Medikų rėmimo programa rezultatų neatneša: siūlys skirti priedus
Gydytojai skatinami vienkartinėmis piniginėmis išmokomis po 30 tūkst. eurų ir sveikatos priežiūros specialistų studijų rėmimo programa, per kurią yra apmokamos jų rezidentūros studijos.
Tokia sistema, anot Kretingos rajono mero Antano Kalnaus, nėra itin efektyvi. Dėl to rugpjūčio mėnesio Tarybos posėdyje planuojama siūlyti rajone dirbti pasirinkusiems gydytojams skirti priedus prie atlyginimų.
Išeina į kitas gydymo įstaigas
Kretingos rajono sveikatos priežiūros specialistų studijų rėmimo programa skirta pritraukti jaunus specialistus, baigus studijas, atvykti dirbti į Kretingos rajono sveikatos priežiūros įstaigas.
Programa įgyvendinama nuo 2013-ųjų. Šiandien tokių specialistų, už kurių studijas sumokėjo Savivaldybė, yra 10. „Penki jų jau dirba mūsų gydymo įstaigose, dar 5 mokosi“, – sakė A. Kalnius.
Daugiausiai, kaip ir kituose šalies regionuose, trūksta šeimos gydytojų, taip pat jaučiamas ir kitų specialistų trūkumas, pavyzdžiui, kardiologų, neurologų, urologų, ginekologų.
Ši programa, mero teigimu, nėra efektyvi: „Specialistų mums reikia čia ir dabar, o ne po, tarkim, penkerių metų.
Taip pat gydytojai mūsų rajone įsipareigoja dirbti ne mažiau kaip penkerius metus, po to jie gali išeiti kitur.“
Kad jaunų gydytojų tokia priemonė neskatina pasirinkti mūsų rajono, tikino ir viešosios įstaigos „Kretingos ligoninė“ vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas.
„Turime praktikos, kad, kitai ligoninei pateikus geresnį pasiūlymą ir apmokėjus rezidentūros studijų kainą, jaunas gydytojas pas mus nebeateina dirbti“, – vyriausiasis gydytojas prisiminė situaciją, kuomet vienas neurologų, pasinaudojęs šia programa, pasirinko dirbti vienoje Klaipėdos ligoninių.
Sunkumų kyla ir tada, kai moterys, studijuodamos rezidentūroje ir dalyvaudamos Savivaldybės siūlomoje programoje, susilaukia vaiko.
Tai dar prailgina studijų trukmę. „Įsivaizduokite, rezidentūra gali trukti 4–6 metus, jeigu rezidentė pasirenka dar 3 metus auginti vaiką, tai tie gyventojai, kurie laukia naujai ateinančio gydytojo, jaučiasi kaip ir apgauti.
Tarkim, devyneri metai – tai labai daug laiko. Manęs toks ilgas naujų gydytojų laukimas nežavi“, – dar vieną situacijų įvardino R. Sakalauskas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurie rezidentūroje mokytis ketinantys studentai pasinaudoja Savivaldybės teikiamomis lengvatomis, tačiau, pabaigę studijas, pasirenka didžiuosius miestus, taip tarsi pasijuokdami iš mūsų.
Norint to išvengti, vyriausiasis gydytojas būsimiems medikams pasiūlydavo vieną dieną per mėnesį už tam tikrą atlygį budėti ligoninės Priėmimo skyriuje.
Deja, ne visi studentai tokį siūlymą priėmė palankiai.
„Iš vieno kardiologiją pasirinkti ketinančio studento sulaukėme labai nemalonios reakcijos: paklausė, kodėl turėtų dirbti pas mus tą vieną dieną?
O aš manau, svarbu yra, kad būsimi gydytojai matytų tos gydymo įstaigos, kuri moka už jų rezidentūrą, tvarką, pajustų tikrąją mediciną.
Pasirodo, kad kai kuriems tai – per sudėtinga. Studentai sako: mokėkit už studijas, bet mes nieko nedarysim.
Taip, mano akimis, tarsi pažeminame patys save.
Gydymo įstaiga laukia, kad va po penkerių metų ateitų vienas ar kitas specialistas, tačiau iš tikrųjų nesame garantuoti, kad jie pas mus dirbs.“
Kitais metais Kretingos ligoninė laukia trijų šia programa pasinaudojusių specialistų – odos gydytojo, urologo, radiologo.
„Pirmais penkeriais metais, kai prasidėjo ši iniciatyva, ji buvo prasminga. Dabar – išsikreipė ir nebeturi prasmės“, – teigė R. Sakalauskas.
Siūlys mokėti priedus
Rugpjūčio mėnesį įvyksiančiame Tarybos posėdyje ketinama pateikti sprendimo projektą dėl papildomo gydytojų pritraukimo dirbti Kretingos rajone.
„Jeigu Taryba pritars, kiekvienam į mūsų rajono gydymo įstaigą dirbti atėjusiam gydytojui prie atlyginimo mokėtume priedus ir taip darytume, kol jie dirbs pas mus“, – esmę nusakė A. Kalnius, įvardinęs, kad priemoka būtų panaši į rezidentų gaunamas stipendijas – per metus iš viso papildomai vienam gydytojui būtų sumokėta 10–15 tūkst. eurų.
Jeigu Taryba pritars, ateityje ketinama atsisakyti sveikatos priežiūros specialistų studijų rėmimo programos.
„Tie gydytojai, su kuriais jau esame pasirašę sutartis, programa galės pasinaudoti iki studijų pabaigos.
Tačiau ateityje svarstysime, ar ji apskritai yra naudinga, ar pateisina mūsų rajono gydymo įstaigų poreikius“, – paaiškino A. Kalnius.
Vyriausiasis gydytojas R. Sakalauskas pritarė, kad priedai prie atlyginimų labiau paskatintų dirbti pasirinkti Kretingos rajoną.
„Rajono gyventojai su sveikatos problemomis susiduria šiandien, jas reikia spręsti iškart, o ne tada, kada kažkas baigs rezidentūrą.
Tie pinigai, kurie buvo išleisti per tuos rezidentūros metus rengiant specialistus, gali būti akumuliuojami jau šiandien gydytojui teikiant paslaugas, kurti pridėtinę vertę rajonui.
Kai specialistas teikia paslaugas, gerai yra ir valstybei, ir pacientui“, – akcentavo jis.
Didelė konkurencija
Priedai prie atlyginimų rajone veikiančioms gydymo įstaigoms suteiktų konkurencinį pranašumą, nes norintiems čia dirbti specialistams jos galėtų pasiūlyti didesnį darbo užmokestį.
Kaip teigė tiek Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas Arnas Juškys, tiek vyriausiasis gydytojas R. Skalauskas, norinčiųjų dirbti jų įstaigose yra.
„Atėjusieji darbintis pirmiausia klausia, koks bus jų darbo užmokestis.
Dabar pasiūlome tik tai, ką galime, ir tokie pinigai nėra pakankami, – tikino R. Sakalauskas, įvardinęs, kad nuo metų pradžios ligoninėje pradėjo dirbti 14 naujų specialistų. – Pokyčių tikrai yra, ir jie veda į gerą pusę.
Vien praėjusią savaitę įdarbinau 4 gydytojus – reabilitologą, kardiologą, angiochirurgą, radiologą. Jie dirbs skirtingais krūviais – kas visu etatu, kas turės jo dalį.“
PSPC, anot jo vadovo A. Juškio, šiandien gydytojų trūkumo nėra jaučiama. Šiuo metu centre dirba 14 šeimos gydytojų, iš jų maždaug 35 proc. yra pensinio amžiaus. Vyriausiam šeimos gydytojui – 79-eri.
„Šiandien situacija mūsų centre nėra bloga, laisvų vietų neturime, o pensijoje esantys gydytojai taip pat dirba noriai“, – sakė A. Juškys.
Vis dėlto, norint į rajoną pritraukti šeimos gydytojus, įstaigos jaučia didelę konkurenciją. „Rinkdamiesi, kur dirbti, specialistai vertina įvairius aspektus.
Vienas jų – finansinis. Taip pat jie neranda, kur gyventi, įsidarbinimo galimybių antrai pusei, kai kuriems netinka darbo sąlygos, pavyzdžiui, darbo grafikas“, – su kokiais iššūkiais susiduria bandantys įsidarbinti Kretingos rajone, įvardino PSPC vadovas
Vidutiniškai vienas šeimos gydytojas PSPC aptarnauja 1 tūkst. 200 pacientų, vienas gydytojas daugiausiai turi 1 tūkst. 600 pacientų. „Yra gydytojų, kurie dirba daugiau negu vienu etatu ir aptarnauja 2 tūkst. 200 žmonių“, – atskleidė A. Juškys.
Skatinami šeimos gydytojai
Šeimos gydytojai į mūsų rajoną taip pat viliojami vienkartinėmis piniginėmis išmokomis po 30 tūkst. eurų. Už tai jie privalo pasirinktoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje praleisti ne mažiau kaip ketverius metus.
Ši vienkartinė išmoka mokama nepriklausomai, kuriose rajone veikiančiose gydymo įstaigose pasirenkama dirbti. „Svarbiausia, kad specialistai pasirinktų mūsų rajoną“, – akcentavo A. Kalnius.
Tokią vienkartinę išmoką moka mūsų rajono Savivaldybė, tačiau, kaip dėmesį atkreipė A. Kalnius, kitos savivaldybės gydytojams gali pasiūlyti dar patrauklesnes išmokas.
„Mes tarsi konkuruojame su kitomis savivaldybėmis, bandydami į rajoną prisikviesti specialistų, nes kitos savivaldybės gali pasiūlyti daugiau.
Taip neurėtų būti. Valstybė pati galėtų skatinti medicinos studijas baigusius jaunuolius rinktis regionuose veikiančias gydymo įstaigas“, – sakė jis.
Numatoma, kad 2023 m. skatinimo priemonėmis pasinaudos bent 2 šeimos gydytojai.
Kretingos rajono savivaldybės „Medikų rėmimo programa“ skirta daliniam medicinos krypties rezidentų studijų apmokėjimui. 2019 m. II pusmetį buvo pasirašytos dvi sutartys su 2 gydytojais rezidentais (urologu ir ginekologu). 2020 m. II pusmetį – viena sutartis su rezidentu gastroenterologu, 2021 m. II pusmetį – viena sutartis su rezidentu dermatovenerologu, 2022 m. II pusmetį – viena sutartis su rezidentu kardiologu. 2023 metais planuojama finansuoti vieno rezidento studijas.
Rašyti komentarą