Kai organizme jo stinga, esame liūdni ir apatiški, tačiau per didelis kiekis gali sukelti galvos svaigulį – kaip rasti aukso viduriuką

Ekspertai aiškina, kas gi tas laimės hormonas, kokiu būdu serotoninas veikia žmogaus organizmą ir kaip vos penkias minutes pagausinti jo kiekį organizme.

Organizatorių nuotr.

lifeofpix.com nuotr.

Kas yra serotoninas

Serotoninas – cheminė medžiaga, glaudžiai susijusi su žmogaus psichologine ir fizine veikla, t. y. su apetitu, nuotaika, libido ir elgesiu.

Serotoninas sintezuojamas organizme: dalis – galvos smegenyse, dalis – žarnyne (80–90 proc.).

Serotoninas būtinas palaikyti psichoemociniam balansui, todėl jį dar vadina laimės hormonu. Tyrimų duomenimis, serotonino trūkumas sukelia depresiją, pasaulėžiūros sunkumų.

Kaip jis veikia

Serotoninas perduoda impulsus tarp nervų ląstelių, reguliuoja jų aktyvumą, duoda komandą vienokiam ar kitokiam veiksmui – džiaugtis, judėti, neliūdėti.

Serotoninas – teigiamo, stabilaus emocinio nusiteikimo garantas.

Mūsų nuotaika stipriai priklauso nuo tinkamo signalų perdavimo ir nuo serotonino lygio organizme. Kuo daugiau serotonino, tuo geriau.

Tiesa, laimės hormono perteklius organizme irgi gali turėti nemalonių padarinių – džiaugsmo perteklius galimas dėl neteisingo medikamento derinimo, tada gali svaigti galva, atsirasti mieguistumas ar nemiga, galimas staigus svorio mažėjimas ir pan.

Serotonino trūkumo požymiai – prasta nuotaika, silpnumas ir apatija.

Kad gamintųsi serotoninas, reikalinga saulės šviesa – būtent todėl vasara gyvenimas labiau džiugina, o žiemą norisi gulėti po patalais ir liūdėti dėl beprasmiškai prabėgusių metų.

Kaip padėti organizmui gaminti serotoniną?

Jeigu jaučiate, kad gyvenimas ėmė mažiau džiuginti, gali būti, kad priežastis – serotonino trūkumas. Pamėginkite padėti organizmui pagaminti daugiau serotonino.

Valgykite

Jūsų pasirinkimas – produktai, kuriuose daug triptofano; ši amino rūgštis yra serotonino pirmtakas, bet jos neįmanoma serotonino sintezė. Rekomenduotini produktai: raudona mėsa, žuvis, sūris ir varškė, moliūgų sėklos, žemės riešutai ir kedro riešutai.

Atsisakykite kofeino

Nerekomenduojami kava, arbata, šokoladas. Kofeinas trukdo gamintis serotoninui.

Kalbėkite

Serotonino lygį gali padidinti savitaiga. Hormonas ir laimė turi dvipusį ryšį, taigi, veikia vienas kitą. Psichoterapija, nuoširdūs pokalbiai, juokas – tai gerina emocinę būseną.

Mėgaukitės saule

Kaip jau kalbėjome, saulės šviesa spartina serotonino sintezę. Todėl dažniau būkite lauke, eikite pasivaikščioti.

Sportuokite

Fiziniai pratimai spartina serotonino gamybą smegenyse, todėl depresijos apimtiems žmonėms patariama lankyti kokius nors sportinius užsiėmimus, bėgioti. Sportas naudingas ne tik kūnui, bet ir emocinei būsenai.

Organizatorių nuotr.

lifeofpix.com nuotr.

delfi.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder