Kas yra SPF, apsauga nuo saulės ir kaip ji veikia?

Ekspertai sutinka, kad kremas nuo saulės – purškiamas, losjonas, gelis ar vaškas – yra esminė kasdienės odos priežiūros dalis. Kremai nuo saulės apsaugo odos ląsteles nuo DNR pažeidimų, kurie gali paskatinti priešlaikinį odos senėjimą ir odos vėžio vystymąsi, teigia Odos vėžio fondas.

 

Bet kaip veikia apsaugos nuo saulės priemonės? Čia mes plačiau pažvelgsime į tai, kaip konkretūs apsaugos nuo saulės filtrai veikia mūsų odą apsaugodami nuo saulės.

Kas yra apsauga nuo saulės?

Ultravioletiniai A (UVA) ir ultravioletiniai B (UVB) spinduliai yra saulės spindulių tipai, kurie elektromagnetiniame spektre patenka tarp matomos šviesos ir rentgeno spindulių.

Abiejų tipų UV spinduliuotę spinduliuoja saulė ir soliariumų gultuose esanti šviesa. Žmogaus akys nemato šių spindulių, nes jų bangos ilgiai yra trumpesni, lyginant su matomą šviesa.

Apsauginiai nuo saulės kremai yra sudaryti iš cheminių medžiagų, kurios neleidžia UV spinduliuotei nudeginti odos. Tačiau ne visi kremai nuo saulės užtikrina tokią apsaugą vienodai.

Pasak Amerikos chemijos draugijos (ACS), dauguma apsaugos nuo saulės priemonių yra gaminami naudojant panašią formulę. Bent pusę įprastų kremų nuo saulės ingredientų sudaro stabilizatoriai, tokie kaip tirpikliai, konservantai, tirštikliai ir emulsikliai.

Šie junginiai išlaiko kitus ingredientus suspensijoje, prailgina produkto galiojimo laiką ir padeda išlaikyti jo konsistenciją. Maždaug ketvirtadalį įprasto kremo nuo saulės sudaro kvapai, drėkikliai ir kiti junginiai, kurie pagerina jo pojūtį, tekstūrą ar kvapą. Apsaugos nuo saulės veikliosios medžiagos, kurios blokuoja UV spindulius ir suteikia apsaugą nuo saulės, sudaro maždaug 20% įprastos apsaugos nuo saulės formulės.

Apsaugos nuo saulės gaminiuose daugiausia yra dviejų tipų veikliųjų medžiagų - cheminių UV filtrų, dar vadinamų „organiniais“ filtrais, ir fizinių arba neorganinių UV filtrų.

Pagrindinis skirtumas tarp šių apsaugos nuo saulės filtrų yra tai, kaip jie neleidžia kenksmingiems UV spinduliams prasiskverbti į odą.

Kaip veikia cheminiai filtrai nuo saulės?

Cheminiuose arba organiniuose produktuose nuo saulės yra UV filtrų, kurie sugeria UV spinduliuotę ir paverčia energiją šiluma, kuri vėliau išsisklaido iš odos. Cheminių UV filtrų pavyzdžiai yra tokios medžiagos, kaip avobenzonas, oktinoksatas ir oksibenzonas. Tokių medžiagų yra itin daug. 

JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtinti cheminiai UV filtrai yra pripažinti saugiais naudoti vietinėje kosmetikoje. Tačiau kartais kyla susirūpinimas dėl galimo jų pavojaus sveikatai.

avyzdžiui, nedidelis 2019 m. tyrimas parodė, kad pateptos ant odos šios cheminės medžiagos gali patekti į kraują, tačiau neaišku, ar tai turi kokių nors pasekmių organizmui.

Konkretesnis susirūpinimas buvo iškeltas dėl oksibenzono, kuris gali sutrikdyti tam tikrų hormonų veiklą, kai maitinamos laboratorinėms pelėms, tačiau toks pat poveikis nebuvo pastebėtas žmonėms, kurie vietiškai naudoja kremą nuo saulės, rašoma „Consumer Reports“.

Dėl šios priežasties Amerikos pediatrijos akademija (AAP) pataria tėvams nenaudoti oksibenzono turinčių apsaugos nuo saulės priemonių savo vaikams, kurių hormonus gaminančios endokrininės sistemos vis dar vystosi.

Tačiau atminkite, kad svarbu imtis priemonių, kad išvengtumėte saulės nudegimo, todėl geriau naudoti bet kokį apsaugos nuo saulės kremą nei visai nenaudoti apsaugos nuo saulės.

Kadangi cheminiai kremai nuo saulės turi įsigerti į odą, kad užtikrintų tinkamą apsaugą, jie nepalieka baltų, kreidos likučių, būdingų mineraliniams kremams nuo saulės.

Tačiau jie taip pat neužtikrina tiesioginės apsaugos nuo saulės. Po to, kai ant odos užtepamas cheminis kremas nuo saulės, užtrunka maždaug 20 minučių, kad medžiaga pasiektų gilesnius odos sluoksnius ir taptų veiksminga.

Be to, cheminiai kremai nuo saulės gali netikti žmonėms, sergantiems rožine, melasma, jaunatviniais spuogais ir kitomis uždegiminėmis odos ligomis.

Kadangi organiniai UV filtrai veikia išskirdami šilumą nuo odos paviršiaus, jie gali sudirginti ir sukelti diskomfortą tiems, kurių oda yra sudirgusi. Tai pat cheminiai filtrai nuo saulės gali sukelti alergines reakcijas, kurios gali pabloginti hiperpigmentacijas. 

Cheminės apsaugos nuo saulės priemonės dažnai yra skirtos apsaugoti tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Tačiau, nors vieno tipo cheminiai UVB filtrai gali padengti visą UVB spinduliuotės spektrą, UVA filtrai yra veiksmingi tik prieš tam tikrus UVA bangos ilgius, teigiama medicinos šaltinyje StatPearls.

Dėl to apsaugos nuo saulės preparatuose dažniausiai naudojamas kelių organinių UV filtrų derinys, siekiant užtikrinti visapusišką plataus spektro apsaugą.

Tačiau didelis trūkumas yra tai, kad šie junginiai netirpsta vandenyje, todėl jie gali prilipti prie įvairių vandens organizmų ir kelti potencialią grėsmę jūrų ekosistemoms.

Havajai uždraudė prekiauti kremais nuo saulės, kurių sudėtyje yra oksibenzono ir oktinoksato, jog apsaugotų savo koralinius rifus nuo galimos žalos gamtai.

Pažymėtina, kad daugelis tyrimų, rodančių, kad šie UV filtrai kenkia jūros gyvybei, buvo laboratoriniai tyrimai, kurių metu buvo naudojamos itin didelės junginių koncentracijos, lyginant su realiomis plaukimo ir nardymo vietomis. Nepaisant to, galimas apsaugos nuo saulės ingredientų poveikis koralams ir kitiems jūros gyvūnams kelia susirūpinimą ir yra tiriamas.

Kaip veikia mineralinės apsaugos nuo saulės priemonės?

Fizinės apsaugos nuo saulės priemonės, taip pat žinomos kaip mineralinės apsaugos nuo saulės arba „saulės blokai“, turi mineralinių UV filtrų, kurie yra ant odos paviršiaus ir veikia kaip fizinis barjeras. Pasak StatPearls, šie mineraliniai junginiai, tokie kaip cinko oksidas ir titano dioksidas, atspindi ir išsklaido UV spindulius taip pat, kaip ir drabužiai.

Dėl to fizinės apsaugos nuo saulės priemonės yra veiksmingos iškart jas panaudojus ir užtikrina gerą apsaugą nuo UVA ir UVB spindulių.

Kita vertus, mineraliniai filtrai gali palikti nepageidaujamą baltą dėmę ant odos, kai naudojami aukštos apsaugos nuo saulės kremų formulėse. Taip pat būtina dažnai tepti, nes dėl prakaito ir vandens mineralinės apsaugos nuo saulės priemonės gali lengvai nusitrinti.

Mineraliniai UV filtrai yra stabilesni, o tai reiškia, kad jie ilgiau išlaiko savo apsaugines savybes veikiant UV spinduliams.

Jautrią odą turintys žmonės gali teikti pirmenybę mineraliniams kremams nuo saulės, nes jie mažiau dirgina jautrią odą.

Taip yra todėl, kad jie nekeičia UV spinduliuotės į šilumą, o neorganinių UV filtrų molekulės dydis yra per didelis, kad prasiskverbtų giliau, per odos barjerą.

Šaltinis: https://www.livescience.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder