Fizinis aktyvumas ir COVID-19: pateikė mokslines analizes
(1)Buvęs ilgametis Lietuvos kūno kultūros akademijos, vėliau - Lietuvos sporto universiteto rektorius, profesorius, biologijos mokslų daktaras nuolat seka ir analizuoja naujausius mokslinius tyrimus ir savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje pateikia daugybę įvairiausių patarimų ir mokslinių įžvalgų apibendrinimų apie sveiką gyvenimo būdą, galimybes pailginti savo gyvenimo trukmę ir analizuoja, kokią įtaką mirtingumui nuo įvairių ligų daro judėjimas, kaip antsvoris atsiliepia žmonių sveikatai, kaip gerinti atmintį ir panašiai.
Profesorius A. Skurvydas yra išleidęs apie 500 mokslinių straipsnių, 10 knygų, dvi monografijas mokslo tematika ir toliau gilinasi į naujausias mokslo tendencijas.
„Savaitės ekspresas“ pateikia šio mokslininko įdomesnius pastebėjimus ir patarimus.
Skaičiai verčia suklusti
„Prieš treniruotę nevalgykit ir ypač nevalgykit saldžiai, “greitų„ angliavandenių (tačiau atsigerkit stiprios juodos kavos), jei norit “išmokyti„ griaučių raumenis, jų mitochondrijas gerai panaudoti riebalus fizinio krūvio metu! Primenu, jei ištreniruosit mitochondrijas “deginti riebalus„, tada būsit atlikę beveik svarbiausią sveikatos stiprinimo darbą“, - teigia žinomas mokslininkas.
Jis, remdamasis naujausia mokslininkų sistemine analize, padarė tris išvadas apie fizinį aktyvumą ir COVID-19:
„Pirma išvada: fizinis aktyvumas stiprina imuninę sistemą ir apie 31 proc. sumažina tikimybę susirgti COVID-19. Antra išvada: fizinis aktyvumas mirties nuo COVID-19 tikimybę sumažina apie 37 proc.“, - mokslininkų naujausią sisteminę analizę apibendrina A. Skurvydas.
Ir trečioji išvada: statistiškai reikšmingai daugiau susidaro antikūnų po skiepų žmonėms, kurie yra fiziškai aktyvūs.
„Mokslininkams labai įdomios COVID-19, fizinio aktyvumo ir ilgaamžiškumo temos. Kaip visa tai susiję ir panašiai. Atlikta tūkstančiai įdomių tyrimų, ir aš jau pateikiau jų analizę, kad žmonėms nereikėtų per daug gilintis ir skaityti visų tyrimų“, - „Savaitės ekspresui“ sakė A. Skurvydas.
Kas sveikatos lyderis?
Profesorius nuolat pateikia įvairias mokslines analizes ir skaičius, kaip elgtis ir kaip gyventi ilgai bei kokybiškai be vaistų, kaip stiprinti savo sveikatą judesiu ir panašiai.
Jis neseniai savo „Facebook“ paskyroje pateikė nefarmakologinės sveikatos stiprinimo geru mokslu pagrįstas 8 kryptis.
1) Fizinis aktyvumas - neabejotinas sveikatos stiprinimo lyderis.
„Optimalus fizinis aktyvumas (nuo 18 iki 64 metų amžiaus) - ne mažiau 300 min. per savaitę vidutiniu (pvz., pasivaikščiojimas greitu tempu) ir dideliu intensyvumu (pvz., bėgimas, krepšinio žaidimas, aerobika ar pasivaikščiojimus labai labai spėriu tempu) (įskaitant 2 kartus per savaitę būtinus atlikti jėgos pratimus)“, - pabrėžia A. Skurvydas.
2) Nepersivalgymas, „greitų“ angliavandenių (pvz., cukraus) ir sočiųjų riebiųjų rūgščių apribojimas, nepiktnaudžiaujant perdirbta mėsa ir nepamirštant daržovių, vaisių, jūros gėrybių bei įvairių prieskonių (kaip ciberžolės) vartojimo. Nepamirškim probiotikų ir multivitaminų, jei trūksta.
3) Nepiktnaudžiavimas alkoholiu, nerūkymas ir tik daktarui patarus vaistų vartojimas, ypač nepiktnaudžiaujant raminamaisiais vaistais ir antibiotikais.
4) Streso, emocijų, savęs valdymas, apraminimas - meditacija, „mindfulnes“, joga, šokiai, menai, žvejyba, literatūra, kelionės ir visa tai, kas širdžiai labai miela.
5) Nuolatinis mokymasis nuo naujų judesių iki naujų kalbų. Būkim smalsūs, nes tai labai gerai atnaujins mūsų smegenis.
6) Nuolatinis „komunikavimas“ su gamta, saule, vėju, lietumi, šalčiu, vandeniu, medžiais, žole, slėniais, upėmis, ežerais, sniegu, dilgėlėmis, rožių spygliais, smėliu... Tai grūdina imuninę sistemą, treniruoja smegenis, sensoriką.
7) Bendravimas su žmonėmis, su savo gerais draugais, giminaičiais, tėvais ir seneliais, broliais ir seserimis, esamais ir buvusiais mokytojais, darbo kolegomis...
8. Gerų darbų kitiems, pvz., kitoms kartoms, darymas - tai sielos stiprintojas.
9 ilgo gyvenimo principai pagal profesorių Albertą Skurvydą:
1. Judėk natūraliai per visą dieną - ne mažiau kaip 2-5 val. Nereikia būti supersportininku, norint ilgai ir sveikai gyventi - svarbu tik neužsisėdėti per dieną.
2. Prasmingai gyvenk, t. y. turėk gyvenimo tikslą.
3. Kasdien apramink save ir mažink įtampą bei stresą.
4. Valgyk iki 80 procentų sotumo.
5. Valgyk kuo daugiau daržovių, vaisių, jūros gėrybių.
6. Apdovanok save raudonojo vyno taure.
7. Aktyviai dalyvauk visuomenės gyvenime.
8. Būk mylimas ir mylėk kitus.
9. Turėk kelis tikrus draugus, su kuriais nuolatos bendrauk.
Rašyti komentarą