Jūrininkų ligoninės medikai ruošiasi unikaliai skrandžio mažinimo operacijai

Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai žengia koja kojon su naujausiomis technologijomis, tad šiuo metu jau vyksta pasirengimas unikaliai ir pirmajai Baltijos šalyse endoskopinei skrandžio mažinimo operacijai. Unikali operacija bus atliekama per natūralias žmogaus angas - be jokio pjūvio.

Naujoji operacija Klaipėdos jūrininkų ligoninėje bus atliekama Abdominalinės chirurgijos skyriuje, kuris orientuojasi į tausojančias operacijas ir mažai invazinę chirurgiją. Šiame skyriuje taip pat atliekamos planinės bei skubios pilvo ertmės organų, odos ir poodžio, skydliaukės operacijos, taip pat endoskopinės virškinamojo trakto organų operacijos.

Daugiausia operacijų šiame skyriuje atliekama laparoskopiniu būdu, taikomi ir dar mažiau invazyvūs metodai, tokie kaip mini laparaskopija, vieno pjūvio laparoskopija.

Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjo Martyno Sokolovo teigimu, ligoninėje dirbantys medikai nuolat stengiasi įsisavinti naujus, unikalius metodus ir koja kojon žengti su šiuolaikinėmis technologijomis.

„Chirurgija nuolat tobulėjo ir tobulėja, nuo laparoskopinės chirurgijos iki endoskopinės chirurgijos, kai su lanksčiu endoskopu per skrandį ir žarnyną atliekamos įvairios operacijos. Taip pat ir kompleksinės operacijos, kai deriname chirurginius metodus su endoskopiniais, plečiasi jų panaudojimo galimybės, ateina nauji metodai, kurie dar gana nauji ne tik Europoje, bet ir pasaulyje“, - apie Abdominalinės chirurgijos skyriaus nuolatinį tobulėjimą kalbėjo M. Sokolovas.

Jam pritarė ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Olegas Deduchovas, kuris pažymi, jog Abdominalinės chirurgijos skyriaus gydytojai turi sukaupę itin didelę endoskopinių operacijų patirtį.

"Šiame skyriuje atliekamas labai platus spektras operacijų, kurį šiuo metu dar labiau išplėtėme.

Atsiranda vis daugiau endoskopo panaudojimo galimybių. Pastaruoju metu pasaulyje, ypač Japonijoje, endoskopu operuojami ankstyvieji navikai. Išsaugomas organas pašalinant vien tik pažeistą gleivinę.

Operacijų spektras plečiasi, endoskopinė chirurgija vis didina pritaikymo galimybes, ir taip mes nuolat tobulėjame, stengiamės sekti naujoves bei pritaikyti sukauptą patirtį Lietuvoje", - pažymi O. Deduchovas, kuriam teko stažuotis geriausiose pasaulio klinikose Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Vokietijoje.

Nutukimas yra liga

Gydytojai pabrėžia, kad pasaulyje vis daugėja sergančiųjų nutukimu. Žmogaus svoris turi didelę įtaką sveikatai ir fiziniam aktyvumui, per didelis kūno svoris - antsvoris ir nutukimas - ne tik nuvargina raumenis, pažeidžia sąnarius, didina kraujospūdį, bet ir sunkina širdies darbą.

Taip pat nutukimas skatina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo, osteoartrito, kojų venų trombozės, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų raidą.

„Akivaizdu, kad Ameriką ir Europą dėl fizinio aktyvumo stokos, kalorijų pertekliaus kankina nutukimo epidemija. Jau daugelį metų pasaulyje yra labai populiarios įvairios skrandžio mažinimo operacijos, kurios padeda pacientui atsikratyti antsvorio, pakoreguoja ar net visiškai pagydo gretutines ligas, sąnarių skausmus, cukrinį diabetą, arterinę hipertenziją, miego sutrikimus, kilusius dėl nutukimo. Tokios operacijos yra naudingos labai nutukusiems žmonėms, kai nutukimo nepavyksta atsikratyti natūraliomis priemonėmis“, - sakė gydytojas O. Deduchovas.

Nauji gydymo metodai

Prieš keletą metų atsirado ir sparčiai populiarėja skrandžio mažinimo operacijų modifikacija - endoskopinė skrandžio plastika, kuri pasižymi dar mažesniu invazyvumu ir atliekama be jokio pjūvio. Pasak gydytojo, tokios operacijos Europoje pradėtos atlikti prieš maždaug penkerius metus ir jau yra išoperuoti tūkstančiai pacientų, tačiau Baltijos šalyse endoskopinė skrandžio plastika - naujovė.

Mokslininkai jau kelerius metus analizuoja ir stebi naująjį metodą, o rezultatai rodo, jog tokios operacijos, įvertinant mažą invazyvumą, saugumą ir klinikinį efektyvumą, yra labai perspektyvios.

Operacijos naujuoju metodu taip pat pasižymi mažesne komplikacijų rizika, nėra pooperacinių chirurginių žaizdų ir beveik nejaučiamas skausmas. Skrandžio mažinimo operacijos ypač tinka pacientams, kurių dėl sudėtingos anatomijos ir itin didelio nutukimo chirurgai nesiryžta operuoti.

„Endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos metu skrandis yra užsiuvamas iš vidaus, suformuojamas “vamzdelis„, naudojant specialų vienkartinį įrenginį, montuojamą ant endoskopo, ir nereikia prieigos per pilvo sieną. Ši operacija pasižymi dideliu efektyvumu ir saugumu, statistiškai praėjus dvylikai mėnesių po operacijos pacientai atsikrato iki 70-80 proc. antsvorio, sumažinamos gretutinių ligų komplikacijos ir rizika“, - pasakojo O. Deduchovas.

Pasak gydytojo, ši operacija gali būti visiškai rekonstruojama, tai yra atkuriama skrandžio buvusi apimtis. Taip pat operacija nepanaikina galimybės ateityje atlikti įprastinę chirurginę skrandžio mažinimo operaciją.

Dirbs gydytojų komanda

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje laboratorinėmis sąlygomis jau įvyko pirmoji dalis mokymų, kuriuose dalyvavo konsultantas ekspertas iš Didžiosios Britanijos. Endoskopinėje operacinėje gydytojai įvaldė unikalaus metodo techniką naudodami kiaulės skrandžio preparatus.

"Balandžio pabaigoje numatomi mokymai Vokietijoje, Hamburge. Ten mokysimės atlikti endoskopines skrandžio mažinimo operacijas, stebėsime, kaip jas atlieka ekspertai, o gegužės mėnesį planuojame pirmąsias tokias operacijas atlikti Klaipėdos jūrininkų ligoninėje.

Būsime pirmieji Baltijos šalyse, atlikę endoskopinę skrandžio mažinimo operaciją - skrandžio plastiką.

Operacijoje dalyvaus ekspertas iš Vakarų Europos ir asistuos mums atliekant pirmąsias operacijas. Pirmos endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pacientams bus atliekamos nemokamai", - pasakojo abdominalinės chirurgijos gydytojas O. Deduchovas.

Pacientai dėl endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos jau šiuo metu gali kreiptis į gydytoją O. Deduchovą. Tačiau tokios operacijos bus atliekamos tik žmonėms, turintiems itin didelį nutukimą, kai kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 35 arba kai KMI didesnis nei 30 ir žmogus turi gretutinių ligų, diabetą ar pan. Pasak O. Deduchovo, su pacientu dirbs visa komanda: dietologas, endokrinologas, psichologas, gastroenterologas, abdominalinės chirurgijos gydytojas bei slaugytoja. Visi gydytojai paciento būklę vertins tiek prieš planuojamą operaciją, tiek ir po jos.

„Gydytojų dietologų darbas yra itin svarbus, jie po operacijos pacientams pritaiko ir paskiria tam tikrą dietą, padeda pacientui pereiti prie kitokio mitybos režimo. Taip pat labai svarbu tai, kad po operacijos pacientui yra privaloma laikytis griežtų rekomendacijų - ne tik dietologo, bet ir chirurgo“, - sakė O. Deduchovas.

Gydytojo teigimu, kiekvienam pacientui atskirai yra įvertinama chirurginio gydymo galimybė, o kai kuriais atvejais, kai žmogus turi itin didelį nutukimo laipsnį ir fiziškai jo negalima operuoti - implantuojamas skrandžio balionas.

Specialios medžiagos balionas skrandyje užpildomas skysčiu, jis užima apie 500 ml skrandžio tūrio. Dėl to žmogus suvalgo mažiau maisto ir svoris ima mažėti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder