Dovana KUL medikų komandai - krūties vėžio ankstyvajai diagnostikai skatinti

(2)

Krūties vėžys - viena labiausiai paplitusių onkologinių ligų Lietuvoje, o onkologija - viena iš Klaipėdos universitetinės ligoninės prioritetinių sričių. Čia pacientams ne tik suteikiamos aukšto lygio onkologinės paslaugos, bet ir taikomi šiuolaikiškiausi diagnostikos bei gydymo metodai.

Tarptautinė moterų asociacija, organizuojanti kovai su krūties vėžiu skirtą labdaros iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“, Klaipėdos universitetinei ligoninei padovanojo 40 krūties žymeklių. Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovo Alvydo Česo, šios priemonės - tarsi kelrodis, kuris operacijos metu nurodo teisingą kryptį.

"Kai atliekame mamografijos ar echoskopijos tyrimą ir pamatome labai nedidelį įtartiną darinį, kuris dažnai siekia 2-4 mm, įtariame, jog tai gali būti ikivėžinis susirgimas arba labai ankstyva vėžio stadija. Tačiau biopsijos ar operacijos metu darinį krūtyje labai sudėtinga rasti. Todėl atliekant mamografijos ar biopsijos tyrimą įvedami specialūs krūties žymekliai, kuriais pažymimas įtartinas darinys. Žymėjimas labai svarbus tolesniam pacientės ligos sekimui vaizdiniais tyrimo metodais bei būtinas gydytojams chirurgams planuojant operacinį gydymą, nes navikinis audinys nuolat keičiasi, o kartais ir visai išnyksta.

Krūties žymekliai - tai tikslumo ir kokybiško tyrimo sąlyga. Turėdami krūties žymeklius, kurie matomi radiologinių tyrimų metu, taip pat po darinio pašalinimo atliekant echoskopiją, matome, jog toje vietoje tikrai viskas yra pašalinta", - sakė A. Česas ir dėkojo tarptautinei moterų asociacijai už svarbią paramą - dovaną, kuri pagerins pagalbos prieinamumą, įtariant krūties onkologines ligas.

Padaryta didžiulė pažanga

„Anksčiau mes užčiuopdavome 2-3 cm navikus ir galvojome, jog tai yra nedidelis navikas, o dabar šaliname žymiai mažesnius, kurie matomi tik radiologinių tyrimų metu. Padarėme didelį žingsnį į priekį. Kaidais Lietuvoje buvo nustatoma tik apie 50 ir mažiau procentų visų pacienčių su ankstyvomis ligos stadijomis, o dabar turime beveik 80 proc. nustatymą pirmų ir antrų vėžio stadijų“, - apie daromą pažangą diagnozuojant ankstyvas vėžio stadijas pasakojo KUL Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje įdiegtos šiuolaikiškos ir efektyviausios krūtų susirgimų diagnostinės technologijos: echoskopijos, kompiuterinės mamografijos, mamografijos su navigacine sistema, magnetinio rezonanso tomografijos, scintigrafijos, atliekami audinių patologijos, imunohistocheminiai bei genetiniai tyrimai.

Krūtų chirurgijos sektoriuje dirbantys chirurgai operacijų metu taiko šiuolaikiškiausius diagnostikos metodus. Ligoninėje veikia vienas moderniausių regione mamografas ir tomosintezės aparatas, kurie leidžia atlikti itin mažų - iki 2-3 mm įtartinų navikų stereotaksines biopsijas.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje onkologines krūties ligas gydo multidisciplininė specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas chirurgas, plastikos chirurgas, onkologas radioterapeutas, radiologas, onkologas chemoterapeutas, genetikas, psichologas, atvejo vadybininkas. Tad moteriai suteikiama įvairiapusė pagalba.

„Kompleksinis požiūris yra labai svarbus, nuo pradžių būna sudėliojamas paciento kelias nuo A iki Ž ir tada matome, kad rezultatai yra žymiai geresni. Žinoma, tai lemia technologijų ir medikamentų atsiradimas bei intensyviai dirbantys specialistai, kurie nori padėti žmonėms“, - tikino A. Česas.

KUL Krūtų chirurgijos sektoriaus medikai yra sukaupę didžiausią Vakarų Lietuvoje krūties navikų, tausojančių, krūties šalinimo ir rekonstrukcinių operacijų patirtį. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekamas labai platus spektras rekonstrukcinių krūtų operacijų, panaudojant implantus, vietinių audinių, odos raumenų lopus.

TECNOLOGIJOS. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje onkologines krūties ligas gydo multidisciplininė specialistų komanda. Ligoninėje įdiegtos šiuolaikiškos ir efektyviausios krūtų susirgimų diagnostinės technologijos.

TECNOLOGIJOS. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje onkologines krūties ligas gydo multidisciplininė specialistų komanda. Ligoninėje įdiegtos šiuolaikiškos ir efektyviausios krūtų susirgimų diagnostinės technologijos.

Ragina pasitikrinti

Per metus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekama per 300 krūties operacijų: nuo gerybinių bei piktybinių krūties navikų pašalinimo iki rekonstrukcinių krūties atkūrimo operacijų.

„Krūties vėžys - viena labiausiai paplitusių onkologinių ligų, kuri paliečia beveik kiekvieną šeimą. Lietuvoje kiekvienais metais nustatoma daugiau nei 1 600 naujų atvejų, tačiau kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo geresnės pasveikimo prognozės. Mūsų tikslas - kaip galima anksčiau užkirsti kelią ligai, diagnozuoti ankstyvas stadijas, kad kuo mažiau būtų pakenkta pacientei, kad ji galėtų kuo greičiau sugrįžti į kasdienį gyvenimą“, - sako KUL Krūtų chirurgijos sektoriaus vedėjas chirurgas Donatas Petrauskas.

Mediko teigimu, moterys nuo 50 iki 69 metų amžiaus turi galimybę kartą per dvejus metus dalyvauti Krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, tačiau Lietuvoje tokia galimybe pasinaudojančių moterų skaičius nesiekia nė 50 proc. visų šios amžiaus grupės moterų.

„Noriu priminti, kad Krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programa yra ne tada, kai moterys jaučia kokius nors simptomus, sukietėjimus, guzelius, o tada, kai ji jaučiasi visiškai sveika ir jokių įtarimų net nėra. Ankstyvas vėžio nustatymas gali išgelbėti moterį nuo sunkių pasekmių, operacijų, chemoterapijų ir galų gale nuo mirties. Mūsų visų bendras tikslas, kad žinomumas apie krūties ligas, kad jas būtina diagnozuoti kaip tik įmanoma anksčiau būtų dar didesnis“, - apie profilaktinio pasitikrinimo dėl krūties vėžio svarbą kalbėjo D. Petrauskas.

Klaipėdos universitetinės ligoninės radiologė Eglė Gvazdaitė pasakojo, jog konsultacija dėl krūties vėžio visada prasideda nuo pokalbio su paciente, skundų ir rizikos veiksnių įvertinimo, o tada jau būna taikomas radiologinis ištyrimas - dažniausiai atliekamos diagnostinės mamogramos, ultragarsinis krūtų tyrimas, o prireikus - tomosintezės vaizdų vertinimas, intervencinės procedūros kontroliuojant mamografu ar ultragarsu.

„Dažnai moterys vengia tirtis krūtis dėl nepagrįstų baimių: sklando mitai apie mamografijos metu patiriamą skausmą, tačiau tyrimas nėra skausmingas, o suspaudimo metu sukeliamą diskomfortą galima sumažinti tinkamai pasiruošus. Taip pat kartais moterys bijo sužinoti piktybinės ligos diagnozę, tačiau net 95 proc. liga gali būti pagydoma, jeigu ji diagnozuojama ankstyvos stadijos. Krūtų ligų diagnostika nuolat tobulėja, o kiekvienos moters krūtys yra skirtingos, tad tyrimų algoritmas taip pat skiriasi“, - pasakojo radiologė E. Gvazdaitė.

Moterys bijo pasitikrinti savo sveikatą

Pastebėjome, kad moterys dažnai tiesiog bijo pasitikrinti savo sveikatą.

Mūsų iniciatyvos tikslas - ugdyti moterų sąmoningumą, kad jos dažniau ir daugiau išgirstų apie prevenciją - ankstyvą krūties vėžio diagnostiką. Norime priminti moterims, kad reikia rūpintis savimi.

Pasitikrinti galima vieną kartą per dvejus metus, visiškai nemokamai. Mes, moterys, besirūpindamos visu pasauliu, dažnai pamirštame save.

Todėl mūsų iniciatyvos tikslas yra priminti apie visiškai neskausmingą, nemokamą ir greitą patikrą.

Džiaugiamės jau daugiau nei 10 metų besitęsiančia bendryste su Klaipėdos universitetine ligonine, kuri teikia kompleksišką ir profesionalią pagalbą onkologiniams pacientams", - dovanodoma krūties žymeklius kalbėjo Tarptautinės moterų asociacijos Vilniuje pirmininkė Vaida Kisieliūtė.

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija vienija veiklias Lietuvos moteris, Lietuvoje gyvenančias užsienio šalių ambasadų darbuotojų ir verslininkų žmonas iš daugiau nei 25 šalių.

Savanoriška veikla ir organizuojamomis iniciatyvomis asociacija padeda spręsti aktualius socialinius klausimus bei problemas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder