Kvapai gali paveikti mūsų savijautą ir sveikatą

Visi susiduriame su įvairiais kvapais aplinkoje. Vieni švelnūs ir gaivūs, o kiti verčia kuo greičiau pasišalinti iš patalpos. Deja, kai kurie kvapai kenkia sveikatai.

Kvapas yra medžiagos ypatybė paveikti uoslę. Jis neegzistuoja be teršalo, kuris yra kvapo atsiradimo priežastis. Daugelis ūkinės komercinės veiklos objektų yra aplinkos oro organizuoti ir neorganizuoti taršos šaltiniai.

Kaip pavyzdys paminėtini gyvulininkystės, paukštininkystės, žemės ūkio įmonių objektai, nuotekų valymo įrenginiai, sąvartynai, kiti ūkio subjektai, kurie savo veikloje naudoja įvairias chemines medžiagas, kompozicijas ar gaminius ir gamybinės veiklos metu susidaro įvairios cheminės medžiagos, kurios po tam tikrų technologinių procesų yra pašalinamos ir patenka į mus supančią aplinką.

Teršalų kvapo atsiradimas, jo pasklidimas aplinkoje, kvapo koncentracijos tyrimas ir kontrolė yra aktuali ir opi problema. Tam tikri kvapai, didelė jų koncentracija neigiamai veikia žmonių sveikatą, didina sergamumą ir mirtingumą nuo neinfekcinių ligų, trumpina vidutinę gyvenimo trukmę, blogina gyvenimo kokybę bei socialinę aplinką.

Kenksmingomis medžiagomis laikomos tos, kurias įkvėpus pasireiškia žala organizmui.

Pavyzdžiui, amoniakas dirgina kvėpavimo takus, akis, odą. Kyla kosulys, dusulys. Jo kvapas veikia centrinę nervų sistemą. Nors amoniakas ir žinomas kaip vaistas atgauti sąmonę, tačiau per didelė jo koncentracija gali sukelti sąmonės praradimą.

Anglies monoksidas, dar kitaip vadinamas smalkėmis, veikia kraują, sukelia deguonies badą. Nuo jo skauda galvą, atsiranda bendras silpnumas, pykinimas, pagreitėja širdies plakimas.

Azoto dioksidas veikia odą, akis, kvėpavimo takus. Apsinuodijimo požymiai: kosulys, galvos skausmai, vėmimas, akių uždegimas, silpnėja kvėpavimas ir širdies veikla. Išėjus iš užterštos vietos, apsinuodijimo požymiai gali išnykti ir vėl pasireikšti po 6-12 val. Pirmoji pagalba: grynas oras; akis, odą, gleivinę plauti vandeniu ir 2 proc. sodos tirpalu.

Metanolis (metilo alkoholis) veikia regėjimą, kvėpavimo organus. Apsinuodijimo požymiai: galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, regėjimo sutrikimas. Pirmoji pagalba: išnešti į gryną orą, sukelti vėmimą, akis, odą plauti vandeniu.

O štai apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai išryškėja gerokai vėliau. Tai galvos skausmai, atminties susilpnėjimas. Apsinuodijus būtina medikų pagalba.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder