Karpos, papilomos, apgamai - kaip elgtis su erzinančiais odos dariniais?

Apgamų ABCDE metodas: kaip galite juos pasitikrinti savarankiškai namuose?

Nėra laiko, ne šiandien, nieko čia baisaus – dažnai tokios mintys mus lydi atidėliojant apgamų patikrą. Tačiau ypatingai artėjant vasarai ir sugrįžtant saulės kaitrai patariama pasirūpinti savo oda – naudoti ne tik stiprią SPF apsaugą turinčias priemones, bet ir reguliariai tikrintis apgamus.

Jeigu šiuo metu stinga užsirašyti profesionaliai apžiūrai, „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė pataria bent dėmesingai apžiūrėti savo kūną pasitelkus apgamų ABCDE metodą. 

Metas prisiminti odos apsaugą nuo saulės

Profilaktinė apgamų apžiūra pas specialistus – būtina, tačiau ne ką mažiau svarbu išmokti savarankiškai apžiūrėti savo apgamus. „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė teigia, kad ypač artėjant vertėtų išsiugdyti tokius įpročius kaip teisinga odos apsauga nuo saulės bei savarankiška apgamų patikra.

„Pirmosiose stadijose melanoma dažniausiai išgydoma, būtent dėl to pastarieji du įpročiai gali ne tik padėti laiku identifikuoti ligą, bet ir išvis jos išvengti. Geriausiai apsaugoti odą galite naudodami bent 30 SPF apsaugą turinčias priemones.

Nepamirškite – apsauga pradeda veikti tik po 20 minučių, o pakartotinai ją tepti reikėtų kas 2-3 valandas. Taip pat įpraskite reguliariai apžiūrėti savo odą pasitelkiant itin paprastą ir lengvai kasdienėje odos priežiūros rutinoje pritaikomą apgamų ABCDE metodą“, – pataria J. Deksnienė.

ABCDE metodas – kaip jį taikyti?

Prieš apsirengiant, išlipus iš dušo ar tepantis kūną losjonu – tai tik keletas farmacininkės pateiktų pavyzdžių, kur galima įkomponuoti apgamų ABCDE apžiūrą.

Vaistininkė priduria, kad nors šį anglų kalba paremtą metodą taiko kone visi dermatologai, jį labai paprastai gali išmokti ir žmonės namuose. Tereikia įvertinti savo apgamus pagal 5 kriterijus:

A  Assymetry (Asimetrija). Melanoma dažniausiai yra asimetriška. Tuo tarpu nepavojingi apgamai paprastai yra vienodos ir simetriškos formos.

B –  Border (Kraštelis). Melanomos kraštai dažnai būna neaiškiai apibrėžtos arba netaisyklingos formos, o ne vėžiniai apgamai paprastai turi lygias, aiškiai apibrėžtas ribas.

C  Colour (Spalva). Melanomos pažeidimai dažnai būna daugiau nei vienos spalvos ar atspalvio, taip pat joms būdingos juoda, pilka, raudona ar net melsva spalvos. Tuo tarpu gėrybiniai apgamai paprastai yra vienos rudos spalvos.

D  Diameter (Skersmuo). Melanomos apgamų skersmuo dažnai yra didesnis nei 6 mm, o tai maždaug standartinio pieštuko skersmuo. Tuo tarpu naujai atsiradusių gėrybinių apgamų dydis gali būti kur kas mažesnis.

E  Evolution (Kitimas). Melanoma dažnai keičia savo išorines savybes, tokias kaip dydis, forma ar spalva. Tuo tarpu paprasti apgamai visą gyvenimą gali išlikti nepakitę.

Greita reakcija čia ypač svarbi. Pastebėjus bet vieną iš pirmo žvilgsnio nerimtą melanomos požymį, vaistininkė Jelena Deksnienė pataria nenumoti ranka ir nedelsiant susitarti dėl vizito pas gydytoją.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder