pykinimas

Kodėl tai vadinama „rytiniu pykinimu“, jei tai gali pasireikšti bet kuriuo paros metu?

(1)

Nėštumo metu pykinimas gali pasireikšti bet kuriuo dienos ar nakties metu, tačiau simptomai dažnai gali pablogėti ryte.

Pykinimas ir vėmimas yra labai dažni ankstyvosiose nėštumo stadijose, todėl jie pelnė plačiai naudojamą slapyvardį „rytinis pykinimas“.

Bet kodėl būtent šiuos pilvuką verčiančius simptomus pradėjome vadinti rytiniu pykinimu?

Pasirodo, nors su nėštumu susijęs pykinimas ir vėmimas gali pasireikšti bet kuriuo paros metu, simptomai dažnai paūmėja vos pabudus. Mokslininkai tiksliai nežino kodėl, bet apskritai tyrimai rodo, kad ankstyvojo nėštumo hormoniniai pokyčiai gali paskatinti rytinį pykinimą, teigiama 2016 m. apžvalgoje, paskelbtoje Tarptautiniame reprodukcijos, kontracepcijos, akušerijos ir ginekologijos žurnale.

Pirmąjį trimestrą žmogaus reprodukcinių hormonų lygis pakyla. Vienas hormonas, vadinamas žmogaus chorioniniu gonadotropinu (žCG), gali būti tiesiogiai atsakingas už pykinimą, susijusį su rytiniu pykinimu, sakė daktarė Clara Paik, UC Davis Health Akušerijos ir ginekologijos katedros vicepirmininkė.

„Manome, kad šis hormonas yra susijęs su nėštumo liga, nes dažniausiai pirmąjį trimestrą, kai šis hormonas gaminasi, moterys labiausiai pykina“, – sakė ji. Tačiau tikslus mechanizmas, kaip hCG sukelia nerimą, nėra aiškus.

Remiantis 2016 m. apžvalga, kai kurie mokslininkai spėja, kad hCG gali sukelti pykinimą, skatindamas skysčių sekreciją virškinimo trakte. Šis hormonas taip pat siejamas su sparčiu tiroksinų – skydliaukės gaminamų hormonų, kurie reguliuoja virškinimą ir padeda kontroliuoti, kaip greitai maistas juda virškinamuoju traktu, kiekio padidėjimu.

Hormonai estrogenas ir progesteronas taip pat gali paskatinti nėštumo ligos simptomus, „Live Science“ sakė gydytoja Adiele Hoffman, bendrosios praktikos gydytoja ir medicinos patarėja iš periodo stebėjimo programėlės „Flo Health“.

„Šie hormonai atpalaiduoja skrandžio ir žarnyno raumenis, sulėtindami virškinimą, o tai reiškia, kad paskutinis valgis gali trukti šiek tiek ilgiau ir kartais, deja, vėl atsirasti“, – sakė ji.

Hormonai taip pat gali paaiškinti, kodėl kai kuriems žmonėms ryte pasireiškia stiprus pykinimas, o kiti jo visai neserga. "Kiekvieno žmogaus šių hormonų lygis skiriasi, kaip ir tai, kaip jų kūnas reaguoja į hormoninius pokyčius", - pažymėjo Hoffmanas.

Be hormonų ir genetikos, hipoglikemija arba mažas cukraus kiekis kraujyje gali pabloginti pykinimą, o apskritai mūsų cukraus kiekis kraujyje būna žemiausias, kai pabundame. Remiantis 2016 m. apžvalga, dėl augančio vaisiaus energetinių poreikių nėštumas gali sukelti dar didesnį cukraus kiekio kraujyje sumažėjimą nei įprastai per naktį.

Kai hipoglikemija susieja su skrandžio ir žarnyno raumenų atsipalaidavimu, pykinimas gali būti liūdna pasekmė, rašė apžvalgos autoriai. Be to, nėštumo pykinimo simptomai gali būti ryškesni ryte tiek dėl tuščio skrandžio, tiek dėl laikino kraujospūdžio sumažėjimo atsikėlus iš lovos, sakė Paikas.

Paik pažymėjo, kad rytinio pykinimo simptomai taip pat gali padidėti dėl streso, nerimo ir nuovargio. Tiek nėščioms, tiek nelaukiančioms neigiamos emocijos gali sukelti virškinimo diskomfortą dėl glaudaus ryšio tarp nervų ir virškinimo sistemų.

Žmonės, kuriuos dažniau pykina, pavyzdžiui, tie, kurie linkę sirgti judesio pykinimu, pykina migrenos metu arba pykina dėl estrogenų turinčių vaistų šalutinio poveikio, taip pat dažniau patiria rytinį pykinimą.

Laimei, daugumai žmonių, kenčiančių nuo rytinio pykinimo, simptomai išnyksta prasidėjus antrajam trimestrui.

Parengta pagal: www.livescience.com

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder