Mitų gaubiama plastinė chirurgija: ar krūtų implantai gali sprogti, o po riebalų nusiurbimo galima pamiršti dietas?

Plastinė chirurgija yra medicinos sritis, kurią supa itin daug įvairių mitų: nuo tokių, kad plastinės operacijos yra įperkamos tik turtingiausiems iki pasakojimų apie lėktuve sprogstančius krūtų implantus. Plastikos chirurgijos profesionalai tikina, kad tokios kalbos yra nepagrįstos, o mitai kuriami paprasčiausiai dėl informacijos trūkumo.

„Northway“ medicinos centro Klaipėdoje plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Marija Sakalauskaitė teigia, kad mitai apie plastinę chirurgiją kyla iš žmonių nežinojimo, nes ilgą laiką ši medicinos sritis buvo gana paslaptinga, apie tai viešai nebuvo daug kalbama.

Estetinės medicinos ir chirurgijos centro vadovo, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Renaldo Vaičiūno nuomone, tokių mitų skleidimas ne tik klaidina, bet ir priverčia apsigalvoti žmones, kuriems plastinė operacija padėtų išspręsti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas.

„Northway“ specialistai „Vakarų ekspresui“ įvardijo ir dekonstravo dažniausiai pasitaikančius su plastine chirurgija susijusius klaidinančius pasakojimus.

 

 

Vienas iš sklandančių mitų, susijusių su plastinėmis operacijomis, - kad pasidarius vieną operaciją bus sunku sustoti ir žmogus norės daugiau operacijų. Ar plastinės operacijos gali sukelti tokią priklausomybę?

R. Vaičiūnas: Tai yra tikras mitas. Yra tam tikra liga, dismorfofobija, kai žmonės būna liguistai nepatenkinti savo išvaizda ir nori tobulinti viską. Tokių žmonių nedaug, bet jų yra. Plastikos chirurgų uždavinys yra atpažinti tokią ligą. Bet plastinė chirurgija kaip medicinos šaka tokios ligos ar priklausomybės operacijoms tikrai nesukelia.

M. Sakalauskaitė: Operacija nėra saldainis, kurių dauguma žmonių negali atsisakyti dėl priklausomybės saldumynams. Dažniausiai pacientai pasirenka operuoti ir pašalinti jiems labiausiai trukdanti veiksnį. Kartais pasitaiko, kad dėl didelio kūno svorio netekimo reikia kelių chirurginių operacijų, tačiau ir jos negali sukelti priklausomybės.

Konsultuojantis gydytojas turi paaiškinti, kad estetinės operacijos nėra būtinos, ir kada jos tikrai nėra reikalingos, privalo apie tai informuoti pacientą. Taip elgiasi gydytojai, kurie laikosi profesinės etikos standartų.

Sveikatos mitų griovėjai. Plastinė chirurgija

Yra nuomonių, kad pooperacinis laikotarpis labai sudėtingas ir skausmingas. Kada paprastai po operacijos žmogus jau gali grįžti į įprastą gyvenimą? Nuo ko priklauso jaučiamas skausmas? Po kokių operacijų pacientai gali jausti stipresnį skausmą?

R. Vaičiūnas: Viskas priklauso nuo žmogaus skausmo slenksčio - vieni po operacijų jaučia mažesnį skausmą ir labai greitai grįžta prie įprastos veiklos, o kitų gijimas būna ilgesnis. Tad iš ko išgirsite įspūdžius po operacijos, tokią nuomonę ir susidarysite.

Operacija vis dėlto yra ne jauninantis masažas. Nereikėtų tikėtis, kad skausmo visiškai nejausite. Pirmosios 72 valandos po operacijos dažniausiai būna sunkiausios. Vadinamoji komforto zona yra apie dvi savaites, per kurias grįžta prie įprastos savijautos ir darbingumo.

Vis dėlto galutinio operacijos rezultato, tikrojo vaizdo, reikia palaukti ir kelis mėnesius, net iki metų.

M. Sakalauskaitė: Nėra maloni pirma - antra savaitė po didesnių operacijų (pilvo plastikos, krūtų), tenka vartoti skausmą malšinančius vaistus. Po didelių operacijų žmogus į įprastą gyvenimą grįžta po 1-2 mėnesių.

Po mažų operacijų, tokių kaip vokų plastika, pacientas gerai jaučiasi, jau po 3 dienų gali dirbti nesunkų fizinį darbą, o dažniausiai į darbą eina po 1-2 savaičių.

Apie krūtų implantus galvojančios moterys baiminasi, kad krūtų implantai gali įtrūkti, kartais net pasakojamos istorijos, kad implantai gali sprogti skrendant lėktuvu. Kaip pakomentuotumėte šiuos mitus?

R. Vaičiūnas: Tai yra visiška netiesa. Turint krūtų implantus galima ir su parašiutu šokti, ir nardyti. Yra tekę lankytis implantų gamykloje ir matyti, kad tikrinant implantus jie ištempiami ar suspaudžiami net iki septynių kartų.

Tačiau reikia turėti omenyje, kad implantas natūraliai dėvisi nuo mikrojudesių. Kai kurie implantų gamintojai suteikia viso gyvenimo garantiją, tačiau rekomenduojama praėjus maždaug 10 metų nuo operacijos juos pakeisti.

M. Sakalauskaitė: Šiuolaikiniai krūtų implantai yra saugūs, praėję visus gamybos ir fizikinius testus ir yra sertifikuoti. Skrendant lėktuvu, plaukiant baseine, nardant jūroje implantai neplyšta, bet bėgant laikui implantas dėvisi, gali atsirasti įtrūkimo rizika.

Baimę dėl implantų įtrūkimų sumažina patikra. Rekomenduojama atlikti krūtų echoskopinę patikrą kas 1-2 metus.

Praėjus 10 ar 15 metų po operacijos, dažniausiai būna įvykę kūno formų bei odos elastingumo pokyčiai, pasikeičia estetinis vaizdas, todėl rekomenduojama pasitarti su gydytoju, ar nereikėtų pakeisti krūtų implantų. Jie gali išlikti geros būklės ir 20 metų, tačiau tada įtrūkimų rizika yra didesnė.

Yra manančių, kad po nosies plastikos gali atsirasti kvėpavimo problemų. Bet turbūt ši operacija atliekama kaip tik siekiant jas pašalinti?

R. Vaičiūnas: Nosies plastinės operacijos dažnai atliekamos ne vien dėl estetinių, bet ir dėl sveikatos priežasčių, kad kvėpavimas būtų lengvesnis. Jei pacientas turi kvėpavimo problemų, visada operacijas atliekame konsultuodamiesi su ausų, nosies ir gerklės ligų specialistu.

M. Sakalauskaitė: Kurį laiką po operacijos dėl gleivinės ir audinių patinimo gali būti sunkumų kvėpuojant pro nosį, tačiau operacijos tikslas yra pagerėjęs kvėpavimas, pakoreguota nosies forma. Todėl visada reikia įvertinti, ar kvėpavimui neturi įtakos kokia nors LOR patologija, esanti nosies vidinėse struktūrose.

Kalbant apie riebalų nusiurbimo operacijas, kartais įsivaizduojama, kad operacija antsvorio turinčiam žmogui pakeis dietas ir sportą. Kaip yra iš tiesų?

M. Sakalauskaitė: Riebalų nusiurbimas nėra skirtas bendram kūno svorio mažinimui, todėl labai apkūniems pacientams tokios operacijos nėra atliekamos. Riebalų nusiurbimas taikomas lokalioms riebalų sankaupoms mažinti, pavyzdžiui, pilvo, žastų ar kojų srityse.

Tokia operacija tinkama pacientams, kurių kūno svoris yra stabilus, nėra dažnų svorio svyravimų.

Po operacijos taip pat reikia reabilitacinių procedūrų, laikytis mitybos bei sveiko gyvenimo režimo.

R. Vaičiūnas: Vienareikšmiškai atsakyti nėra paprasta. Riebalų nusiurbimo operacija atliekama siekiant suformuoti proporcingas kūno formas, kai žmogus numeta daug svorio, bet tam tikrose vietose lieka riebalų sankaupos, pavyzdžiui, ant šlaunų ar ties keliais.

Bet šios operacijos atliekamos ne tinginiams. Reikia save prižiūrėti, laikytis sveikos mitybos principų, kitaip po kelių metų išvaizda vėl netenkins.

Su kokiais dar mitais jums teko susidurti savo darbe?

R. Vaičiūnas: Pagrindinius jau kaip ir aptarėme, bet daugiau mitų tenka išgirsti apie tam tikras procedūras, pavyzdžiui, botulino toksino injekcijas. Sako, kad „botulino privaryta į lūpas“.

Kai išgirstu tokį dalyką, akivaizdu, kad žmonės tik kažką kažkur girdėję, bet nežino, kas yra botulinas, kaip jis veikia, kaip jis naudojamas. Taip pat su tuo susijęs mitas, kad botulinas sukelia priklausomybę.

Tačiau prie jo nepriprantama – priprantama gerai atrodyti, be raukšlių, dėl to žmonės ir kartoja tokias injekcijas.

M. Sakalauskaitė: Tenka girdėti, kad plastinę estetinę chirurgiją renkasi tik labai turtingi žmonės arba televizijos žvaigždės.

Dažnai konsultacijos metu man pacientai sako, kad jie yra tiktai paprasti žmonės, todėl kažkodėl jaučiasi nejaukiai, kad atvyko pas plastikos chirurgą konsultacijai dėl kosmetinės operacijos.

Tiesa yra ta, kad daugumą pacientų būtent ir sudaro paprasti žmonės. Labai žymūs žmonės sudaro tik nedidelį procentą iš visų operuojamų pacientų.

Tarp mano operuojamų pacientų dažnai būna mokytojų, vaikų darželio specialistų, medicinos darbuotojų, policininkų, pardavėjų, buhalterių, kirpėjų, meno kūrėjų ir kitų tikrai dažnų specialybių atstovų.

Pacientų amžius taip pat įvairus: nuo vaikų, studentų iki žmonių, sulaukusių vyresnio amžiaus, senjorų, kurie aktyviai nebedirba, tačiau yra labai aktyvūs visuomeninėje veikloje ir džiaugiasi gyvenimu.

Dar vienas mitas, kad po plastikos chirurgo atliktų operacijų nelieka pooperacinių randų. Jeigu yra atliekamas pjūvis, tai randas visada būna. Plastikos chirurgas randą stengiasi formuoti natūraliose kūno raukšlių srityse, todėl jis yra mažiau pastebimas.

Rando formavimasis priklauso nuo pačio kūno gijimo ir regeneracinių galimybių. Po operacijos taikomas gydymas tepalais arba pleistrais, injekcijomis, lazerinėmis procedūromis, kad randai būtų kuo mažiau pastebimi.

Jūsų nuomone, kodėl mitai plačiai sklinda ir žmonės jais tiki?

M. Sakalauskaitė: Mitai sklinda, nes plastinė estetinė chirurgija daug metų buvo tarsi mistifikuota specialybė. Bet net ir dabar yra labai didelis trūkumas tikros, patikimos informacijos.

R. Vaičiūnas: Kartais tai kyla ne tik iš nežinojimo, bet ir iš baimių ar pavydo – kai žmonės patys nesiryžta tokioms procedūroms, nors ir norėtų. Tada ieškoma pateisinimo, kodėl jie netobulina jiems estetiškai nepatinkančio dalyko ar diskomfortą keliančios problemos, nors tam ir yra galimybės.

Ypač lengva mitus kurti ir skleisti internete, kai bet kas gali parašyti bet ką, o informacija sklinda labai greitai ir plačiai.

Kaip geriausia ruoštis plastinėms operacijoms, kad lūkesčiai būtų realūs, o rezultatai džiugintų?

M. Sakalauskaitė: Prieš operaciją yra būtina konsultacija su operuojančiu chirurgu, o kartais reikia ir kelių susitikimų, nes klausimų yra tikrai nemažai. Labai džiaugiuosi pacientais, kurie jau ateina apgalvoję klausimus, kartais net juos užsirašo, ko norėtų paklausti per konsultaciją.

Vienas pagrindinių pacientų klausimų – ar jam yra tinkama konkreti chirurginė estetinė operacija ir ar bus pasiektas rezultatas, apie kurį galvoja pacientas. Konsultuojantis gydytojas, įvertinęs kūno pakitimus, gali realiai įvertinti, ar operacija gali duoti naudos.

Tačiau ar efektas atitiks paciento lūkesčius, ne visada galima nuspėti. Pavyzdžiui, atlėpusių ausų operacijos tikslas yra pakoreguoti ausų atlėpimą, o ne padaryti identiškai vienodas ausis. Dažniausiai ausys būna skirtingos jau nuo pat gimimo, skiriasi jų dydis ir forma, kremzlės susiformavimas, todėl identiškų „dvynių“ padaryti kartais net neįmanoma.

Konsultuojantis gydytojas turi įvertinti ar paciento lūkesčiai dėl operacijos yra realūs, ir jeigu ne – turi rekomenduoti nedaryti operacijos. Mūsų naudojama programa „Crisalix“ leidžia konsultacijos metu suprojektuoti preliminarų operacijos rezultatą – tikrovišką 3D vaizdą ruošiantis nosies, krūtų ir kitoms operacijoms.

Vis dėlto visuomet reikia priminti, kad tikrai nėra garantijos, jog vaizdas tikrovėje bus toks kaip ekrane – viskas priklauso nuo žmogaus odos būklės, paslankumo.

Per konsultaciją pacientas su chirurgu taip pat gali peržiūrėti operacijų nuotraukas, operacijų atlikimo schemas ir pavyzdžius, ir kartu nutarti, ar tokio rezultato po operacijos tikisi, ir ar po atlikto darbo bus patenkintas tiek gydytojas, tiek pacientas. Didžiausia padėka gydytojui yra patenkintas ir laimingas pacientas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder