Moksliniai tyrimai parodė, kad cigarečių dūmuose esantys cheminiai junginiai skatina senėjimo procesą. Greičiau sensta net pasyviai rūkantieji – tie, kurie daug laiko praleidžia prirūkytose patalpose. Rūkymo paspartintą senėjimą mokslininkai gali pamatyti iš kraujo tyrimų ir vidaus organų būklės, o kiekvienas praeivis – iš išvaizdos.
Įprotį išduoda oda
Jau penkis dešimtmečius žinoma, kad rūkymas yra vienas labiausiai odą sendinančių veiksnių – jam prilygsta nebent ilgalaikis buvimas saulės šviesoje. Rūkančiųjų oda papilkėja, atsiranda raukšlių, pigmentacijos sutrikimų. Be to, rūkančių žmonių žaizdos gyja lėčiau. Todėl prieš operacijas ir po jų prašoma nerūkyti.
Visgi šį žalingą įprotį lengviausia atpažinti iš veido odos. Rūkančių ir nerūkančių dvynių išvaizdos palyginimas parodė, kad rūkymas skatina viršutinių ir apatinių akių vokų odos maišelių susidarymą, išryškina raukšles abipus nosies, spartina raukšlių ties viršutine ir apatine lūpomis susidarymą, sudribusią apatinio žandikaulio odą.
Mokslininkai taip pat rado būdą pagal kraujo tyrimų rezultatus nustatyti, ar asmuo rūko ir koks jo biologinis amžius. Paaiškėjo, kad rūkančių vyrų biologinis amžius yra pusantro karto didesnis už tikrąjį, o rūkančių moterų – net du kartus.
Ne vien nikotinas
Viena iš senėjimą skatinančių medžiagų – rūkymo malonumą suteikiantis ir priklausomybę lemiantis nikotinas, kuris sutraukia kraujagysles ir pablogina kraujotaką. Tačiau jis – toli gražu ne vienintelis ir ne kenksmingiausias cigarečių dūmuose esantis junginys. Pasaulio sveikatos organizacija net nėra įtraukusi nikotino į kancerogeninių medžiagų sąrašą.
Greta nikotino rūkaluose yra tūkstančiai chemikalų, arti šimto iš jų – kancerogenai. Tyrimai rodo, kad kai kurie jų – policikliniai angliavandeniliai, akroleinas, kiti chemikalai – mažina odos gebėjimą atsinaujinti. Visi jie sutrikdo odos elastingumą užtikrinančio kolageno gamybą ir pagreitina jo skaidymą.
Su dūmais į plaučius patenkantis anglies monoksidas sutrikdo audinių aprūpinimą deguonimi. Dėl to oda atrodo pavargusi, papilkėjusi. Deguonies pasisavinimą taip pat veikia cianidai, kurių esama dūmuose. Nenuostabu, kad dėl to rūkantieji dažniau skundžiasi rankų ir kojų pirštų šaltumu bei baltumu.
Traukiant dūmą atveriamas kelias laisvųjų radikalų patekimui į organizmą. Šie mūsų ląstelėse sukelia tikrą chaosą – skatina uždegiminius procesus, prisideda prie vėžinių susirgimų raidos, pagreitina bendrą organizmo senėjimą.
Formaldehidas, kuris į organizmą taip pat patenka su dūmais, irgi spartina senėjimą. Jis pažeidžia kraujo kamieninių ląstelių DNR, taip mažindamas organizmo gebėjimą atsinaujinti ir didindamas vėžinių susirgimų riziką.
Ieškoma sprendimų rūkantiesiems
Jeigu mesti rūkyti yra taip sunku, natūraliai kyla klausimas: ar įmanoma išsaugoti jaunystę bei sveikatą neatsisakius tabako ar nikotino?
Bandymų padėti norintiems mažiau žaloti savo kūną – gausu. Pavyzdžiui, kuriant produktus, kuriuose tabakas ne deginamas, o kaitinamas. Tokiu būdu į organizmą patenka mažesni žalingų cheminių medžiagų kiekiai. O mokslininkai tikrina tokių bandymų sėkmę.
Štai neseniai publikuotas Kinijos Hebėjaus universiteto tyrimas parodė, kad kaitinamojo tabako gaminiai išskiria mažiau lakiųjų organinių junginių, dervų bei anglies monoksido. Jie nurodo, kad dėl to, palyginti su tradicinėmis cigaretėmis, mažėja ir vėžinių susirgimų tikimybė, ir bendra žala sveikatai.
Tiesa, kol kas nėra atlikta detalių ilgalaikių tyrimų dėl kaitinamojo tabako poveikio sveikatai – ši sritis tam dar per jauna.
Paprasti būdai padėti sau
Medikai ir vaistininkai pažymi, kad viena pagrindinių priežasčių, kodėl rūkymas alina organizmą ir sendina odą – vitaminų trūkumas. Rūkančiojo organizmas ne taip gerai įsisavina vitaminus C ir E, tad rūkaliams jų reikėtų vartoti bent dvigubai daugiau. Gydytojai rūkančiam žmogui pataria vartoti kuo daugiau antioksidantų. Jų galima gauti valgant vaisius, daržoves, taip pat būtini žuvų taukai.
Norint užmaskuoti raukšles jau reikėtų rimtesnių procedūrų: rūgštinio odos šveitimo arba injekcijų, galinčių padėti atkurti giliuosiuose odos sluoksniuose pažeistą kolageną.
Norintiesiems atsisakyti žalingo įpročio rekomenduojama išbandyti ir Rytų mediciną – akupunktūrą. Taip pat primenama, kad rūkymas – psichologinė priklausomybė, su kuria susidoroti gali padėti psichologai ar gydytojai psichiatrai.
Rašyti komentarą