Visgi, nors daugeliui tai atrodo tik estetinė problema ir dažniausiai venų šalinimo operaciją renkasi savo kūno grožiu susirūpinusios pacientės, negydomos lėtinės kojų venų ligos su laiku gali kelti grėsmę sveikatai. Kauno „Kardiolitos klinikų" Kraujagyslių ligų centro gydytojas kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis sako, kad pastebėjus lėtinės venų ligos požymius, reikėtų kreiptis į gydytoją ir neleisti ligai progresuoti.
„Tai, jog ne visiems pacientams vienodai svarbi estetiška jų kojų išvaizda, yra visiškai normalu, todėl kur kas dažniau į gydytojus kreipiasi jau ligos simptomus jaučiantys žmonės. Įvairūs lėtinės venų ligos požymiai, tokie kaip kojų maudimas, nuovargis, sunkumo jausmas, mėšlungis, tinimas, paryškėjusios ar išsiplėtusios paviršinės venos, įprastai sustiprėja antroje dienos pusėje, esant šiltajam metų laikui. Jaučiamas diskomfortas sumažėja pailsėjus, nakties metu, ilgesnį laiką praleidus pakėlus kojas", – pasakoja M. Laukaitis.
Svarbios procedūros ragina neatidėlioti
Kauno „Kardiolitos klinikų" gydytojas sako, kad kiekvienas kojų venų ligos atvejis yra vertinamas individualiai. Šios sveikatos problemos negalima gydyti „aklai", todėl visiems besikreipiantiems pacientams atliekama venų echoskopija.
„Paviršinių kojų venų vožtuvų nesandarumas – dažniausiai yra įgimta ir gyvenimo būdo faktorių sukelta patologija, kiek rečiau susirgimas išsivysto persirgus giliųjų venų ligomis, pavyzdžiui, giliųjų venų tromboze. Nors didžioji dalis diagnozuojamų ligos atvejų yra pirminiai, venų vožtuvų nesandarumas taip pat neretai gali atsinaujinti po buvusių operacijų arba procedūrų", – sako M. Laukaitis.
Anot gydytojo, lėtinė kojų venų liga retai sukelia gyvybei grėsmę keliančias komplikacijas, tačiau negydomas sutrikimas progresuoja: „Nemaža tikimybė, kad prieš tai pacientui vengus atlikti operaciją, vėliau jos vis tiek prireiks".
Kauno Kardiolitos klinikų gydytojas kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis
Lazerinis ir chirurginis kojų venų gydymas
Kraujagyslių chirurgas M. Laukaitis pasakoja, kad sergant lėtinėmis kojų venų ligomis gali būti taikomi skirtingi gydymo metodai, pavyzdžiui, naudojami bioklijai ar radijo bangos. Visgi, dažniausiai paviršinės venos su nesandariais vožtuvais šalinamos pasitelkiant lazerį.
„Per nedidelį dūrį odoje į veną įvedamas lazerinis šviesolaidis, suleidžiamas nuskausminantis tirpalas ir vena yra sunaikinama lazerio energija. Chirurginį venos šalinimą pakeitęs lazerio metodas leidžia operacijas atlikti greičiau ir efektyviau, taip pat sumažėja narkozės poreikis ir žaizdų komplikacijų skaičius. Operacija lazeriu gali būti atliekama tais atvejais, jeigu vena yra tinkama įvesti lazerinį šviesolaidį", – sako „Kardiolitos klinikų", kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, kraujagyslių chirurgas.
Gydytojas sako, kad tik iki 5 proc. pacientų kojų venų šalinimo operacijos negalima atlikti lazeriu dėl venos anatomijos. Tokiu atveju venos operuojamos per nedidelius pjūvelius arba taikomas skleroterapinis gydymas – atliekant injekcijas.
Pataria, kaip užkirsti kelią ligai
Kraujagyslių chirurgas pasakoja, po lazerinės venų šalinimo operacijos pacientai gali iškart keliauti į namus, jiems leidžiama vaikščioti, tačiau nerekomenduojama sportuoti ar dirbti sunkaus fizinio darbo. Priklausomai nuo procedūros apimties, į pacientui įprastą dienotvarkę leidžiama sugrįžti jau po savaitės.
„Pooperacinis laikotarpis po kojų venų šalinimo procedūros nėra ilgas, jau kitą dieną yra pakeičiami, o kartais ir visai pašalinami tvarsčiai. Savaitę pacientams rekomenduojame nešioti elastinę kojinę, taip pat svarbu vartoti pakankamai vandens, palaikyti normalų skysčių balansą", – sako Kauno „Kardiolitos klinikų" Kraujagyslių ligų centro gydytojas.
M. Laukaičio teigimu, visuomenė turėtų aktyviau rūpintis savo kojų sveikata bei laiku kreiptis į gydytojus dėl užklupusių kojų venų ligų. Nors susirgimams išsivystyti įtakos turi tiek paciento lytis, tiek paveldimumas, išvengti susirgimo arba sulėtinti progresavimą galima gyvenant sveiką gyvenimo būdą bei esant fiziškai aktyviems.
„Kada yra geriausias laikas apsilankyti pas gydytoją profilaktiškai pasitikrinti kojų venas, ypač turint nusiskundimų, arba užsiregistruoti kojų venų šalinimo operacijai? Atsakymas paprastas – dabar. Nelaukite, kol būklė suprastės, o gydymas taps sudėtingesnis, pasirūpinkite savo sveikata iškart, kai pastebite lėtinei venų ligai būdingus simptomus ar negalavimus", – primena kraujagyslių chirurgas.
Rašyti komentarą