Gydytojo urologo žinutė vyrams: yra būdai išsaugoti seksualinio gyvenimo kokybę, tik nebijokite, nesigėdykite ir pasistenkite!

(2)

Nors apie seksualinę sveikatą neretai vis dar drovimasi kalbėti, medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojas urologas Tomas Gudauskas sako, jog ji yra nepaprastai svarbi visaverčiam kokybiškam gyvenimui.

Patyrusio specialisto teigimu, gera seksualinė sveikata skatina pasitikėjimą savimi, socialinį bendravimą, poros prieraišumą, intymių santykių kokybę, o visa tai turi didelę reikšmę bendram gyvenimo kokybės vertinimui.

„Tuo tarpu seksualinės sistemos sutrikimai, nuolat pasikartojančios nesėkmės ir nusivylimai intymiuose santykiuose, turi didelę įtaką žmogaus fizinei bei emocinei sveikatai.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad lytinio gyvenimo kokybė stipriai susijusi su sėkme kitose gyvenimo srityse bei bendru žmogaus laimės jausmu“, – pabrėžia gydytojas.

Pasak T. Gudausko, vyrų lytinės funkcijos sutrikimai dažniausiai pasireiškia libido sumažėjimu, susilpnėjusia erekcija ar nesugebėjimu jos išlaikyti reikiamą laiką. Šiuos sutrikimus labai dažnai nulemia žema savivertė ir emocinė įtampa, dažnai juos lydi baimės, nepilnavertiškumo ir gėdos jausmas.

uro

Šių sutrikimų priežastys gali būti įvairios. Jos skirstomos į psichosocialines, organines ir mišrias.

Pasak gydytojo urologo, nors visų amžiaus grupių vyrams gan dažnai nustatomos mišrios seksualinių sutrikimų priežastys, visgi jaunesnio amžiaus vyrų nusiskundimai dažniausiai susieti su psichosocialiniais sutrikimais, savikritika ar per dideliais lūkesčiais vertinant asmeninius santykius.

Vyresnio amžiaus vyrams seksualiniai sutrikimai gali atsirasti ir dėl organinių sutrikimų, todėl, pasak specialisto, šiuo atveju diagnozuojant problemos priežastis labai svarbus gydytojo specialisto įsitraukimas ir išsamus anamnezės surinkimas.

Tomo Gudausko teigimu, vis dar neretai manoma, kad erekcijos sutrikimai – tai natūrali senėjimo pasekmė ir belieka su tuo susitaikyti.

„Kalbantis su vyresnio amžiaus vyrais apie jų seksualinę sveikatą, dažnai tenka išgirsti žodžius: „ko čia norėti, juk amžius toks“. Tačiau medicina sparčiai tobulėja, atsiranda vis naujesni bei efektyvesni gydymo būdai, todėl vyro amžius šiandien nebėra toks svarbus rodiklis.

Kompleksiškai ištyrus vyresnio amžiaus vyrus, įvertinus gretutines ligas, vartojamus vaistus, galima skirti atitinkamą gydymą, galintį efektyviai pagerinti seksualinę sveikatą ir vyresniame amžiuje“, – aiškina gydytojas.

Kalbant apie seksualinių sutrikimų gydymą, patyręs specialistas sako, jog kiekvienu individualiu atveju pirmiausia stengiamasi maksimaliai tiksliai nustatyti sutrikimų priežastis, o jau tada pradėti jas šalinti.

„Vienu atveju užtenka atviro ir nuoširdaus pokalbio, išsklaidančio nerimą ar perdėtus lūkesčius. Paprastai jis veikia kaip psichoterapija, o po jo dažnai išgirstame: „o aš maniau, kad tai nėra normalu“.

Dažnu atveju individualus arba abiems su partneriu taikomas psichoterapinis gydymas turi labai svarbią reikšmę seksualinių problemų sprendimui. Vyresniems vyrams neretai prireikia ir medikamentinio gydymo, tačiau, ištobulinti naujos kartos vaistai, kitaip nei vartoti anksčiau, neturi nepageidaujamo šalutinio poveikio ir prie jų nepriprantama.

Gydymui gali būti pasitelkiamos ir fizinės priemonės ar chirurginiai metodai. Remiantis moksliniais tyrimais, apie 5 proc. seksualinės sveikatos sutrikimų priežasčių, deja, taip ir lieka nenustatytos, todėl ir taikomas kompleksinis gydymas gali būti nepakankamai efektyvus“, – sako Tomas Gudauskas.

Gydytojas pabrėžia, jog seksualinės sveikatos problemos neišsispręs savaime. Nevertinant jų kritiškai ar susitaikius su esama sveikatos būkle ir nesikreipiant dėl gydymo, stipriai nukenčia gyvenimo kokybė, emocinė ir fizinė sveikata, sukurianti bendrą laimės pojūtį. Nesprendžiama problema dažnai neigiamai paveikia ir santykius su partnere.

„Visų amžiaus grupių vyrams noriu perduoti svarbią žinutę – nebijokite, nesigėdykite ir pasistenkite suprasti, jog kalbėti apie seksualinę sveikatą, ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus bei stengtis pagerinti seksualinį gyvenimą – tai reiškia rūpintis savo ir partnerės sveikata bei gyvenimo kokybe.

Kiekvienas iš mūsų turėjome, turime ar turėsime seksualinės sveikatos sutrikimų, tačiau gydytojas specialistas gali padėti sėkmingai išspręsti jus varginančias problemas.

Svarbu, pajutus neraminančius simptomus ir esant bet kokioms dvejonėms, atvykti pasitikrinti ir laiku pradėti gydymą. Po vieno nepavykusio lytinio akto pas gydytoją skubėti nereikėtų, tačiau, jei tai kartojasi, nedelskite kreiptis pagalbos“, – pabrėžia T. Gudauskas.

Norintiems kuo ilgiau džiaugtis puikia seksualine sveikata ir visaverčiu intymiu gyvenimu gydytojas urologas pataria laikytis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijų, skatinančių aktyvų gyvenimo būdą, sveiką mitybą, žalingų įpročių atsisakymą, gerą psichosocialinę būklę, o prireikus, savalaikę medicininę pagalbą.

Pasak patyrusio specialisto, sveikas gyvenimo būdas, didesnis fizinis aktyvumas, svorio korekcija, lėtesnis gyvenimo tempas, subalansuotas darbo ir poilsio režimas gali žymiai pagerinti bendrą vyrų sveikatos būklę, o tuo pačiu ir seksualinę sveikatą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder