Išsvajotų kūdikių padėjo susilaukti pagalbinis apvaisinimas

Ligonių kasos: pagalbinio apvaisinimo paslaugomis pasinaudojo 11 300 gyventojų

11 300 – tiek susilaukti vaikelio siekiančių žmonių per šešerius metus pasinaudojo Privalomojo sveikatos draudimo fondo teikiama galimybe nemokamai gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas ir kompensuojamuosius vaistus.

Šioms išlaidoms padengti prireikė 32 mln. eurų. fondo lėšų. Ligonių kasos primena, kokios pagalbinio apvaisinimo paslaugos kompensuojamos ir kur poroms dėl jų kreiptis.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos skaičiavimai rodo, kad pastaraisiais metais pagalbinio apvaisinimo paslaugomis per metus pasinaudoja arti 3 tūkst. žmonių. Tai dvigubai daugiau, nei 2017-aisiais, kai šios paslaugos buvo tik pradėtos kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Pavyzdžiui, pernai septynios šalies gydymo įstaigos suteikė beveik 8 tūkst. įvairių pagalbinio apvaisinimo paslaugų 1 630 moterų ir 1 308 vyrų. Šioms paslaugoms ir kompensuojamiesiems vaistams apmokėti iš PSDF buvo skirta 6,5 mln. eurų.

Poroms, norinčioms pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo paslaugomis, PSDF lėšomis yra apmokami du pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklai. Ligonių kasos apmoka šias pagalbinio apvaisinimo paslaugas:

  • akušerio ginekologo konsultacija, teikiama partneriams dėl pagalbinio apvaisinimo;
  • akušerio ginekologo konsultacija, kai taikoma kontroliuojamoji kiaušidžių stimuliacija;
  • pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne savaiminio apvaisinimo būdu arba atliekant intracitoplazminę spermatozoido injekciją;
  • vyriškų lytinių ląstelių paėmimas iš sėklidžių ir jų apdorojimas;
  • intracitoplazminė spermatozoido injekcija, kai naudojamos lytinių ląstelių banke saugomos moteriškos lytinės ląstelės;
  • lytinių ląstelių banke saugomų embrionų paruošimo ir perkėlimo į moters kūną paslauga.

Gydytojo akušerio ginekologo konsultacijos dėl pagalbinio apvaisinimo metu partneriams atliekami laboratoriniai ir, jei reikia, instrumentiniai tyrimai, reikalingi prieš pagalbinį apvaisinimą. Taip pat ligonių kasos kompensuoja vaistus, skiriamus kiaušidžių stimuliacijai.

Gyventojai dėl kompensuojamųjų pagalbinio apvaisinimo paslaugų pirmiausiai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją akušerį ginekologą ir gauti siuntimą pas vaisingumo specialistą. Gavus siuntimą, galima registruotis konsultacijai vienoje iš gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo.

Šiuo metu PSDF lėšomis kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas teikia VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, UAB „Jolsana“, UAB „Vaisingumo klinika“, UAB „Northway medicinos centrai“, UAB „Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika“, UAB „Vaisingumo centras“.

Daugiau informacijos apie pagalbinio apvaisinimo paslaugas rasite čia.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder