojams iššifruoti, kokia liga serga pacientas, arba numatyti jo diagnozės trajektoriją, sakė jis.

Parengta pagal: www.livescience.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder