Ekspertai teigia, kad saugaus alkoholio vartojimo lygio nėra: štai kiek mirčių Europoje sukelia girtavimas
Apskaičiuota, kad alkoholis sukelia daugiau kaip 200 ligų ir traumų, todėl alkoholio daroma žala laikoma svarbia visuomenės sveikatos problema Europoje, kurioje alkoholio vartojimas yra didžiausias.
Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose daugėja su alkoholio vartojimu susijusių mirčių tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų.
Čia apžvelgiama padėtis Europoje.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Europos Sąjungos statistikos agentūros Eurostato duomenimis, Europos šalyse mirčių nuo alkoholio skaičius išlieka aukštas.
Remiantis naujausio Pasaulinio ligų naštos tyrimo duomenimis, pagal amžių standartizuotais duomenimis, Europoje didžiausias mirčių dėl alkoholio vartojimo rodiklis 100 000 gyventojų tenka Rusijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje.
Didžiausias mirtingumo dėl alkoholio vartojimo rodiklis ES buvo Bulgarijoje, o mažiausias - Maltoje.
PSO Europos regioninis biuras 2019 m. apskaičiavo, kad kasdien Europoje nuo alkoholio vartojimo miršta apie 800 žmonių, o viena iš keturių jaunų suaugusiųjų mirčių yra susijusi su alkoholio vartojimu.
Remiantis Eurostato 2011-2020 m. duomenimis apie 27 ES šalis, keturios su alkoholio vartojimu susijusios mirties priežastys, įskaitant piktybinius navikus, kepenų ligas ir psichikos sutrikimus, per šį laikotarpį šiek tiek sumažėjo.
PSO duomenimis, 2010-2016 m. ES taip pat šiek tiek sumažėjo alkoholio sukeltų mirčių skaičius.
Pasak PSO Europos regioninio biuro regioninės patarėjos alkoholio, neteisėtų narkotikų ir kalėjimų sveikatos klausimais daktarės Carinos Ferreira-Borges, "pastaraisiais dešimtmečiais alkoholio vartojimas mažėjo", daugiausia rytinėje regiono dalyje.
Vakarų Europoje alkoholio suvartojimo lygis išliko toks pat, kai kuriose šalyse jo suvartojimas didėjo, o kitose mažėjo.
Ferreira-Borges paaiškino, kad bendras mirtingumo lygis yra susijęs su bendru ekonomikos pagerėjimu, o gerėjant ekonominei situacijai visame regione, mirtingumas šiek tiek sumažėjo, taip pat ir nuo alkoholio sukeltų mirčių.
"Ši situacija gali keistis dėl pandemijų, karų ir kitų veiksnių poveikio", - sakė ji ir pridūrė, kad ji skiriasi priklausomai nuo šalies.
Remiantis Eurostato duomenimis, 2011-2020 m. ES šalyse lėtinių kepenų ligų, kurias sukelia alkoholio vartojimas, skaičius išliko toks pat, o mirčių nuo psichikos ir elgesio sutrikimų, susijusių su alkoholio vartojimu, šiek tiek padaugėjo.
"Moterų alkoholio vartojimas tampa panašus į vyrų
Apskritai vyrų alkoholio vartojimo ir su alkoholio vartojimu susijusių mirčių rodikliai yra aukštesni nei moterų, tačiau neseniai JAV atliktas tyrimas parodė, kad moterų mirtingumas nuo alkoholio vartojimo didėja sparčiau nei vyrų.
Alkoholio vartojimo įpročius tiriantys ekspertai teigė, kad ši išvada nestebina dėl besikeičiančių moterų socialinių įpročių.
"Jau kurį laiką žinome, kad vidutinio amžiaus moterys (40-50 metų) geria daugiau, - sakė Jungtinės Karalystės Tesaido universiteto (Teesside University) alkoholio ir visuomenės sveikatos tyrimų profesorė Dorothy Newbury-Birch.
Pasak jos, alkoholio vartojimas tapo socialiai priimtinesnis moterims, be to, atsirado kultūra, kaip po darbo atsipalaiduoti, ir pridūrė, kad prie to prisidėjo ir alkoholio pramonės rinkodara.
Tai gali būti susiję su tuo, kad "moterų alkoholio vartojimas tampa lygiagretus vyrų alkoholio vartojimui", sakė Newbury-Birch.
Tačiau situacija skiriasi JAV, kur per pastaruosius 10 metų alkoholio suvartojimo lygis ir mirtingumas nuo jo padidėjo, teigia Ferreira-Borges.
Vis dėlto, nors moterys dėl alkoholio vartojimo patirtų tokias pačias sveikatos problemas kaip ir vyrai, konkrečiai moterims "padidėjęs alkoholio vartojimas reikštų ir krūties vėžio atvejų skaičiaus padidėjimą", - sakė E. Ferreira-Borges.
"Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad toks padidėjimas būtų pastebėtas ne iš karto, nes vėžiui išsivystyti reikia laiko, o per ateinantį dešimtmetį", - sakė ji.
Tyrimas parodė, kad nėštumo metu išgėrus nedidelį kiekį alkoholio pakanka, kad pasikeistų kūdikio smegenys
N. Newbury-Birch pridūrė, kad svarbu nestigmatizuoti žmonių dėl alkoholio vartojimo.
"Nors tam tikrose amžiaus grupėse, tam tikrose kultūrinėse grupėse alkoholio vartojimas didėja, tačiau tai daro ne visi tos grupės nariai.
Ne kiekviena vidutinio amžiaus moteris per daug geria", - sakė ji.
"Tiesiog neteisinga stigmatizuoti tam tikrą grupę, kai iš tikrųjų problema yra ne tai, ką mes geriame. Tai spaudimas mums gerti".
"Nėra saugaus alkoholio kiekio
Mokslininkams nepavyko nustatyti saugios alkoholio vartojimo ribos, kurios neviršijus nekiltų pavojus sveikatai, sausio mėn. pareiškė PSO.
Alkoholio vartojimas gerokai padidina riziką susirgti vėžiu, nes sukelia mažiausiai septynių rūšių vėžį, teigė agentūra.
"Negalime kalbėti apie vadinamąjį saugų alkoholio vartojimo lygį. Nesvarbu, kiek išgeriate - rizika geriančiojo sveikatai prasideda nuo pirmojo bet kokio alkoholinio gėrimo lašo", - sakė F. Ferreira-Borges ankstesniame pareiškime.
Tai nustatyta ir 2018 m. žurnale "Lancet" paskelbtoje pasaulinėje analizėje.
Joje nustatyta, kad 2016 m. alkoholio vartojimas buvo septintas pagal svarbą mirties rizikos veiksnys ir lėmė 2,2 proc. moterų ir 6,8 proc. vyrų mirčių.
Europos regione, kuris yra didžiausias pasaulyje alkoholio vartotojas, taip pat yra daugiausiai su alkoholio vartojimu susijusių mirčių.
Kaip galima užkirsti kelią su alkoholiu susijusioms mirtims?
Vyriausybės turėtų mąstyti apie ilgalaikę alkoholio politiką, "Euronews Next" sakė ekspertai.
Neseniai Prancūzijoje parengtoje ataskaitoje nustatyta, kad dėl prarastų gyvybių ir išlaidų alkoholio ir tabako vartojimo prevencijai vyriausybė praranda daugiau pinigų nei uždirba iš šių produktų mokesčių.
Todėl mintis, kad legalūs narkotikai, tabakas ir alkoholis, yra naudingi valstybei, yra "nepagrįsta", teigiama Prancūzijos narkotikų ir priklausomybių tendencijų stebėjimo centro (OFDT) atliktoje analizėje.
Pasak Newbury-Birch, vyriausybės galėtų padaryti tai, kad įvestų minimalią alkoholio vieneto kainą.
"Tikrai įdomu, kad ten, kur alkoholis pigesnis, žmonės geria daugiau. Dėl to nekyla jokių abejonių. Kuo pigiau, tuo daugiau žmonių geria, kuo brangiau, tuo mažiau geria", - sakė ji.
2020 m. paskelbtame tyrime nustatyta, kad minimalios alkoholio vieneto kainos gerokai sumažino su alkoholio vartojimu susijusių mirčių ir hospitalizacijų skaičių, palyginimui naudojant Kanados provincijų duomenis.
Jie nustatė, kad nustačius minimalią 1,50 Kanados dolerio (1,02 euro) kainą už alkoholio vienetą, alkoholio vartojimas sumažėjo 4,4 proc., o su alkoholio vartojimu susijusių mirčių - 5,9 proc.
Taip pat svarbu sutelkti dėmesį į pirminę ir antrinę prevenciją, įskaitant trumpas bendrosios praktikos gydytojų arba ligoninėse atliekamas intervencijas.
"Žmonės nustemba, kad patenka į intervalą, kuris gali būti rizikingas ar žalingas, nes jie nelaiko savęs... priklausomais geriančiaisiais", - pridūrė ji.
PSO nustatė tris intervencijos strategijas padėčiai pagerinti, įskaitant alkoholio mokesčių didinimą, jo prieinamumo ribojimą ir rinkodaros draudimą.
"Sveikiname šalių, kurios jau patvirtino įrodymais pagrįstą alkoholio politiką, pastangas, dėl kurių pasiekta džiuginanti pažanga", - sakė F. Ferreira-Borges.
"Vis dėlto labai svarbu vengti bet kokio savininkiškumo jausmo ir tęsti darbą, kad Europos regionas taptų saugesnis nuo alkoholio daromos žalos".
Šaltinis: EURONEWS
Rašyti komentarą