Onkologiniai ligoniai

Gydytojai visame pasaulyje skambina pavojaus varpais dėl didėjančios epidemijos, kai jauniems žmonėms diagnozuojamas vėžys

(1)

Nuo 1990 m. iki 2019 m. jaunų žmonių vėžio atvejų visame pasaulyje padaugėjo 79 procentais, o mirčių skaičius išaugo 28 procentais. Tyrimai prognozuoja, kad 2030 m. diagnozių ir toliau daugės 31 proc., o mirčių skaičius išaugs 21 proc., - paskelbė dailymail.co.uk. 

Beveik visuose žemynuose daugėja įvairių rūšių vėžio atvejų jaunesniems nei 50 metų žmonėms, o tai kelia ypač daug problemų, nes šiose gyventojų grupėse liga paprastai užklumpa vėlesnėse stadijose, nes dauguma gydytojų nėra apmokyti ieškoti vėžio jauniems žmonėms.

Ligos paplitimo ir tipų skirtumai glumina mokslininkus ir paskatino kai kuriuos iš jų pradėti kelis dešimtmečius truksiančius mokslinių tyrimų projektus, kuriuose dalyvaus šimtai tūkstančių žmonių iš viso pasaulio. 

Pasaulyje daugiausiai ankstyvosios stadijos vėžio atvejų diagnozuojama Australijoje - 135 atvejai 100 000 gyventojų. 

Netoliese esanti Naujoji Zelandija yra antra pagal šį rodiklį - 119 jaunesnių nei 50 metų žmonių atvejų 100 000 gyventojų. 

Tačiau, nors Australijoje krūties vėžys yra dažniausia liga, kaimyninėje šalyje pirmoje vietoje yra storosios žarnos vėžys. 

Ekrano nuotr.

Ekrano nuotr.

Aukščiau pateiktame paveikslėlyje parodyta, kokia vėžio rūšis yra labiausiai paplitusi kiekvienoje šalyje

Azijoje Japonija ir Pietų Korėja gali būti netoli viena kitos ir panašios ekonominiu požiūriu, tačiau jose skiriasi ankstyvojo storosios žarnos vėžio, kurio atvejų sparčiau daugėja Pietų Korėjoje, rodikliai.

Jungtinės Amerikos Valstijos patenka į šeštąją vietą - 87 atvejai 100 000 jaunesnių nei 50 metų žmonių, o Jungtinė Karalystė užima 28 vietą - 70,5 atvejo 100 000 žmonių. 

Sparčiausiai daugėja gerklės ir prostatos vėžio atvejų.

Ankstyvosios stadijos vėžys, nuo kurio mirtingumas didžiausias, yra trachėjos, plaučių, skrandžio ir storosios žarnos vėžys. 

Specialistai jau seniai spėja, kad šį augimą gali lemti didėjantis nutukimas ir ankstyvesnė vėžio patikra, taip pat riebi mityba, alkoholio vartojimas ir tabako vartojimas.

Ekrano nuotr.

43 metų aktorė Olivia Munn neseniai atskleidė, kad jai buvo diagnozuotas krūties vėžys ir per pastaruosius 10 mėnesių jai buvo atliktos keturios operacijos.

Tačiau, kadangi gyvenimo būdas, įpročiai ir mityba įvairiose šalyse labai skiriasi, dabar jie mano, kad šie veiksniai ne visiškai lemia vėžio bangą.

Singapūro nacionalinio universiteto hepatologas Danielis Huangas (Daniel Huang) "Nature" sakė: "Daugelis iškėlė hipotezę, kad tokie dalykai kaip nutukimas ir alkoholio vartojimas gali paaiškinti kai kuriuos mūsų rezultatus.

Tačiau atrodo, kad reikia giliau pasinerti į duomenis".

Pastaruoju metu tyrėjai pradėjo kreipti dėmesį į genetinį ankstyvojo vėžio komponentą.

Kai kurie jų nustatė, kad jaunesniems žmonėms išsivysto agresyvesni navikai nei vyresniems pacientams, kurie geriau slopina žmogaus imuninę sistemą. 

Harvardo medicinos mokyklos patologas Šudži Ogino (Shuji Ogino) ir jo kolegos taip pat aptiko susilpnėjusį ankstyvaisiais navikais sergančių žmonių imuninį atsaką. 

Tačiau vis dėlto, pasak Ogino, skirtumai yra nežymūs ir aiškios priežasties nustatyti neįmanoma. 

Nauja mokslinių tyrimų sritis - organizmo mikrobiomo, t. y. visų žmogaus organizme natūraliai gyvenančių mikrobų - bakterijų, grybelių, virusų ir jų genų - sankaupos poveikis ankstyvam vėžiui. 

Mikrobiomas gali būti sutrikdytas dėl mitybos pokyčių ir dažnesnio antibiotikų vartojimo.

Mikrobiomo sutrikimas gali sukelti uždegimą, kuris siejamas su kai kurių ligų, įskaitant vėžį, plitimu. 

Tačiau šiuo klausimu reikia atlikti išsamesnius tyrimus. 

Ypač didelį susirūpinimą kelia storosios žarnos vėžys tarp jaunų žmonių. Duomenys parodė, kad 2010-2020 m. 20-34 metų amžiaus žmonių tarpe susirgimų skaičius išaugo 40 proc.

O prognozuojama, kad iki 2030 m. jų padaugės 90 proc. 

Storosios ir tiesiosios žarnos vėžys yra trečia pagal dažnumą rūšis JAV ir trečia pagrindinė vyrų ir moterų mirties priežastis.

Ekrano nuotr.
Aukščiau pateiktame paveikslėlyje nurodyti labiausiai paplitę vėžiniai susirgimai ir mirtingumo nuo jų rodikliai visose pasaulio šalyse 
Ekrano nuotr.
Aukščiau pateiktoje diagramoje pavaizduotas mirtingumo nuo vėžio pokytis visame pasaulyje
Ekrano nuotr.
Pateiktame grafike parodyta, kuriose šalyse vėžys yra pagrindinė ankstyvos mirties priežastis

ACS duomenimis, šiais metais bus nustatyta apie 153 000 storosios žarnos vėžio atvejų, iš jų 19 500 - tarp jaunesnių nei 50 metų žmonių.

Tikimasi, kad nuo šios ligos mirs apie 53 000 žmonių.

Ekspertams stengiantis kovoti su šia epidemija, neseniai paskelbta, kad kraujo testas, skirtas storosios žarnos vėžiui nustatyti, tyrime pasirodė gerai. 

Šis Guardant Health sukurtas testas dar nėra patvirtintas FDA, tačiau tikimasi, kad jis bus patvirtintas šiais metais. 

Juo ieškoma navikinių ląstelių ir ikivėžinių darinių DNR fragmentų, o JAV jis parduodamas už 895 JAV dolerius. 

Neseniai atlikto tyrimo metu buvo nustatyta 83 proc. vėžio atvejų, tačiau gydytojai vis dar rekomenduoja žmonėms atlikti kolonoskopiją - auksinį atrankinės patikros standartą - įvairaus amžiaus, atsižvelgiant į jų rizikos veiksnius.

Pasaulyje krūties vėžys yra liga, kuria dažniausiai sergama dešimtyse šalių, įskaitant JAV, Jungtinę Karalystę, Kanadą, Indiją, Pietų Afriką, Australiją ir Meksiką, o tai gali būti susiję su prieinamesnėmis atrankinėmis patikromis.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, po jos seka prostatos vėžys. 

Siekdami kovoti su epidemija, mokslininkai pradeda bendradarbiauti tarp daugelio šalių ir tirti šią temą, tačiau ekspertai pabrėžia, kad prieš atskleidžiant tikrąją priežastį reikės išanalizuoti dešimtmečius kauptus duomenis.  

Ouklando (Kalifornija) visuomenės sveikatos instituto epidemiologė Barbara Cohn sakė, kad vėžys gali atsirasti praėjus daugeliui metų po galimo kancerogeno, pavyzdžiui, cigarečių ar cheminių medžiagų, poveikio. 

Ji sakė: "Jei latentinis periodas trunka dešimtmečius, kur tada ieškoti? Manome, kad norint tai suprasti, reikia ieškoti kuo ankstyvesniame gyvenimo etape".

Ekrano nuotr.
Juodosios panteros aktorius Chadwickas Bosemanas mirė 2020 m. sulaukęs 43 metų nuo storosios žarnos vėžio

Siekdami tai padaryti, mokslininkai nori surinkti 60 metų kauptus duomenis apie tūkstančius žmonių visame pasaulyje, kurie susirgo ankstyvuoju vėžiu  

Atlikus preliminarią 1959 m. gimdyvių, kurių vaikus mokslininkai nuo to laiko stebėjo, biologinių mėginių apžvalgą, nustatytas galimas ryšys tarp ankstyvojo storosios žarnos vėžio ir gimdoje patirto sintetinės hormono progesterono versijos, kuri kartais naudojama siekiant išvengti priešlaikinio gimdymo, poveikio. 

Dr. Edvardas Kimas (Edward Kim), Kalifornijoje esančios geriausios vėžio ligoninės "City of Hope" vyriausiasis gydytojas, jaunų žmonių vėžį pavadino "didėjančia epidemija, kurią stebime klinikoje". 

Ten dirbantys onkologai sakė CBS, kad jaunesnių nei 50 metų amžiaus žmonių vėžio atvejų skaičius yra didžiausias sergant krūties, gaubtinės žarnos ir plaučių vėžiu. 

Nors kai kuriose srityse padidėjo patikros apimtys ir JAV sumažėjo mirčių nuo vėžio atvejų (nors ekspertai teigia, kad šis mažėjimas nėra pakankamai spartus), kai kurių vėžio rūšių atvejų vis dar daugėja. 

41 metų Brandonui Arbiniui (Brandon Arbini) buvo diagnozuotas ketvirtos stadijos storosios žarnos vėžys ir jam teko pašalinti vieną storosios žarnos pėdą. 

Jis sakė CBS: "Vėžys, ypač gaubtinės žarnos vėžys, nebėra pagyvenusių žmonių liga. Ja suserga vis daugiau jaunų žmonių".

Tarp kitų vėžinių susirgimų, kurių skaičius didėja, yra gimdos vėžys - nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio vidurio jaunesnių nei 50 metų žmonių sergamumas juo padidėjo dviem procentais, rašoma žurnale "Nature" paskelbtame straipsnyje. 

Džuljeta Landgrave, kuriai trigubai neigiamas krūties vėžys buvo diagnozuotas 38 metų, sakė, kad jai yra tekę matyti ta pačia liga sergančių 20 metų amžiaus moterų. 

2016-2019 m. ankstyvojo krūties vėžio atvejų kasmet padaugėdavo keturiais procentais - nors mirčių nuo šios ligos sumažėjo.

Landgrave sakė: "Savo trigubai neigiamo vėžio grupėse mačiau moterų, kurioms yra 20 metų; tik pradedančioms savo gyvenimą, kurioms diagnozuojama ši siaubinga liga.

Taigi man pasisekė, kad galėjau pajusti guzelį ir galėjau pasisakyti už save".

„Pasaulinis vėžio fenomenas: ne tik Amerika, bet ir Jungtinė Karalystė, Japonija, Pietų Afrika ir Australija - vienos iš dešimčių šalių, kuriose paslaptingai padaugėjo įvairių rūšių jaunų žmonių navikų.

Gydytojai visame pasaulyje skambina pavojaus varpais dėl didėjančios epidemijos, kai jauniems žmonėms diagnozuojamos vėžinės ligos, kurios paprastai būdingos vyresnio amžiaus žmonėms.

Nuo 1990 m. iki 2019 m. jaunų žmonių vėžio atvejų visame pasaulyje padaugėjo 79 proc., o mirčių skaičius išaugo 28 proc.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder