Garsai atrodo išblukę? Pasitikrinkite klausą

Viena iš pagyvenusių žmonių problemų – nusilpusi klausa, kurios nesprendžiant ima lydėti įvairios fizinės bei psichologinės pasekmės. Vis dėlto klausos centro „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė Ieva Raibužytė yra įsitikinusi, kad klausos sutrikimai brandžiame amžiuje yra labiau ne problema, o pačių žmonių požiūrio klausimas.

Ląstelės neatsinaujina – klausa negrįžta

Amžinojo veikimo variklio dar niekam nepavyko išrasti. Natūralu, kad senėjimo procesai vienaip ar kitaip paveikia žmonių sveikatą, savijautą, jutimus. Ne išimtis ir klausa. Su amžiumi susijusį klausos nusilpimą tenka patirti vienam iš penkių suaugusių žmonių ir daugiau nei pusei 80 metų sulaukusių senjorų.

Pasak gydytojos otorinolaringologės, Lietuvos otorinolaringologų draugijos pirmininkės Irinos Arechvo, klausos silpimo procesai prasideda jau apie 40-uosius gyvenimo metus ir bėgant metams vis stiprėja.

„Vidinėje ausyje esančios plaukuotosios ląstelės yra atsakingos už garso virpesių virtimą elektriniais impulsais, kuriuos smegenys interpretuoja ir suteikia garsui prasmę. Laikui bėgant šios ląstelės nyksta ir neatsinaujina, todėl ir klausa nebegali grįžti į normos ribas“, - su amžiumi susijusį klausos sutrikimo procesą paaiškino dr. I. Arechvo.

Gydytojos teigimu, klausos nusilpimą gali paspartinti genetiniai veiksniai, uždegiminės ausų ligos, degeneraciniai galvos smegenų pakitimai, tam tikrų medikamentų poveikis. Neretai reikšmingą vaidmenį kuria žalingi įpročiai, užsitęsęs stresas bei, žinoma, nuolatinis buvimas triukšmingoje aplinkoje.

Kreipiasi tik po 7-10 metų

Nors amžius klausą paveikia kone kas trečią senjorą, vos 1 iš 20 žmonių laiku kreipiasi į specialistus ir ieško sprendimų. Gydytojos I. Arechvo teigimu, tokią tendenciją gali lemti tai, kad klausa silpsta iš pradžių nepastebimai, palaipsniui. Aplinkos garsai pamažu ima tarsi „blukti“, netenka ryškumo. 

„Iš pradžių žmogus ima silpniau girdėti aukšto dažnio garsus, tokius, kaip paukščių čiulbėjimas, vaikų balsai, lapų šnarėjimas, vandens lašėjimas, neretai atsiranda ūžesys ausyse. Blankiau girdimi ar visai nebegirdimi S, Š, T, K, F, D garsai“, - tvirtino gydytoja otorinolaringologė.

Negirdint arba silpniau girdint tam tikrus garsus ir nejaučiant viso „garsinio paveikslo“, darosi sunku suprasti, ką pašnekovas nori pasakyti, sudėtinga perprasti ilgų sakinių esmę bei sekti pokalbį, kai bendrauja daugiau nei du žmonės.

„Nusilpusią klausą turintis žmogus dažnai būna įsitikinęs, kad jo klausa yra puiki – tai artimieji kalba neaiškiai, murma po nosimi ir televizorių klausosi per tyliai. Kartais pasitaiko, kad į klausos centrą pacientai kartu su namiškiais ateina ieškoti atsakymo – kuris yra teisus“, - sako I. Raibužytė.

Specialistė apgailestavo, kad atsakymų ir pagalbos ateinama ieškoti klausos nusilpimui jau gerokai pažengus. Neretai – praėjus net 7 ar 10 metų nuo garsų „blukimo“ pradžios.

Užburtas problemų ratas

Kas gali nutikti, jeigu nesirūpinsiu savo klausa ir nesiimsiu jokių veiksmų? Toks klausimas, o tiksliau – atsakymo į jį nežinojimas dažniausiai ir lemia uždelstus sprendimus.

Gydytoja I. Arechvo turi atsakymą dvejojantiems ir ragina neatidėlioti sprendimų rytojui.

„Bandydamas išgirsti ir suprasti žmogus deda daug pastangų. Tai labai vargina, sekina tiek fiziškai, tiek psichologiškai, kelia stresą. Dėl streso gali paūmėti kitos ligos, o negalėjimas kurti kokybiško dialogo - kelti diskomfortą, skatinti uždarumą, saviizoliaciją“, - galimas pasekmes vardino gydytoja.

Be to, pastebėta, kad klausos sutrikimų turintys ir jų nesprendžiantys žmonės dažniau skundžiasi atminties sutrikimais ir turi didesnę riziką susirgti demencija.

Pirmas žingsnis – pasitikrinti klausą

„Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė įsitikinusi, kad dėl amžiaus nusilpusi klausa yra labiau požiūrio klausimas, o ne problema.

„Problemos nelabai galime vadinti problema, jeigu yra nesudėtingų būdų ją išspręsti. Nusilpusią klausą galima kompensuoti moderniais klausos aparatais, kurie yra pritaikomi pagal paciento klausos duomenis, asmeninius pojūčius, garsų suvokimą“, - tvirtino I. Raibužytė.

Specialistė senjorams rekomenduoja kartą per metus pasitikrinti klausą ir neuždaryti durų į mėgstamas veiklas, pomėgius bei galimybę kokybiškai bendrauti.

„Audiomedika“ klausos centras spalį skelbia „Senjorų mėnesiu“ ir dovanoja nemokamą klausos patikrinimą bei specialisto konsultaciją. Daugiau informacijos:

https://www.audiomedika.lt/senjoru-menuo

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder