Gydytoja paneigė mitą, kad sąnariais reikia rūpintis tik vyresniame amžiuje

Spalio 12-tą minėjome Pasaulinė artrito diena, todėl ta proga gydytojai skatina atkreipti dėmesį į sąnarių sveikatą ir į jų skausmą ar kitus nemalonius pojūčius nenumoti ranka.

Visuomenėje vis dar įprasta manyti, kad sąnarių problemos ir su jomis susijęs skausmas – tik vyresnio amžiaus žmonių problema. Ortopedė traumatologė Akvilė Vilkytė sako, kad šiuo mitu nereikėtų vadovautis, o sąnarių sveikata – mūsų pačių rankose.

Nuo įprastų kasdienių įpročių kaip mityba ar fizinis krūvis, iki pažangių medicininių priemonių, padedančių spręsti sąnarių skausmo bei susidėvėjimo problemas. 

 Svarbiausia – judėti

A. Vilkytė sako, kad norint skirti pakankamai dėmesio sąnarių sveikatai, visų pirma reikia suprasti jų sandarą. „Sąnarį sudaro jį supantis raumenynas, kremzlės bei raiščiai. Nors šios struktūros yra atsakingos už skirtingas funkcijas, jos visos yra vienodai svarbios", – teigia ji. 

Gydytoja pasakoja, kad net patys nenumanydami, sąnariais pradedame rūpintis dar vaikystėje – daug ir aktyviai judėdami, sportuodami.

Taip užtikriname, kad aplink sąnarį esantys raumenys būtų stiprūs. Raumenys stabilizuoja sąnarį ir užtikrina jo teisingą biomechaninę funkciją.

Norėdami išvengti traumų, kaip raiščių plyšimas, galime imtis prevencinių priemonių judėdami. Tai gali būti apšilimas, tempimo pratimai prieš pradedant sportuoti, patogi avalynė ir elementarus atsargumas sportuojant. 

Ypatingai turėtume saugoti atraminius paviršius – kremzlę. Tai sudėtingas audinys, kuris gali atsinaujinti iki 25-erių metų, o vėliau ima nykti. Nykimo procesas priklauso nuo daugybės veiksnių: genetinio polinkio ankstyvai artrozei, fizinio aktyvumo, anksčiau patirtų traumų, viršsvorio ir pan.

Pasak A. Vilkytės, dalį veiksnių galime keisti, daugiau dėmesio skirdami savo įpročiams ir gyvenimo būdui. Pasiekus tam tikrą kremzlės susidėvėjimo lygį, jos kokybei pagerinti verta taikyti specialias medicinines priemones.

„Šiuo metu pasiūla labai plati – nuo maisto papildų, moderniausių technologijų, nanostruktūrų iki kamienininių ląstelių terapijos", – įvardina gydytoja. 

Dažniausios sąnarių skausmo priežastys

Paklausta, kada verta kreiptis pagalbos į medikus, gydytoja rekomenduoja tik sutrikus sąnario funkcijai, atsiradus skausmui, tinimui ar kito pobūdžio diskomfortui.

Kalbėdama apie vaikų bei paauglių sąnarius, A. Vilkytė sako, kad jų sąnarių funkcija paprastai įvertinama kasmetinio bendros sveikatos būklės vertinimo metu.

„Kreiptis į ortopedą traumatologą neturint jokių skundų dėl skausmo, deformacijos ar judesio sutrikimo, o tik dėl profilaktinės apžiūros – nėra tikslinga. Ją puikiai gali atlikti šeimos gydytojas", – teigia ji. 

Dažniausia sąnarių skausmo priežastis, kurią išskiria A. Vilkytė, yra kremzlės pažeidimas. Skausmai ir nestabilumo pojūtis ar tik dalinė sąnario funkcija gali atsirasti ir plyšus raiščiams ar meniskams. Taip pat sąnarius gali skaudėti ir po erkės įkandimo, virusinių susirgimų, reumatologinių ligų.

Sąnarių sveikata – jūsų rankose

Mityba, gyvenimo būdas ir sportas – veiksniai, kurie tiesiogiai susiję su sąnarių sveikata ir

ilgaamžiškumu. „Kremzlės ląstelė pagal savo struktūrą yra viena sudėtingiausių ląstelių žmogaus kūne, todėl mityba jai turi daug įtakos.

Dėl to mes, ortopedai traumatologai, besiremdami Tarptautinės kremzlės regeneracijos ir išsaugojimo (ICRS) organizacijos gairėmis, kartais rekomenduojame sąnarius „pamaitinti" papildoma gliukozamino doze", – sako A. Vilkytė.

Ji priduria, kad fizinis aktyvumas iki 25 metų yra reikšmingas pokremzlinio sluoksnio tvirtumui. O ateityje – ir pačios kremzlės gyvybingumui.

Gydytoja pastebi, jog visuomenėje vis dar tikima, kad sąnario būklę gali pagerinti augalinių preparatų, kompresų, tepalų vartojimas. Gajus ir mitas, kad skaudant sąnariui būtina dėvėti įtvarą arba stengtis kuo mažiau judėti. 

Kitoks požiūris į sveikatą

„Šiuolaikiniai pacientai mus džiugina, nes keičiasi jų požiūris į sveikatą. Jie supranta, kad prevencija yra naudingesnė, kai pažeidimai sąnariuose dar nestiprūs", – džiaugsmo neslepia gydytoja.

Ji sako, kad pastaraisiais metais pasaulyje dar daugiau dėmesio skiriama ortobiologijai – kai taikant šiuolaikines technologijas, paciento imuninės ląstelės panaudojamos sąnarinių paviršių atnaujinimui.

Kitas novatoriškas būdas, galintis padėti žmonėms, kenčiantiems sąnarių skausmą – autologinių baltymų terapija. Ji ne tik padeda išsaugoti sąnarius, bet ir lėtina kremzlės dėvėjimosi, nykimo procesus.

Autologinių baltymų terapija puikiai tinka tiems, kam diagnozuotas ankstyvas ar vidutiniškai pažengęs osteoartritas ir kuriems operacijos ar kiti gydymo būdai nebuvo efektyvūs. 

Ši terapija taip pat gali padėti norintiems gyventi aktyviai ir savęs nevaržyti. Atologinių baltymų terapijos metu naudojama speciali ląstelių sistema, kurios pagalba, paėmus žmogaus kraujo  sukuriama unikali injekcija.

Ji suleidžiama tiesiogiai į sąnarį, o injekcijoje esantys baltymai padeda pašalinti skausmą sukeliančias priežastis. Pati procedūra yra itin paprasta ir trunka vos 30 min.

Anot A. Vilkytės, tai puikus būdas atitolinti operaciją ir ilgiau džiaugtis gyvenimu be skausmo. Geriausia tai, kad po procedūros pacientas gali iškart grįžti į kasdienę veiklą ir nepraranda darbingumo.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder