Daktaras Thomas Tsai priešais jį švytinčiai moteriai atliko svorio metimo operaciją tik prieš šešis mėnesius, tačiau ji jau buvo pasikeitęs žmogus.
Dešimtys svarų nukrito nuo jos kūno svorio, todėl sumažėjo ne tik skaičius pagal skalę, bet ir tikimybė, kad ji susirgs galimai gyvybei pavojingomis sveikatos problemomis. Trokštamas karjeros paaukštinimas padidino jos naują pasitikėjimo savimi jausmą.
Ji buvo toks pat darbštus žmogus, koks buvo prieš operaciją, bet nebesusidurdavo su stigma, susijusia su jos svoriu, sako su Harvardu susijusios Brigham and Women’s ligoninės bariatrijos chirurgas daktaras Tsai. Pagerėjo ne tik jos sveikata, bet ir operacija galėjo prisidėti prie socialinės ir profesinės naudos.
Taip pat žinomos kaip bariatrinė arba metabolinė chirurgija – atsižvelgiant į jos poveikį tiek svoriui, tiek organizmo maisto skaidymui į energiją, tokios procedūros kažkada buvo laikomos paskutine išeitimi žmonėms, sergantiems nutukimu.
Tačiau dabar gydytojai ir pacientai svorio mažinimo operaciją laiko aktyvia priemone, padedančia užkirsti kelią sveikatai, susijusiai su dideliu nutukimu, įskaitant diabetą, širdies ligas ir miego apnėją.
Vienas įrankis tarp daugelio
Nors daugiau nei 70% amerikiečių kovoja su antsvoriu ar nutukimu, Nacionalinių sveikatos institutų duomenimis, bariatrinė chirurgija yra galimybė tiems, kurie yra nutukę. Paprastai tai reiškia, kad kūno masės indeksas (KMI) yra 40 ar didesnis arba KMI yra 35 ar didesnis žmonėms, kurie taip pat turi su svoriu susijusių sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, diabetas, didelis cholesterolio kiekis ar miego apnėja.
Šiems žmonėms bariatrinė chirurgija gali būti priemonė numesti svorio, kai dietos, mankšta, vaistai ar kiti gydymo būdai nepadėjo. Vis dėlto tai nėra lengva išeitis – tik tam tikras ,,tiltas", sako daktaras Tsai. Chirurgija neveiks, jei pacientai taip pat nepakeis savo bendro požiūrio į maistą ir fizinį aktyvumą.
Dauguma svorio metimo operacijų atliekamos naudojant minimaliai invazinius metodus, o tai reiškia, kad chirurgai naudojami maži įrankiai per kelių cento dydžio pjūvius pilve. Skirtingu mastu procedūros sumažina skrandžio dydį ir keičia maistinių medžiagų pasisavinimą.
Tarp populiariausių variantų yra skrandžio dalies pašalinimas ir viso skrandžio pašalinimas, o pastarasis labiau modifikuoja vidaus organus, kad pakeistų virškinimą ir „alkio hormono“ lygį, sako dr. Tsai. Kai kurie žmonės gali būti kandidatai į skrandžio tvarstį – procedūrą, kurios metu aplink skrandį uždedamas pripučiamas vamzdelis, siekiant apriboti jo talpą.
Daug naudos sveikatai
Kasmet daugiau nei 250 000 amerikiečių, daugiausia moterų, atlieka svorio mažinimo operaciją, o daktaras Tsai pažymi, kad skaičius nuolat didėja.
Remiantis Amerikos metabolinės ir bariatrinės chirurgijos draugijos duomenimis, procedūros gali sumažinti priešlaikinės mirties riziką nutukusiems žmonėms iki 50%. Labai nedaug vaistų ar gyvenimo būdo pokyčių turi tokį ilgalaikį poveikį sveikatai.
Daugybė naujausių tyrimų atskleidė konkrečius pavojus sveikatai, kuriuos operacija gali pagerinti. 2022 m. birželio 3 d. internete JAMA paskelbtas tyrimas rodo, kad nutukusiems suaugusiems, kuriems atliekamos svorio metimo procedūros, rizika susirgti vėžiu yra 32 % mažesnė ir rizika nuo jo mirti 48 % mažesnė, palyginti su pacientais, kuriems operacija nebuvo atlikta.
Nutukimas padidina riziką susirgti 13 skirtingų vėžio tipų, kurie kartu sudaro 40 % visų kasmet diagnozuojamų vėžio atvejų, sako dr. Tsai. Tarp jų yra ir gimdos endometriumo vėžys.
Keli tyrimai parodė, kad bariatrinė chirurgija taip pat sumažina didelių širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip insultas ir miokardo infarktas bei jų komplikacijų riziką, priduria dr. Tsai. Kai kurie pacientai gali nebevartoti daugelio ar visų vaistų, taip pat pagerėjo miego apnėja ir cukraus kiekis kraujyje. O pacientų, kuriems skaudėjo nugarą ar sąnarius, judrumas akivaizdžiai pagerėja.
Kokių rezultatų galite tikėtis? Dr. Tsai sako, kad gali būti, jog netenkama 20–30 % savo kūno svorio – dažniausiai tai įvyksta pirmaisiais metais po operacijos. Tai ne aukso standartas, bet ji tikrai gali padėti pradžios tašką sveiko gyvenimo būdo kelionėje.
Šaltinis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą