Darbas stovint: ar tikrai naudingas sveikatai

Daug laiko praleidžiant nepatogioje pozoje dažnai atsiranda lėtinis nuovargis, nugaros skausmai ir hipertenzija.

Sėdimas gyvenimo būdas šiuolaikiniuose biuruose dėl neigiamo poveikio sveikatai dažnai lyginamas su rūkymu. Daug laiko praleisdami nepatogiose pozose, darbuotojai dažnai susiduria su lėtiniu nuovargiu, nugaros skausmais ir hipertenzija.

Be to, veiklos trūkumas gali pabloginti pažinimo funkcijas, pavyzdžiui, dėmesį ir atmintį. Reaguojant į šiuos iššūkius, pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama stovimiems darbo stalams. Apie tai rašoma leidinyje IISE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors.

JAV Teksaso universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio tikslas buvo palyginti skirtingų tipų darbo vietų poveikį darbuotojų sveikatai ir produktyvumui. Tyrime dalyvavo 61 universiteto darbuotojas, kurių darbas daugiausia buvo susijęs su sėdėjimu prie kompiuterio. Tyrime dalyvavo trijų tipų darbo vietos: tradiciniai stalai ir kėdės, stovimi stalai ir kombinuotos darbo vietos su reguliuojamais stalais.

Stovinčias darbo vietas sudarė stalai, kurie buvo stovinčio asmens alkūnės aukštyje, ir aukštos kėdės. Kombinuotoje darbo vietoje darbuotojai galėjo kaitalioti pozicijas, joje buvo reguliuojami stalai ir įprastos biuro kėdės. Tyrimo dalyviai savaitę naudojo specialius aktyvumo jutiklius, o jų veikla buvo vertinama naudojant programinę įrangą, kuri analizavo kompiuterio naudojimą per 10 dienų.

Darbuotojų, dirbusių prie stovimų stalų, produktyvumas buvo maždaug toks pat, kaip ir tų, kurie dirbo prie tradicinių stalų. Tačiau jie darė daugiau klaidų susirašinėdami. Tie, kurie naudojosi kombinuotomis darbo vietomis, daugiau laiko praleido stovėdami, įskaitant darbo kompiuteriu laikotarpius.

Kalbant apie fizinę būklę, 65 % visų grupių dalyvių, nepriklausomai nuo darbo vietos tipo, jautė kaklo skausmus. Tačiau apatinės nugaros dalies skausmai buvo mažiau paplitę tarp darbuotojų, dirbančių prie stovimų darbo stalų (51,7 %), palyginti su tais, kurie naudojosi tradiciniais darbo stalais (80 %).

Tyrėjai padarė išvadą, kad nors darbo rezultatų skirtumai tarp grupių nebuvo statistiškai reikšmingi, stovimą darbą dirbantys darbuotojai išeikvojo daugiau energijos ir jautėsi geriau. Tai rodo, kad stovimų ir kombinuotų darbo vietų naudojimas gali sumažinti neigiamą sėdimo darbo poveikį ir pagerinti bendrą darbuotojų sveikatą, nesumažinant jų produktyvumo.

Taigi darbas stovint arba su galimybe keisti darbo vietas iš tiesų gali būti naudingas darbuotojų sveikatai, ypač ilguoju laikotarpiu. Tai gali padėti sumažinti nugaros skausmus ir padidinti energijos lygį, o tai galiausiai gali lemti geresnę bendrą sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder