Kodėl smarkiai perdirbtas maistas žaloja mūsų sveikatą?

Vakarietiškose valstybėse net iki pusės suvartojamo maisto sudaro perdirbti ir labai perdirbti maisto produktai. Smarkiai perdirbti maisto produktai siejami su padidėjusia nutukimo, lėtinių ligų bei demencijos išsivystymo rizika. 

Smarkiai perdirbtuose maisto produktuose yra itin daug maisto priedų (pavyzdžiui, emulsiklių, kietiklių, dirbtinių dažiklių). Šie priedai dažnu atveju yra itin žalingi sveikatai.

Pusryčių batonėliai bei daug cukraus turintys gėrimai yra taip pat itin perdirbti maisto produktai, kurie dažnai gali būti vadinami netgi sveikais ar sveikuoliškais maisto produktais. 

Maisto pramonėje atliekami procesai sunaikina natūralią maisto produktų struktūrą ir sumažina maistinę vertę. Perdirbti produktai netenka skaidulų, vitaminų, mineralų ir fitochemikalų. 

Uždegimo rolė

Tyrimuose, nagrinėjusiuose perdirbto maisto reikšmę sveikatai, pastebėta, jog toks maistas didina ankstyvos mirties riziką nuo bet kokios priežasties ir didina storosios žarnos vėžio riziką. 

Svarbu paminėti, jog perdirbto maisto žala sveikatai išliko tokia pati ir, kai buvo papildyti dietoje prarasti vitaminai bei mineralai. 

Tai reiškia, jog pridėtiniai vitaminai bei mineralai nepakeičia perdirbto maisto problemų, sukeliamų sveikatai. 

Kokie faktoriai lemia smarkiai perdirbto maisto žalą sveikatai?

Atlikti tyrimai rodo, jog smarkiai perdirbtas maistas didina uždegiminių faktorių kiekį organizme. Mūsų organizmas reaguoja į nepažįstamas molekules sukurdamas uždegiminį atsaką, kuris normaliomis sąlygomis greitai užbaigiamas (pavyzdžiui, peršalus ar įsipjovus į pirštą).

Tačiau, jei kūnas turi kontaktuoti su nepažįstamu patogenu ilgai, organizme atsiranda lėtinių uždegiminių reakcijų, kurios gali padidinti vėžio bei kardiovaskulinių ligų išsivystymo riziką. 

Daugelis tyrimų nustatė, jog nemaistinga dieta taip pat didino šių reakcijų kiekį organizme. Taip pat pastebėta, jog smarkiai perdirbtas maistas gali keisti žarnyno mikrobiotą, o tai taip pat lemia uždegimines reakcijas žarnyne. 

Kiti tyrimai nustatė, jog smarkiai perdirbtas maistas organizme atpažįstamas kaip svetimas, lygiai taip, kaip ir infekciją sukeliančios bakterijos. Tai lemia uždegimines reakcijas visame kūne. 

Tyrimai taip pat rodo, jog uždegiminės reakcijos žarnyne gali padidinti kolorektalinio vėžio išsivystymo riziką. 

Kaip to išvengti?

Patarimas turėtų būti paprastas - kaip įmanoma labiau vengti smarkiai perdirbto maisto. Viduržemio jūros dieta - puikus dietos pasirinkimas, nes ši dieta pripažinta kaip viena sveikiausių, labiausiai priešuždegimiškai veikiančių dietų pasaulyje. 

Kaip atpažinti smarkiai perdirbtus produktus?

Perdirbtą maistą gali būti itin sunku atskirti maisto prekių parduotuvėse. Ieškokite maisto produktų ingredientų sąrašuose emulsiklių, proteinų izoliatų, skonio, kvapo stipriklių, kietiklių - tai yra ženklai, jog maisto produktas yra perdirbtas. 

Lengviausiai šių produktų išvengsite, jei gaminsite maistą namuose, nuo pat pradžių. 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Sidebar placeholder