Antibiotikai

Mokslininkai sukūrė bakterijas naikinantį superantibiotiką: šis vaistas gali išgelbėti tūkstančius gyvybių

Vokietijos ir JAV mokslininkai sukūrė naujos kartos antibiotiką, kuris naikina superbakterijas ir gali pakeisti kovos su didžiausiomis grėsmėmis žmonių sveikatai kryptį.

Kas tai per vaistas, kaip pavyko jį gauti ir kokią reikšmę jis turės medicinoje.

Kaip mokslininkai sukūrė antibiotiką

Kurdami šį vaistą mokslininkai naudojo prietaisą, vadinamą iCHip. Kaip nurodoma "Cell" tyrimų medžiagoje, prietaisas leidžia auginti bakterijas, kurios iki šiol buvo laikomos "bakterijų tamsiąja medžiaga", nes jų neįmanoma dirbtinai užauginti laboratorijoje.

O į šią kategoriją patenka beveik 99 proc. mokslui žinomų bakterijų.

Prietaisas, kurį sukūrė mikrobiologas Kimas Liuisas (Kim Lewis), padėjo mokslininkams rasti klovibaktiną - antibiotiką, kurį gamina Šiaurės Karolinoje rasti dirvožemio mikrobai, žinomi kaip Eletheria terrae.

Šios bakterijos gamina medžiagą, kuri yra toksiška kitiems dirvožemio mikrobams ir padeda jiems konkuruoti dėl teritorijos ir išteklių.

Kokia yra šio vaisto nauda

Svarbiausias naujojo antibiotiko privalumas yra tas, kad jis yra visiškai naujas ir visų rūšių bakterijos anksčiau su juo nebuvo susidūrusios.

"Kadangi klovibaktinas buvo išskirtas iš bakterijų, kurių anksčiau nebuvo galima auginti, patogeninės bakterijos anksčiau nebuvo susidūrusios su tokiu antibiotiku ir neturėjo laiko išsiugdyti atsparumo jam", - sakė tyrimo bendraautorius Markusas Weingartas, Utrechto universiteto (Nyderlandai) Chemijos katedros mokslininkas.

Mokslininkai pradėjo tirti naująjį vaistą iškart, kai tik jis buvo atrastas.

Jie nustatė, kad jo veikimo mikrobams mechanizmas skiriasi nuo visų žinomų antibiotikų veikimo mechanizmo.

Jis sukuria ląstelę aplink tris skirtingas pirmtakų molekules, kurias bakterijų įsibrovėliai naudoja savo ląstelių sienelėms statyti.

Todėl vaistas taip ir pavadintas "klovibaktinu". "Clovi" yra graikiškas žodis, kuris reiškia ląstelę.

Kai kurie šiuolaikiniai antibiotikai taip pat sugeba sunaikinti bakterijų ląstelės sienelę specialiais junginiais - pirofosfatais.

Tačiau naujasis vaistas turi unikalią savybę - jis blokuoja šias molekules.

"Clovibactin" apgaubia pirofosfatus kaip sandari pirštinė. Tarsi ląstelė, kuri apsupa savo taikinį.

Kadangi "clovibaktinas" jungiasi tik prie nepakitusios, konservatyvios taikinio dalies, bakterijoms bus daug sunkiau išvystyti atsparumą jam.

Tiesą sakant, savo tyrimuose nepastebėjome jokio tiriamųjų atsparumo klovibaktinui", - pabrėžia Weingartas.

Bakterijos baigia savo egzistenciją nusižudydamos

Kai šis antibiotikas prisitvirtina prie kenksmingų bakterijų, jis išskiria gijas, kurios dar labiau suriša ir sunaikina mikrobus.

Jis taip pat priverčia bakterijas išskirti fermentus, vadinamus autolizinais. Šie toliau padeda bakterijoms nusižudyti - ištirpdo ląstelių sieneles.

Mokslininkams atlikus tyrimus su pelėmis, klovibaktinas buvo veiksmingas prieš daugelį patogenų ir labai sėkmingai kovojo su gramteigiamomis bakterijomis, sukeliančiomis gerai žinomas hospitalines infekcijas, įskaitant MRSA, Staphylococcus aureus, Streptococcus aureus ir net tuberkuliozę sukeliančias bakterijas.

Mokslininkų grupė dabar aiškinasi, kaip gauti šio vaisto naudą, ir rengia jį klinikiniams tyrimams.

Reikalas tas, kad prireiks daug laiko, kol naujasis antibiotikas taps žmonėms skirtu vaistu, nes reikės nueiti ilgą kelią - nuo klinikinių tyrimų iki patvirtinimo.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder