Dantų priežiūrai vis dar naudojate tik dantų šepetėlį ir pastą? Šių priemonių neužtenka norint išvengti ligų

Norint džiaugtis nepriekaištinga šypsena ir burnos ertmės sveikata, itin didelę reikšmę turi individualūs burnos higienos įpročiai. Kokios priemonės padeda užtikrinti, kad ji būtų pakankama ir nesukeltų dar didesnės žalos? 

Apie tai plačiau pasakoja Vilniaus „InMedica“ Odontologijos centro, Šeimyniškių g. 19, burnos higienistė Erika Grybytė.

„Deja, dažniausiai kasdienei burnos ertmės priežiūrai pacientai naudoja tik dantų pastą ir dantų šepetėlį.

Visgi, šių dviejų priemonių neužtenka norint užtikrinti gerą individualią burnos higieną, nes vien jomis nėra išvalomi tarpdančiai bei dantys ties kakleliais“, – atkreipia dėmesį E. Grybytė.

Kaip nepasimesti priemonių įvairovėje?

Ne paslaptis, kad prekybos centruose galima rasti pačių įvairiausių priemonių, skirtų burnos ertmės priežiūrai. Dažniausiai susiduriama su itin plataus pasirinkimo dantų pastomis – nuo balinamųjų iki gydomųjų, bei įvairaus kietumo šepetėliais.

Be to, norint pasirūpinti savo burnos ertmės sveikata, žmonės renkasi įsigyti ir tarpdančių šepetėlius, liežuvio valiklį, burnos irigatorių, skalavimo skysčius ir kitas priemones. Ar visos jos yra reikalingos?

„Svarbiausia nepamiršti naudoti ne tik dantų šepetėlį su pasta, bet ir tarpdančių šepetėlius, siūlą, bei vieno danties šepetėlį, be kurių kyla didelė tarpdančių ir dantų kaklelių karieso ar dantenų recesijos rizika“, – pažymi „InMedica“ Odontologijos centro burnos higienistė.

E. Grybytė pabrėžia, kad tinkamos individualios paciento burnos higienos rutinos sudarymą ir paaiškinimą, kaip naudotis reikalingomis priemonėmis, reikėtų patikėti savo burnos higienistui. Tik tokiu būdu galima išvengti neteisingo jų naudojimo klaidų.  

Vaikų dantų priežiūros priemonės

Svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikų burnos higiena iš principo niekuo nesiskiria nuo suaugusiųjų. Vos išdygus pirmajam dantukui, tėvams reikėtų nepamiršti jo valyti, o atžaloms iki dešimties metų, po savarankiško išsivalymo, suaugusieji turėtų dantis pervalyti.

„Vaikams lygiai tokia pat svarbi yra tinkamai parinkta dantų pasta, dantų šepetėlis, taisyklinga tarpdančių priežiūra bei naudojamos papildomos priemonės, skirtos stiprinti dantis, pavyzdžiui, dantų kremas, kurį reikia užtepti ant išvalytų dantų ir palikti kelioms minutėms, kad naudingos medžiagos pradėtų veikti“, – pasakoja E. Grybytė.

Kokias klaidas dažniausiai daro pacientai?

Pasak E. Grybytės, neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai naudoja reikalingas, bet nepriderintas prie individualių poreikių priemones, pavyzdžiui, neteisingo dydžio tarpdančių šepetėlius.

„Naudojant per didelį tarpdančių šepetėlį galima pažeisti dantenas, o tuo metu per mažas – netinkamai išvalo tarpdančius, todėl padidėja tikimybė atsirasti pradiniam kariesui“, – teigia burnos higienistė.

Problemų taip pat gali kilti netinkamai valant dantis siūlu, tokiais atvejais neretai įsipjaunama į danteną, taip pat iki galo lieka neišvalyti tarpdančiai. Ne ką mažesnių bėdų dažnai sukelia ir šiuo metu itin populiarūs vandens irigatoriai, kai pasirenkama per didelė srovė – tai taip pat gali pažeisti dantenas.

„Atsargiai vertėtų naudoti ir balinamąją dantų pastą – ji gali tapti padidėjusio dantų jautrumo priežastimi. Be to, išsirinktas per kietas dantų šepetėlis neretai pažeidžia dantenas bei danties audinius, lemia atsiradusį dantų jautrumą bei dantenų recesiją“, – pastebi E. Grybytė.

Vien individualių įgūdžių prižiūrėti burnos ertmės sveikatą neužtenka

Norint tinkamai pasirūpinti savo dantų sveikata, svarbu ne tik išsiugdyti individualius burnos ertmės priežiūros įpročius bei naudoti reikalingas priemones, bet ir atlikti profesionalią burnos higieną.

Šios procedūros metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, atliekamos gydomųjų preparatų aplikacijos, užkertamas kelias išsivystyti burnos ertmės ligoms, o pacientams suteikiami asmeninės higienos patarimai bei parodoma, kuriose vietose iki galo neišvalomi dantys.

Be to, vizito metu galima išsiaiškinti rūpimus klausimus ar aptarti kylančius neramumus.

„Dažnai pasitaiko atvejų, kai susiduriu su klaidingais pacientų įsitikinimais, susijusiais su fluoru.

Jie bijo, jog jis kenksmingas sveikatai, todėl dažniausiai renkasi dantų pastas be šio elemento, nors jis yra pagrindinė dantų pastos sudedamoji dalis, kuri stiprina dantis“, – atkreipia dėmesį E. Grybytė.

Svarbu nepamiršti, kad profesionalią burnos higieną vertėtų atlikti reguliariai, priklausomai nuo individualios burnos higienos įgūdžių bei polinkio kauptis akmenims.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder