Klaipėdoje - unikalios skrandžio mažinimo operacijos

Praėjusią savaitę Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atliktos unikalios endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos be pjūvių.

Pirmąsias tokias operacijas Baltijos šalyse atliko Klaipėdos jūrininkų ligoninės pilvo chirurgas dr. Olegas Deduchovas, kuriam asistavo dr. Lucas Karsenty iš Paryžiaus Amerikos ligoninės.

Klaipėdoje buvo atliktos pirmosios trys tokios operacijos.

Operuotas vyras ir dvi moterys, kurių amžiaus vidurkis - apie 40 metų.

Jų kūno masės indeksas buvo didesnis nei 40, kas reiškia aukščiausią - III laipsnio nutukimą.

Per didelį svorį lydi kitos ligos

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjas Martynas Sokolovas teigė, kad antsvorį ir nutukimą lydi įvairios kitos ligos.

"Pasaulyje daugėja žmonių, kurie turi antsvorio ar yra nutukę. Jie daugiau serga, anksčiau miršta, jų gydymas valstybėms kainuoja daug.

Turimais duomenimis, efektyviausias nutukimo gydymas, kai nepadeda konservatyvūs metodai, yra chirurginis gydymas.

Medicina žengia link mažiau invazyvių metodų ir dabar pristatome vieną naujausių ir pažangiausių gydymo metodų - endoskopinę skrandžio mažinimo operaciją, atliekamą be pjūvių, natūraliais takais", - pasakojo M. Sokolovas.

Gydytojo teigimu, per didelis kūno svoris ne tik nuvargina raumenis, pažeidžia sąnarius, didina kraujospūdį, bet ir sunkina širdies darbą.

Nutukimas skatina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo, osteoartrito, kojų venų trombozės, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų raidą.

Pirmasis Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikęs tokią operaciją pilvo chirurgas O. Deduchovas, ruošdamasis operacijoms, patirties sėmėsi Vokietijoje.

Pasak gydytojo, pirmosios operacijos atliktos pacientams, kurie iki šiol jau išbandė įvairius kitus svorio korekcijos būdus, bet jie nebuvo veiksmingi.

Iki operacijos pacientams buvo skirta dieta, padidintas fizinis aktyvumas, tačiau tokių metodų nepakako.

SITUACIJA. „Pasaulyje daugėja žmonių, kurie turi antsvorio ar yra nutukę. Jie daugiau serga, anksčiau miršta, jų gydymas valstybėms kainuoja daug. Efektyviausias nutukimo gydymas, kai nepadeda konservatyvūs metodai, yra chirurginis gydymas“, - sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjas Martynas Sokolovas.

Naujas metodas

Endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos metu skrandis pasiekiamas natūraliais takais, per burną.

Skrandis užsiuvamas iš vidaus, suformuojamas tarsi vamzdelis ir žmogus fiziškai nebegali daug valgyti.

„Kai žmogus pripranta valgyti nedaug, mes galime skrandį rekonstruoti, taigi, “nesudeginame tiltų„. Tokiu atveju vėliau, jei reikalinga, galima atlikti ir įprastą skrandžio mažinimo operaciją“, - sakė O. Deduchovas.

Operacijos naujuoju metodu pasižymi mažesne komplikacijų rizika, nėra pooperacinių chirurginių žaizdų ir beveik nejaučiamas skausmas.

Svečias iš Prancūzijos L. Karsenty, konsultavęs komandą atliekant operacijas, yra vienas garsiausių šitos srities specialistų.

Jis jau yra atlikęs apie 300 endoskopinių skrandžio mažinimo operacijų.

"Nutukusių pacientų operacijose yra didelė komplikacijų rizika. Minimaliai invazyvios operacijos sumažina komplikacijų riziką ir padeda pacientui greičiau atsigauti.

Aš šįkart buvau tik asistentas. Mačiau labai technišką, precizišką ir gerą chirurgų darbą. Manau, kad tokios operacijos turi perspektyvią ateitį šioje ligoninėje", - mintimis su žurnalistais dalijosi L. Karsenty.

Pasak O. Deduchovo, per metus po endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos pacientai atsikrato iki 70-80 proc. antsvorio, o bendra kūno masė sumažėja apie 20 proc.

Taip ne tik sumažėja svoris, bet ir sumažinamos gretutinių ligų komplikacijos ir rizika.

Vis dėlto, O. Deduchovo teigimu, gydymas operacija nesibaigia.

„Tai šiuolaikinės visuomenės, šiuolaikinio pasaulio problema, kurią sprendžia komanda. Procese dalyvauja ne tik chirurgai, bet ir dietologas, gastroenterologas, kartais ir psichologas. Pacientas turi būti motyvuotas, stengtis kartu su mumis“, - pabrėžė O. Deduchovas.

PROCESAS. „Tai šiuolaikinės visuomenės, šiuolaikinio pasaulio problema, kurią sprendžia komanda. Procese dalyvauja ne tik chirurgai, bet ir dietologas, gastroenterologas, kartais ir psichologas. Pacientas turi būti motyvuotas“, - apie operacinį nutukimo gydymą kalbėjo Klaipėdos jūrininkų ligoninės pilvo chirurgas dr. Olegas Deduchovas.

„Tuščios“ kalorijos ir sėslumas

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytoja dietologė Justina Liniauskaitė-Kekė pasakojo, kad prieš sprendžiant dėl operacinio gydymo vyksta konsultacijos, bandant padėti pacientams atsikratyti svorio kitais būdais.

Gydytojos dietologės teigimu, labai dažnai pacientai savo antsvorį ar nutukimą paaiškina mitybos režimo nesilaikymu.

"Labai dažnai yra užimtas darbas, kai žmonės valgo kartą per dieną, antroje dienos pusėje.

Būna persivalgymas, labai didelės porcijos, nelabai sveikas maistas, nesubalansuota mityba.

Kadangi vyrauja greitas gyvenimo tempas, tad ir maistas yra „greitas“, daug „tuščių“ kalorijų - kai gauname kalorijas, bet mažai vitaminų, mikroelementų, mineralų.

Tokios nesudegintos „tuščios“ kalorijos ir virsta riebalais.

Kita labai didelė problema yra fizinio aktyvumo trūkumas", - vardijo J. Liniauskaitė-Kekė.

Pacientai mokomi laikytis mitybos režimo, rinktis sveikesnius produktus, skatinami daugiau judėti.

Jei tai nepadeda, svarstoma operacijos galimybė.

Tačiau gydytoja dietologė pabrėžė, kad operacija nereiškia, kad pacientui nebereikės stengtis kontroliuoti savo svorį.

"Vis tiek reikia laikytis sveikos mitybos rekomendacijų, tam tikro režimo.

Įvertiname, ar pacientas yra motyvuotas, kad po operacijos situacija nesikartotų, jis laikytųsi tinkamo mitybos režimo, maitintųsi sveikai", - sakė J. Liniauskaitė-Kekė.

Gydytoja dietologė pasidžiaugė, kad ruošiantis pirmosioms endoskopinėms skrandžio mažinimo operacijoms vienam pacientui taip sėkmingai pavyko koreguoti savo gyvenimo būdą, mitybą, o sykiu ir svorį, kad buvo nutarta operacijos atsisakyti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder