Kodėl sunku pasirinkti?

Kiekvienas gyvenime nori turėti galimybę rinktis. Pasirinkimo gausa yra puiku, nes jei vienas dalykas jums netinka, turite galimybę rinktis kažką kitą.

Tačiau tokia didelė pasirinkimo laisvė turi ir neigiamą pusę. Tai reiškinys, vadinamas „pasirinkimo paradoksu“, kuris iš esmės yra pasirinkimo perteklius, kurį galite patirti, kai pateikiama per daug galimybių.

Pasirinkimo paradoksas yra psichologinis reiškinys, kai per daug pasirinkimų gali sukelti nerimą ir nepasitenkinimo jausmą. TikTok socialinio tinklo vartotojas Mathanigus paaiškino, kaip veikia šis reiškinys.

Kas yra pasirinkimo paradoksas?

Amerikiečių psichologas Barry Schwartzas savo knygoje „Pasirinkimo paradoksas: kodėl daugiau yra mažiau“ paaiškino, kaip veikia pasirinkimo paradoksas.

Jis paaiškino, kodėl per daug pasirinkimų gali priversti žmones jaustis blogai ir sukelti nerimo jausmą.

Schwarzas tvirtino, kad pasirinkimų galimybės nuo itin svarbių dalykų (pvz., karjera, šeima ir finansai) iki kasdienybės (pvz., kokį filmą pamatyti ar restorane valgyti) tapo problema, o ne sprendimu.

Nors sprendimų priėmimas ir savarankiškumas yra labai svarbūs mūsų gerovei, galime turėti per daug pasirinkimų. Anot Mathanigus: „Kuo daugiau pasirinkimų, tuo labiau esi nepatenkintas pasirinkimu, kurį galiausiai priėmei“.

Jei turite 10 dalykų, iš kurių galite pasirinkti, ir jūs pasirenkate vieną, tai reiškia, kad atmetate kitus ir visada galvosite, ar nereikėjote pasirinkti kitokio varianto. Dėl to jūs abejojate ir esate mažiau patenkinti rezultatu.

Kas sukelia pasirinkimo paradoksą?

Pasirinkimo paradoksas yra panašus į "analizės paralyžių, kai peržiūrite parinktis ir jums pasidaro negera. Turėdami mažiau variantų galėsite geriau pašalinti dalykus, kurie neatitinka jūsų poreikių, nesijaudindami, kad padarėte didelę klaidą.

Schwartzas nustatė šiuos veiksmus, kurių žmonės imasi svarstydami savo galimybes:

Tikslo nustatymas.

Tikslo svarbos nustatymas.

Pasirinkimų išdėstymas.

Pasirinkimų analizė.

Geriausio varianto pasirinkimas.

Iš naujo įvertinama situacija ir prireikus pakeičiamas sprendimas.

Dėl šio proceso nesunku suprasti, kodėl pasirinkimų gausa yra labiau našta nei privalumas.

Gali būti sunku suprasti, koks sprendimas jums yra „tinkamas“. Tuomet reikia kovoti su baime kažką praleisti, tai yra baimė, jog nepriėmus vienokio ar kitokio praleisite kažką labai svarbaus.

Schwartzas pirmą kartą susidomėjo tyrimu, kurį atliko elgesio mokslo ekspertai Sheena Iyengar ir Markas Lepperis.

Jie išsamiai apibūdino eksperimentą, kurio metu siekė išsiaiškinti, ar per daug pasirinkimų privertė vartotojus pirkti mažiau, ir apie tai parašė savo darbe: „Kai pasirinkimas demotyvuoja: ar galima norėti per daug?“.

Dvi skirtingos grupės galėjo: viena grupė galėjo rinktis iš 6 skirtingų uogienių, kita - iš 24. Daugiau žmonių susidomėjo vitrina su 24 uogienėmis, tačiau žmonės, kurie rinkosi tik iš 6 uogienių, šio produkto įsigijo daugiau.

Kokios yra pasirinkimo paradokso pasekmės?

Žmonėms, kurie susiduria su pasirinkimo paradoksu, taip pat susiduria su keletu neigiamų pasekmių.

Jie gali tapti nepatenkinti, „mažiau atsidavę“ priimtiems sprendimams, gali jausti per daug spaudimo, jog visiškai nebegali priimti jokio sprendimo. Šis nesugebėjimas būti patenkintu gali sukelti tokias ligas kaip depresija ar gyvenimo pasitenkinimo trūkumas.

Naudodamiesi pažinčių programomis, tokiomis kaip „Tinder“ ir „Bumble“, žmonės, ieškodami partnerio, turi neribotas galimybes. Blogai yra tai, kad kai jie apsigyvena, jie mažiau analizuoja ar teisingai pasirinko ir pasitenkina tuo, ką turi, nes žino, kad išsiskyrus vėl reikės rinktis iš daugybės variantų.

Net ir be mokslinių įrodymų nesunku pastebėti, kad žmonės tampa vis nepastovesni, kai kalbama apie santykius, karjerą ir tikslus, amžinai ieškodami kito geriausio dalyko, manydami, jog kitur žolė visada žalesnė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder